Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

GALERIA BO PREZENTUJE "POLITICS" SEBASTIANA KUBICY

Zdjęcie ilustracyjne

Od 1.04.2023 na fasadzie głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w wydziałowej Galerii BO możemy zobaczyć billboard społeczny autorstwa plakacisty i designera dr. hab. Sebastiana Kubicy, prof. UŚ. Projekt zatytułowany "POLITICS" odnosi się do pojęcia polityki - zagadnienia rozumianego globalnie, bez partyjnego kolorytu. Ukazanie podmiotu jako uwikłanego w relację dawania i czerpania, skłania do refleksji nad koniecznością zmiany modelu myślenia o polityce w kierunku działań ku sferze polityki zorientowanej na ogół obywateli.

 
 

„Sebastian Kubica jest artystą o wyraźnie ukształtowanej osobowości. Styl jego prac w dziedzinie plakatu i grafiki artystycznej jest doskonale rozpoznawalny i stanowi jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk w ciągu ostatnich lat nie tylko na terenie Polski. Potwierdzają to między innymi nagrody w dyscyplinach grafiki artystycznej oraz wiele innych sukcesów plakatowych. Klimat i charakter jego twórczości jest na pierwszy rzut „oka” prymitywny ze względu na prostotę i „ubóstwo” użytych środków. W rzeczywistości to bardzo wyrafinowany warsztat operujący precyzyjnie skrótowym obrazowaniem połączonym organicznie z elementami typografii (…). Kubica nawiązuje w swojej twórczości do najlepszych tradycji – do dawnych mistrzów „Polskiej Szkoły Plakatu” do Lenicy, Tomaszewskiego, Młodożeńca”. prof. Mieczysław Wasilewski (https://us.edu.pl/instytut/isp/wykladowcy/prof-us-dr-hab-sebastian-kubica/).

Więcej na temat twórczości Sebastiana Kubicy TU.

 
Galeria BO. Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32. Kurator: dr Piotr Florianowicz
O galerii. Celem Galerii BO jest prezentacja plakatów społecznych, ekologicznych i kulturowych w formie billboardu. Nazwa galerii nawiązuje do sylaby z wyrazu billBOard. BO w języku polskim to także część mowy - spójnik wyjaśniający wcześniejszą informację lub ostrzegający przed konsekwencjami niewykonania tego, o czym była mowa wcześniej. Spójnik BO wzmacnia, wprowadza pytanie retoryczne. Prace artystyczne często właśnie stawiają takie pytania, niekiedy podają odpowiedzi np.: Nie, BO nie! lub komentują wybrany problem np.: BO mi się tak podoba.
 

 

pozostałe wiadomości