Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki
O KONSERWACJI SŁONIA LEŚNEGO W "DZIEŃ DOBRY TVN"
Jedną z misji Uniwersytetu jest oddziaływanie na otoczenie społeczne i gospodarcze. W ramach działań popularyzujących i upowszechniających naukę, dr Aleksandra Gralińska-Grubecka z naszego Wydziału wzięła udział nagraniu reportażu dla programu "Dzień dobry TVN", mającego kilkumilionową widownię w całej Polsce.
W odcinku, eksperci opowiadają o prahistorycznych zwierzętach, które żyły na terenie Polski, w tym o polskim słoniu leśnym - największym trąbowcu, który ok. 100000 lat temu występował na terenie Azji i Europy. Słonie te osiągały od 3,5 do 4 m wzrostu i wagę 10-11 ton.
Egzemplarz poddawany konserwacji na naszym Wydziale jest największym, niemal kompletnym szkieletem słonia leśnego, który dotąd został odkryty na całym świecie. Aleksandra Gralińska-Grubecka z Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby opowiada o specyfice rekonserwacji kości, czyli ponownej konserwacji prowadzonej po upływie 40 lat, kiedy ekstrakcja materiałów wprowadzonych w latach 80. ubiegłego wieku, warunkuje dobór kolejnych materiałów.
Odcinek emitowany był 25 marca 2022 r. na antenie telewizji TVN. Obecnie można go oglądać na platformie player.pl: https://player.pl/playerplus/programy-online/dzien-dobry-tvn-odcinki,15232/odcinek-578,S41E578,234738
Zapraszamy!