Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

O KONSERWACJI SŁONIA LEŚNEGO W "DZIEŃ DOBRY TVN"

Zdjęcie ilustracyjne

Jedną z misji Uniwersytetu jest oddziaływanie na otoczenie społeczne i gospodarcze. W ramach działań popularyzujących i upowszechniających naukę, dr Aleksandra Gralińska-Grubecka z naszego Wydziału wzięła udział nagraniu reportażu dla programu "Dzień dobry TVN", mającego kilkumilionową widownię w całej Polsce.

W odcinku, eksperci opowiadają o prahistorycznych zwierzętach, które żyły na terenie Polski, w tym o polskim słoniu leśnym - największym trąbowcu, który ok. 100000 lat temu występował na terenie Azji i Europy. Słonie te osiągały od 3,5 do 4 m wzrostu i wagę 10-11 ton.

Egzemplarz poddawany konserwacji na naszym Wydziale jest największym, niemal kompletnym szkieletem słonia leśnego, który dotąd został odkryty na całym świecie. Aleksandra Gralińska-Grubecka z Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby opowiada o specyfice rekonserwacji kości, czyli ponownej konserwacji prowadzonej po upływie 40 lat, kiedy ekstrakcja materiałów wprowadzonych w latach 80. ubiegłego wieku, warunkuje dobór kolejnych materiałów.

Odcinek emitowany był 25 marca 2022 r. na antenie telewizji TVN. Obecnie można go oglądać na platformie player.pl: https://player.pl/playerplus/programy-online/dzien-dobry-tvn-odcinki,15232/odcinek-578,S41E578,234738

Zapraszamy!

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.