Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

KONSERWATORSKA WSPÓŁPRACA WYDZIAŁU Z MUZEUM W FINLANDII

Zdjęcie ilustracyjne

Właśnie zakończyły się skomplikowane prace konserwatorskie polegające na rozwarstwieniu wielkiego malowidła ściennego „Bramy między Wschodem a Zachodem” w fińskim mieście Turku.  W sierpniu 2021 roku Centrum Muzealne w Turku podjęło współpracę z prof. dr. hab. Robertem Rogalem w zakresie określenia możliwości wykonania transferu, wyboru odpowiedniej metody i materiałów oraz przeszkolenia przyszłych wykonawców zadania. 

 We wnętrzu terminalu morskiego portu pasażerskiego Hilkka Toivola w 1957 roku namalowała kompozycję będącą symbolicznym przedstawieniem „Bramy między Wschodem a Zachodem”. Mural o powierzchni 40 m2 był jej największym dziełem, a artystka uchodziła za jedyną w Finlandii specjalistkę od malarstwa freskowego. Po upływie 65 lat stary terminal przestał już odpowiadać wymaganiom współczesności i na jego miejscu władze portu postanowiły wybudować nowy. Ponieważ malowidło ma dla miasta duże znaczenie historyczne i symboliczne, to podjęto próbę jego uratowania. Rozwiązanie problemu zachowania już zabytkowego malowidła stało się zadaniem pracowni konserwatorskiej Centrum Muzealnego w Turku, reprezentowanej przez Matsa Sjöströma i Emilię Kallinen, którzy poszukiwali odpowiedniej metody. Jedynym rozwiązaniem pozwalającym na uratowanie malowidła było jego przeniesienie, ale takich zabiegów w Finlandii nigdy nie wykonywano, potrzebowano więc zewnętrznej pomocy.

Seria prób z wykorzystaniem różnych wariantów technologicznych przeprowadzona przez prof. dr. hab. Roberta Rogala wykazała możliwość skutecznego rozwarstwienia przy użyciu metody strappo. Początek projektu rozwarstwienia malowidła zaplanowano na styczeń 2020 roku. Do zespołu muzealnego dołączyły też konserwatorki z prywatnych firm: Liisa Helle, Helena Salo i Anna-Maija Kuitunen-Lammila. Prace trwały ponad cztery miesiące i zakończyły się sukcesem – rozwarstwieniem malowidła i osadzeniem zdjętych fragmentów na podłożach zastępczych, co pozwoli na wyeksponowanie dzieła w nowej lokalizacji.

Więcej o realizacji TU.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.