Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

STUDENTKI WYDZIAŁU STYPENDYSTKAMI MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

Zdjęcie ilustracyjne
Grafiki nagrodzonych stypendystek, od lewej: Agaty Burzyńskiej, Katarzyny Orkwiszewskiej, Agaty Piątkowskiej

Przyznane zostały stypendia ministra edukacji i nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Trzy z nich trafiły do studentek naszego Wydziału. Nagrodzone zostały Agata Burzyńska, Katarzyna Orkwiszewska i Agata Piątkowska z Grafiki. Serdecznie gratulujemy!

W całej Polsce, spośród 1104 osób, które złożyły wnioski spełniające warunki, stypendia otrzymało 414 studentów i studentek pozytywnie rekomendowanych przez zespół doradczy, w tym 28 studentek i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stypendium ministra jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17 000 zł.

Pełna lista laureatów z UMK dostępna jest TU.

Agata Burzyńska jest studentką V roku kierunku Grafika, specjalności Grafika warsztatowa w Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki WSZP UMK w Toruniu, prowadzonej przez dr. hab. Marka Zajko, prof. UMK i dr Oksanę Budną-Kaczor. Laureatka Nagrody Dydaktycznej Katedry Grafiki WSZP UMK w Toruniu im. prof. Edmunda Piotrowicza kierunku Grafika za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne w roku akademickim 2021/2022. Brała udział w wielu konkursach i wystawach zbiorowych grafiki w kraju i za granicą, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Jej inspiracją oraz punktem wyjścia do tworzenia są wydarzenia dnia codziennego. Analizuje je, a następnie przedstawia w surrealistyczny, a czasem nawet zabawny sposób. Sytuacje, z pozoru radosne, łączy jednak z elementami tragizmu - tworząc swoiste zjawisko groteski. W twórczości Agaty Burzyńskiej światy grafiki i plakatu przenikają się, czerpiąc z siebie nawzajem. W swoich pracach autorka stosuje silne kontrasty kolorystyczne, korzysta z różnorodności śladów pozostawianych przez narzędzia, jednocześnie eksperymentując w obrębie graficznej formy. Eksploruje przede wszystkim tematykę portretu, który poddawany jest modyfikacji przy pomocy nieograniczonych możliwości warsztatowych technik metalowych. Przedstawionym postaciom towarzyszą swobodne rysunki, zapiski i pojedyncze słowa. W pracach Agaty Burzyńskiej typografia pełni też rolę elementów graficznych. Jest im nadawany zróżnicowany, organiczny kształt, który w starciu z figurami geometrycznymi wywołuje zamierzone napięcie w kompozycji. Autorka stale szuka nowych autorskich rozwiązań, stwarzających wiele dróg interpretacji.

Agata Burzyńska

Katarzyna Orkwiszewska jest studentką IV roku na kierunku Grafika specjalności Projektowanie graficzne w 1 Pracowni Projektowania Graficznego prowadzonej przez dr. hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK. Brała udział w licznych konkursach i wystawach plakatu i grafiki, w tym: w Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lublinie (Centrum Spotkania Kultury w Lublinie, 2021), wystawie plakatu „Prawa człowieka w plakacie. Komunikacja wizualna dla dobra sprawy” (Wydział Prawa i Administracji UMK) czy wystawie plakatu pt. „WAR” (Wydział Sztuk Pięknych UMK).

Jej projekt został zaprezentowany podczas panelu pt.: „Poster as a tool of fundamental rights education” w ramach Fundamental Rights Forum w Brukseli w 2021 r. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach rangi środowiskowej i ogólnopolskiej, w tym wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dla ilustratorów #CreateAsUs (2020), czy wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie na plakat organizowany przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki pt.: "Muzyka w mieście, miasto w muzyce".

Katarzyna Orkwiszewska

Agata Piątkowska jest studentką IV roku na kierunku Grafika specjalności Projektowanie graficzne w 1 Pracowni Projektowania Graficznego prowadzonej przez dr. hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK. Brała udział w licznych konkursach i wystawach plakatu i grafiki, w tym: w 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej „PLASTER” (Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu), międzynarodowym projekcie pt.: „SYNTEZA 2021 architecture | graphics | design” (Thessaloniki Science Center and Technology Museum w Grecji), czy 23. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS „Najważniejszy Projekt to TY”. Jej projekt został zaprezentowany podczas panelu pt.: „Poster as a tool of fundamental rights education” w ramach Fundamental Rights Forum, Bruksela 2021. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach rangi środowiskowej i ogólnopolskiej, w tym: 1. nagrodę w konkursie na znak graficzny Muzeum Rzemiosła w Krośnie, wyróżnienie w konkursie na znak graficzny „Zjazdu Miast Nowej Hanzy” (Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu), wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie na plakat organizowany przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki pt.: "Muzyka w mieście, miasto w muzyce", czy wyróżnienie w prestiżowym konkursie Galerii Plakatu AMS (23. edycja).

Agata Piątkowska

pozostałe wiadomości