Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYSTAWA "INSPIRACJE"

Zdjęcie ilustracyjne
Katarzyna Navarra, "01 Maski"

Wystawa „Inspiracje” od lat towarzyszy  Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury”. W tym roku eksponowana jest w Galerii Katedry Grafiki. Na wernisaż zapraszamy 2 grudnia 2022 r. na godzinę 13.30. Zaprezentowane zostaną dzieła trojga artystów fotografików: Katarzyny Navarra, Jowity Bogny Mormul, Krzysztofa Ślachciaka. Kuratorem wystawy jest dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK z Katedry Grafiki.

Każdy z autorów tegorocznej wystawy zaprezentuje odmienne spojrzenie inspirowane naturą. Cykl prac Katarzyny Navarra to opowieść o człowieku metaforycznie wpisanym w naturę, naturę nieożywioną, w której ujawnia się obraz ludzkiego oblicza. Jowita Bogna Mormul naturę ukazuje w obrazach, instalacji, opowiadających o ulotności tego co było, co zapamiętane fragmentarycznie, zlepiane w nowy kontekst wspomnień. Krzysztof Ślachciak obrazy dedykuje kosmologii, naturze pozornie oderwanej od codzienności, wyrzuconej poza nawias, czasem tylko uświadamianej, gdy przychodzi nam rozważać skąd pochodzimy, czym i kim jesteśmy, jaki jest nasz cel.

Katarzyna Navarra - absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, obroniła z wyróżnieniem dwa dyplomy w Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Członkini Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Studentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie Vintage Grand Prix za projekt „Praktyki niewieście” podczas 8 edycji Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. Mieszka i pracuje w Warszawie. Uprawia fotografię raczej kreacyjną niż dokumentującą.

Jowita Bogna Mormul - doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuk filmowych, profesor uczelni w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa 1997 r.; Wydział Grafiki 1999 r.). Doktorat w zakresie sztuk filmowych w dyscyplinie artystycznej fotografia (2008 r.). Tworzy w obszarze sztuk wizualnych, w badaniach koncentrując się na procesach kulturowego programowania ludzkiej tożsamości.

Krzysztof Ślachciak - artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, absolwent wydziału Neofilologii UAM oraz studiów podyplomowych z Marketingu na Rynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (praca dyplomowa o odbiorcach fotografii reklamowej). Od 2008 r. zawodowo zajmuje się fotografią reklamową, specjalizując się w fotografii produktowej, fotografii architektury, portrecie i sesjach koncepcyjnych. 

Więcej o festiwalu: https://www.sztukanatury.pl/.

pozostałe wiadomości