Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYSTAWY INDYWIDUALNE DOKTORANTÓW Z GRAFIKI

Zdjęcie ilustracyjne

W tym tygodniu dwoje doktorantów z Katedry Grafiki UMK otwiera wystawy indywidualne. 12 stycznia 2023 r. o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Łobuziarstwo" Jagody Jaworskiej - zapraszamy do PERS-a przy ul. Mostowej 6 w Toruniu. Zapraszamy również na wystawę grafik Dawida Andrzeja Ławickiego pt. "Krasula w stadzie", której wernisaż odbędzie się 13 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.

Jagoda Jaworska, urodzona 24 czerwca 1997 roku, jest absolwentką Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł magistra zdobyła w 2021 roku. Dyplom artystyczny pt. "Psoty" zrealizowała pod kierunkiem dr. hab. Michała Rygielskiego, prof. UMK w pracowni wypukłodruku Katedry Grafiki UMK w Toruniu. Zrealizowała dwie wystawy indywidualne oraz brała udział w 28 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Artystka o wystawie i pracach: "Łobuziarstwo to wystawa cyklu prac graficznych z lat 2020-2021, większość z nich pochodzi z dyplomu artystycznego pt. “Psoty”. Jest to zaproszenie do podróży po intymnych zapiskach, w formie 8 wielkoformatowych grafik wykonanych w technikach wypukłodruku, przede wszystkim drzeworycie i linorycie. Tematem przewodnim są różne formy bólu, spektrum jest bardzo szerokie i obejmuje stany fizycznego, jak i psychicznego cierpienia. Wśród nich można wymienić bóle miesiączkowe, ból zęba, tęsknota za dotykiem lub nieprzepracowane traumy. Prace w odbiorze są bardzo lekkie, wesołe i stoją w kontrze do postawionego tematu."
 
Dawid Andrzej Ławicki urodzony 1996 roku w Płocku. W 2016 r. ukończył I Prywatne Liceum Plastyczne im. Władysława Drapiewskiego w Płocku, specjalność reklama wizualna w pracowni mgr Magdaleny Sikorskiej-Tokarskiej. Absolwent kierunku Grafika na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom zrealizował i obronił w pracowni wypukłodruku u prof. dr. hab. Marka Basiula w 2021 roku. Tworzy głównie w technice drzeworytu, ale także eksperymentuje z takimi technikami jak wklęsłodruk, kolografia, linoryt i mokulito. Zajmuje się także fotografią otworkową oraz malarstwem. Inspiracje czerpie z natury. W swojej twórczości przetwarza motywy z przyrody tak, by zatraciły swój pierwotną formę i tworzy w ten sposób abstrakcję organiczną. Głównym motywem jego twórczości są krowy, ciało ludzkie i wierzby.
 

pozostałe wiadomości