Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

16 XII WERNISAŻ WYSTAWY K. MAZURA "FORMACJA"

Zdjęcie ilustracyjne
żródło zdjęcia: https://wozownia.pl/krzysztof-mazur-formacja/

16 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy dr. hab. Krzysztofa Mazura, prof. UMK pt. "Formacja". Zapraszamy do Galerii Sztuki "Wozownia". Wystawa potrwa do 29.01.2023.

Poetyka tytułu „Formacja” może naprowadzać na możliwość doświadczenia procesu nadawania kształtu bądź zaburzania wcześniejszego wizerunku (= de-formacji). Wejście w „społeczność” fantomów Krzysztofa Mazura jest doświadczeniem głębokim i naznaczającym. Wysmukłe, mobilne, szare kompozycje, aluzyjne do figur ludzkich, przypominają o zuniformizowanych społecznościach, o szezlongach sądowych. Instalacja staje się niedosłowną metaforą ostracyzmu, praktyki wykluczającej poszczególne jednostki (w czasie ostrakoforii, czyli głosowania za pomocą ostrak), które wypracowano w starożytnych greckich polis m.in. w Atenach, Argos, Milecie, Megarze i Efezie, ponadto na Sycylii. Najbardziej bezbronna część wszystkich modułów to wieńcząca górną partię bryła plasteliny, podatna na każdy gest odbiorcy. Przestrzeń projektu jest niejako zaprogramowana na procesualność. Odwiedzający wystawę w Galerii Sztuki Wozownia z pozycji widza ma szansę stać się współautorem projektu np. przez ułożenie sylwety na płasko i potraktowanie postaci jak siedzisko. Partycypujący, na podobieństwo demona, przysiada na domyślnej klatce piersiowej figury, dochodząc do manipulowania wizerunkiem z pozycji dominującej. Już sam tytuł ma wiele semantyk, np. określa się nim ugrupowanie polityczne, ale też zespół muzyczny czy samodzielny oddział wojskowy, a nawet rodzaj broni. W instalacji Krzysztofa Mazura rytm dwurzędowego usytuowania domyślnych postaci ma coś z apelu żołnierskiego lub obozowego. Wertykalne, fantomowe kompozycje oddziałują nieco jak aleja neolitycznych menhirów, zarazem więźniów poddawanych przesłuchaniom, dla których rezonansem pozostaje m.in. książka Proces Franza Kafki, po raz pierwszy wydana w 1925 r., która stała się metaforą sytuacji zbiorowego i indywidualnego doświadczenia. Dorota Grubba-Thiede https://wozownia.pl/krzysztof-mazur-formacja/

Krzysztof Mazur - ceniony wykładowca rzeźby, profesor na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu; jest istotną osobowością sztuki współczesnej i kuratorstwa, w tym samoorganizacji działań oddolnych. Od niemal czterdziestu lat charyzmatycznie działa w obszarze kontrkulturowo-wspólnotowym, łącząc artystów z odległych ośrodków.

pozostałe wiadomości