Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

PRZYSTANEK "SZTUKI PIĘKNE" I PRZYSTANKI DOBREJ ENERGII

Zdjęcie ilustracyjne
Jedna z wiat przystanku "Sztuki Piękne" zaprojektowana przez Agatę Burnat fot. Piotr Florianowicz

Miło nam poinformować, że osoby dojeżdżające na Wydział Sztuk Pięknych UMK środkami komunikacji miejskiej, już mogą wysiąść przy gmachu głównym Wydziału na przystanku tramwajowym o nowej nazwie SZTUKI PIĘKNE (dawniej: Sienkiewicza).

Dzięki inicjatywie władz dziekańskich, w porozumieniu z Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu i Urzędem Miasta Torunia, na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego i po zatwierdzeniu przez Radę Miasta, nowa nazwa przystanku obowiązuje od 19 sierpnia 2023 r.

Wiaty tramwajowe zostały wyklejone, zyskując atrakcyjną, artystyczną szatę graficzną. Przypominamy, że zwyciężczynią konkursu „Przystanek SZTUKI PIĘKNE” została Agata Burnat - studentka III roku Grafiki z ll Pracowni Projektowania Graficznego prowadzonej przez dr. hab. Krzysztofa Skrzypczyka, prof. UMK i dr. Piotra Florianowicza. Zwycięski projekt w humorystyczny sposób nawiązuje do hasła „SZTUKI PIĘKNE”. Dzięki przezroczystym ramom i okienkom umożliwia interakcję z przechodniami.

---------

Wraz z otwarciem nowej linii tramwajowej na Jar, oddano do użytku także przystanki zaaranżowane przez siedmiu toruńskich artystów, z których aż sześcioro jest absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w tym dwoje pracownikami naszego Wydziału. Autorami grafik są: prof. dr hab. Krzysztof Białowicz i dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK, a także: Katarzyna Ostrowska, Monika Bojarska, Rafał Drzycimski, Matylda Sutuła, Marcin Treichel.

Przystanki noszą wspólną nazwę Przystanki Dobrej Energii. Artyści zaprojektowali je tak, by działały pozytywnie na korzystających z nich pasażerów. Każdy z przystanków nawiązuje do dobrych postaw i emocji - jest więc m.in. Przystanek Uśmiechu, Dobrego Słowa czy Życzliwości. Więcej na stronie MZK - TU.

U góry projekt Nikodema Pręgowskiego - Przystanek Życzliwości, poniżej projekt Krzysztofa Białowicza - Przystanek Dobrego Słowa. Źródło: https://mzk-torun.pl/

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.