Kontaktul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10
zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Nauki o Sztuce

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁADY PRACOWNIKÓW DO WYSTAWY "CRANACH - ARCYMISTRZ RENESANSU"

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 29 września 2022 r. o godz. 17.00 do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż drugiej odsłony wystawy pt. „Cranach – arcymistrz renesansu”. Ekspozycja, obok arcydzieła „Madonna pod jodłami”, prezentuje cztery prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawie towarzyszą jesienne wykłady pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK, które odbywać się będą w Sali Historycznej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRANSMISJA Z KONFERENCJI "ANTYK W POLSKIEJ SZTUCE..."

POLSKI INSTYTUT STUDIÓW NAD SZTUKĄ ŚWIATA oraz STOWARZYSZENIE ARCHITEKTÓW POLSKICH SARP, zapraszają na konferencję "Antyk w polskiej sztuce i kulturze artystycznej XIX i XX wieku. Od Franciszka Smuglewicza do Igora Mitoraja".

Konferencja odbędzie się w dniach 21-23 września 2022 roku w pawilonie szklanym SARP w Warszawie, przy ul. Foksal 2. Obrady będą transmitowane on-line na Facebooku: https://www.facebook.com/sarpzg/photos/a.1756565254610715/3324300567837168/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROJEKT "LITURGICA POLONIAE" LAUREATEM KONKURSU NPRH

Projekt badawczy LITURGICA POLONIAE został laureatem konkursu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) w module Dziedzictwo narodowe. W gronie głównych wykonawców jest dwoje pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK - dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK i dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

RADA NAUKOWO-KONSERWATORSKA PRZY KATEDRZE W KWIDZYNIE

Dekretem biskupa elbląskiego Jacka Jeziorskiego ustanowiono radę naukowo-konserwatorską przy katedrze w Kwidzynie. W skład rady weszły dwie osoby związane z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK: prof. dr hab. Bogumiła Jadwiga Rouba (emerytowany pracownik) oraz dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZGŁOSZENIA NA KONFERENCJĘ "TEXTUS ET PICTURA"

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję cyklu konferencyjnego TEXTUS ET PICTURA organizowanego przez Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu we współpracy z Pracownią Wiedzy o Dawnej Książce PAN, która zaplanowana jest w murach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu w dniach 24-25 listopada br. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAGRANICZNA PUBLIKACJA PROF. DR HAB. IRENY DŻURKOWEJ-KOSSOWSKIEJ

We wrześniu 2022 r., w prestiżowym wydawnictwie Routledge Taylor & Francis Group, ukaże się zbiorowa monografia pt. "State Construction and Art in East Central Europe, 1918-2018", której współredaktorką i współautorką jest prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZNAMY WYNIKI EWALUACJI. KATEGORIA "A" DLA OBU NASZYCH DYSCYPLIN!

Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ocenianych było 29 dyscyplin, w tym dwie z Wydziału Sztuk Pięknych.

Obie nasze dyscypliny: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki oraz nauki o sztuce otrzymały kategorię "A". Wszystkim pracownikom serdecznie gratulujemy wspólnego sukcesu!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ŚWIAT CUDÓW WALDEMARA (WOJTKA) WOŹNIAKA

Zapraszamy 10 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy pt. „Mój świat cudów. Waldemar (Wojtek) Woźniak. Malarstwo, asamblaż, rysunek”.

Wystawa czynna: 11 czerwca – 28 sierpnia 2022 r.
Kuratorzy wystawy: Anna Kroplewska-Gajewska, dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 4.06 NA NORDART 2022 POLSKI PAWILON POD KURATELĄ J.W. SIENKIEWICZA

Pod kuratorską opieką prof. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w Büdelsdorfie w Niemczech, już 4 czerwca 2022 r. otwarty zostanie Pawilon Polski pod hasłem „Ponad granicami/ Above Borders”. Pawilon prezentowany jest w ramach  Międzynarodowej Wystawy Światowej Sztuki Współczesnej NordArt 2022, wystawiającej rokrocznie dzieła ponad 200 artystów z całego świata, których dokonania artystyczne uważane są za wybitne lub rokujące w sztuce światowej. Patronat honorowy nad Pawilonem Polskim objął Paweł Jaworski - Konsul Generalny RP w Hamburgu.

Wystawa czynna jest od 4 czerwca do 9 października 2022 r. w Kunstwerk Carlshuette w Buedelsdorfie (Szlezwik-Holsztyn).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWY W WOZOWNI Z WYDZIAŁOWYMI REPREZENTANTAMI

 

Zapraszamy do Galerii Sztuki WOZOWNIA na dwie nowe wystawy z udziałem Wydziałowych pracowników i absolwentki.

1) /Nie/oczywistości – wystawa zbiorowa

Artyści i artystki: Tomasz Barczyk (pracownik Katedry Grafiki WSzP UMK), Sławomir Brzoska, Jakub Cikała, Darek Gajewski, Filip Gajewski, Tomasz Tomaszewski, Katarzyna Tretyn (absolwentka Malarstwa na WszP UMK), Andrzej Wochnik.

03.06–03.07.2022

Otwarcie wystawy: 03.06.2022 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny.

Kurator: Sebastian Dudzik (pracownik Katedry Historii Sztuki i Kultury WszP UMK).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSKO-UKRAIŃSKA KSIĄŻECZKA DLA DZIECI

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się polsko-ukraińska książeczka "Bajki i powiastki dla dzieci. Байки та оповідки для дітей" Stanisława Jachowicza. W planach jest cykl dwujęzycznych wydań klasyki literatury polskiej dla młodego odbiorcy.

Tomik zawiera wybór wierszowanych historyjek Stanisława Jachowicza – XIX-wiecznego poety, pedagoga, działacza filantropijnego, pierwszego polskiego bajkopisarza dla dzieci. W zbiorze znalazło się 12 utworów, w tym m.in. "Chory kotek", "Nieposłuszeństwo", "Andzia" czy "Kukuryku".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

1.06 OTWARTY WYKŁAD DR. KAROLA KLUGOWSKIEGO

Zapraszamy na otwarty wykład dr. Karola Klugowskiego pt. "Ku redefinicji kina rozszerzonego". Wykład odbędzie się stacjonarnie 1.06.2022 r. o godz. 11.00 w Sali Tymona Niesiołowskiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

28.05 WYKŁAD MAŁGORZATY GERON W MUZEUM NARODOWYM W GDAŃSKU

Zapraszamy na wykład dr Małgorzaty Geron pt. "Rita Saccheto. Od obrazów tanecznych do tańca formistycznego" towarzyszący wystawie „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. Wykład odbędzie się 28 maja 2022 r. o godz. 12.00 w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Pałac Opatów w Oliwie, ul. Cystersów 18). Wstęp zawarty jest w cenie biletu na wystawę.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZGŁOSZENIA NA KONFERENCJĘ DO 30.09

Katedry: Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji oraz Historii Sztuki i Kultury Wydziału Sztuk Pięknych UMK zapraszają do udziału w konferencji naukowej WOKÓŁ ZAGADNIEŃ WARSZTATU ARTYSTY: MALARZA, RZEŹBIARZA, ARCHITEKTA... CYKL III, która odbędzie się 7 i 8 listopada 2022 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENCKIE KOŁO MUZ NA WYJEŹDZIE NAUKOWYM W BERLINIE

W dniach 11-15 maja 2022 r. członkowie Koła Naukowego Muzealnictwa i Zabytkoznawstwa działającego na naszym Wydziale są na wyjeździe naukowym w Berlinie. Wyjazd stanowi drugi etap projektu rocznego "Od berlińskiej Kunstkamery do Wyspy Muzeów".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MAJOWE ŚRODY Z OTWARTYMI WYKŁADAMI PROF. LUBOW ŻWANKO Z CHARKOWA

Serdecznie zapraszamy na wykłady pani profesor Lubow Żwanko, które odbędą się stacjonarnie w dwie majowe środy na Wydziale Sztuk Pięknych, w Sali Tymona Niesiołowskiego. Wykłady poświęcone są artystycznym relacjom polsko-ukraińskim w wieku XIX i na początku XX oraz szczególnej roli Charkowa w tym kontekście.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

III EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "POLSKIE SERCE PĘKŁO. KATYŃ 1940"

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska pełniła funkcję przewodniczącej komisji oceniającej dzieła plastyczne w jury konkursu pt. „Polskie serce pękło. Katyń 1940” ogłoszonego przez Marszałek Sejmu, Elżbietę Witek. Konkurs skierowany był do młodzieży szkół ponadpodstawowych i studentów. Patronowali mu: Kancelaria Sejmu - Gabinet Marszałek Sejmu, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONFERENCJA "PANI NASZEJ ŁĄKOWSKIEJ..."

30 kwietnia 2022 r. odbyła się w Nowym Mieście Lubawskim konferencja "Pani naszej łąkowskiej... odsłanianie reliktów przeszłości" pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biskupa Toruńskiego, związana z obchodami 30-lecia utworzenia Diecezji Toruńskiej i 270-lecia koronacji cudownego wizerunku. W panelu eksperckim wystąpili prof. Juliusz Raczkowski oraz prof. Jacek Stachera, referaty przedstawili też doktoranci w zakresie nauk o sztuce z naszego wydziału - Wiktor Binnebesel i Paulina Piotrowska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FILIP PRĘGOWSKI LAUREATEM III EDYCJI KONKURSU "DEBIUTY"

Adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej Pozaeuropejskiej, dr Filip Pręgowski został laureatem trzeciej edycji konkursu Debiuty realizowanego w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W MUZEUM DIECEZJALNYM W TORUNIU

W Muzeum Diecezjalnym w Toruniu do 31.08.2022 można oglądać wystawę „Dioecesis Nostrae Patroni. Wspólne dziedzictwo diecezji chełmińskiej i toruńskiej” zorganizowaną z okazji trzydziestej rocznicy erygowania Diecezji Toruńskiej, a poświęconą kultom i patronatom naszego regionu jako dziedzictwu religijnemu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MAJOWE WYKŁADY ONLINE HISTORYCZKI SZTUKI - DR KATARZYNY CYTLAK

Serdecznie zapraszamy w poniedziałki 09.05 oraz 23.05.2022 o godz. 17.00 na wykłady dr Katarzyny Cytlak, dedykowane słuchaczom naszego Wydziału. Wykłady odbędą się online na platformie Google Meet. Ich tematyka oraz linki do spotkań w opisie poniżej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MUZEUM NARODOWE W GDAŃSKU. WERNISAŻ WYSTAWY 22 IV

Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Gdańsku na wystawę "Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselaua", przy której powstaniu współpracowali pracownicy naszego Wydziału. Podstawą pomysłu pokazu była publikacja we współautorstwie Teresy Tylickiej i Jacka Tylickiego, "Thorunensia i inne rysunki z XVIII-wiecznej kolekcji pastora Jana Jakuba Haselaua" (Towarzystwo Miłośników Torunia, Toruń 2016). Teksty współredagował Franciszek Skibiński.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONFERENCJA "NIE/WIDZIALNOŚĆ. POLSKA SZTUKA/HISTORIA SZTUKI I NIEMCY"

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska wzięła udział w międzynarodowej konferencji pt. (Un)Sichtbarkeit. Die polnische Kunst(Geschichte) und Deutschland / (In)Visibility. Polish Art (History) and Germany zorganizowanej w Zentralinstitut für Kunstgeschichte w Monachium.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OTWARTY WYKŁAD J. RACZKOWSKIEGO O TAJEMNICACH KOŚCIOŁA MARIACKIEGO

Towarzystwo Miłośników Torunia i Książnica Kopernikańska zapraszają na pierwszy w tym roku Wieczór Toruński.

Spotkanie będzie poświęcony architekturze i zabytkom jednej z najważniejszych świątyń Torunia. O tajemnicach i wyposażeniu pofranciszkańskiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny opowie dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych. Naukowiec przedstawi niezwykle interesujące i często zaskakujące rezultaty wieloletnich badań, które prowadził przy użyciu tradycyjnych i nowatorskich metod.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KRYTYKA ARTYSTYCZNA Z CERTYFIKATAMI I STATUETKĄ

11 kwietnia 2022 r. w Pałacu Działyńskich Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu odbyła się uroczysta gala podsumowująca 7. edycję Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością”, organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Wśród laureatów konkursu znalazł się kierunek realizowany na naszym wydziale. Krytyka artystyczna uzyskała dwa certyfikaty -  Certyfikat Akredytacyjny „Studia z Przyszłością 2022” oraz Certyfikat Nadzwyczajny ”Lider Jakości Kształcenia”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O DRZWIACH OTWARTYCH WYDZIAŁU W AKTUALNOŚCIACH TV TORUŃ

W Aktualnościach Toruńskich przedstawiono reportaż z Dni Otwartych naszego Wydziału, które odbyły się 07.04.2022. Budynek główny Wydziału odwiedziło tego dnia ponad 150 kandydatów. Z aktualnościami można zapoznać się online: https://www.toruntv.pl/movie/show?id=27470.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

I NAGRODA TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW TORUNIA DLA ABSOLWENTA WYDZIAŁU

Towarzystwo Miłośników Torunia przyznało nagrody za najlepsze prace dyplomowe o tematyce toruńskiej.

Miło nam poinformować, że I nagrodę w kategorii Ochrona dóbr kultury otrzymał pan Mateusz Przedmojski – absolwent kierunku Ochrona Dóbr Kultury, specjalność Konserwatorstwo za pracę magisterską pt.: „Dzieje i problematyka konserwatorska Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu w kontekście historycznych przekształceń wiślanego nabrzeża miasta” napisaną pod kierunkiem dr Karoliny Zimnej-Kaweckiej. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

CYFROWA INFRASTRUKTURA BADAWCZA DLA HUMANISTYKI I NAUK O SZTUCE

Trwa budowa innowacyjnej Cyfrowej Infrastruktury Badawczej dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL. Dzięki udziałowi w projekcie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zyska możliwość korzystania z nowoczesnej infrastruktury.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7.04 SPACER PO KAMPUSIE W RAMACH DRZWI OTWARTYCH WYDZIAŁU

7.04.2022 przedstawiciele wszystkich kierunków prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK czekają na kandydatów i innych zainteresowanych w wydziałowych budynkach. Zapraszamy również w plener - na wycieczkę po kampusie z historyczką sztuki - dr Emilią Ziółkowską-Ganc pt. "Miasto w mieście – spacer po kampusie uniwersyteckim".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7.04 MINI-WYKŁADY DLA LICEALISTÓW W RAMACH DRZWI OTWARTYCH WYDZIAŁU

7.04.2022 r. w ramach Drzwi Otwartych Wydziału, w Sali Tymona w budynku przy ul. Sienkiewicza 30/32, w godz. 12.00-13.15 jest okazja, by wysłuchać krótkich wykładów o sztuce wygłoszonych przez nauczycieli akademickich z kierunków: krytyka artystyczna i historia sztuki. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7.04 ZAPRASZAMY KANDYDATÓW NA DRZWI OTWARTE WYDZIAŁU

Przedstawiciele wszystkich kierunków prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK czekają na kandydatów i innych zainteresowanych w dniu 7.04.2022 w godz. 10.00-16.00 w wydziałowych salach i pracowniach trzech budynków zlokalizowanych w Toruniu przy ulicach: Sienkiewicza 30/32, Mickiewicza 121, Szosie Bydgoskiej 50/56.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"GRANTY NA START" DLA UKRAIŃSKICH NAUKOWCÓW-UCHODŹCÓW

W celu wsparcia ukraińskich naukowców, uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uruchamia dla nich specjalną ścieżkę „Grantów na start”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STYPENDIUM W HERTZIANIE DLA BADACZY SZTUKI Z UKRAINY

Informujemy o nowoutworzonym stypendium dla badaczy i badaczek z Ukrainy w Bibliotheca Hertziana Instytutu Sztuki im. Maxa Plancka - niemieckim instytucie badawczym z siedzibą w Rzymie we Włoszech #ScienceForUkraine Art History Fellowships.

Prosimy o upowszechnianie tej informacji.
Szczegóły na stronie: https://recruitment.biblhertz.it/position/9699329.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

APEL AKADEMII MŁODYCH UCZONYCH PAN O WSPARCIE BADACZY Z UKRAINY

Na prośbę Przewodniczącego Komitetu Nauk o Sztuce przekazujemy poniższy apel AMU PAN.
 
AMU PAN poszukuje badaczy i badaczek oraz instytucji naukowych, które byłyby gotowe udzielić wsparcia naszym ukraińskim kolegom i koleżankom w tym trudnym czasie.
Chodzi w pierwszym rzędzie o zapewnienie warunków do pracy, a także, jeśli to możliwe, o sfinansowanie stypendiów lub wynagrodzeń, które pozwolą utrzymać się im oraz ich rodzinom w naszym kraju. Oczywiście, wszelkie wsparcie, w tym nieodpłatne zakwaterowanie czy transport są bardzo potrzebne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSCY KRYTYCY OBJAŚNIAJĄ ŚWIAT. DEBATA JA/INNEGO

Debata w ramach programu JA/INNEGO zainicjowana przez dr Monikę Weychert oraz dr Agatę Araszkiewicz, która odnosi się do kontrowersji związanych z wystawami:

  1. „Wołają na mnie Cygan, choć tak się nie nazywam”
    kuratorka Ania Batko, współpraca merytoryczna: Krzysztof Gil
  2. Tomasz Machciński „Tysiące twarzy, setki miraży”
    kuratorka Katarzyna Karwańska
  3. Kolektyw ANARCHOPORNOOPÓR, „Death of the Patriarchy” Noc Performance 2020, BWA w Bydgoszczy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROMOCJA DOKTORSKA NA WYDZIALE SZTUK PIĘKNYCH

W dniu 1 marca 2022 r. na naszym Wydziale odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów doktorom. Tradycyjnie uroczystość ta przypada w Święto Uniwersytetu 19 lutego. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, odbyła się w mniejszym gronie w wydziałowej Sali Tymona.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA NA KONFERENCJI W USA

W dniach 16-19 lutego 2022 r. prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska uczestniczyła w  110th CAA Annual Conference, a w dniach 15-17 lutego w Pre-conference Colloquium zorganizowanym w ramach CAA-Getty International Program.

Konferencja miała się odbyć w tradycyjnej formie w Chicago, jednak ze względu na zdrowotne bezpieczeństwo uczestników zmieniono jej formułę na zdalną. Tematyka tegorocznych obrad obejmowała zagadnienia zmian klimatycznych, funkcjonowania społeczności akademickich, muzealników i artystów w okresie pandemii Covid-19 oraz braku równości społecznej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA DYPLOM 2021 - KATALOG I ZDJĘCIA Z FINISAŻU

Dobiegła końca wystawa DYPLOM 2021. Uroczysty finisaż połączony z wręczeniem absolwentom nagród i wyróżnień odbył się 18 lutego 2022 r. w Kinie Centrum CSW "Znaki czasu" w Toruniu, z udziałem dyplomantów i ich promotorów, pracowników i studentów Wydziału, władz dziekańskich, honorowych gości. Uroczystość swoim przybyciem uświetnił Prorektor UMK ds. Nauki - prof. dr hab. Wojciech Wysota. Tegoroczni dyplomanci byli pierwszymi, którzy otrzymali nowe wydziałowe gadżety, a wśród nich pendrive'y z cyfrową wersją katalogu DYPLOM 2021.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KRYTYKA ARTYSTYCZNA Z CERTYFIKATEM AKREDYTACYJNYM

Prowadzony na naszym Wydziale kierunek Krytyka artystyczna znalazł się na liście rankingowej kierunków i specjalności studiów wyróżnionych w tegorocznej, 7. edycji Konkursu i Programu Akredytacyjnego "Studia z Przyszłością", uzyskując Certyfikat Akredytacyjny "Studia z Przyszłością" 2022 (organizatorem merytorycznym konkursu jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR NA STYPENDIA LANCKOROŃSKICH DLA HISTORYKÓW SZTUKI

Polska Akademia Umiejętności informuje o możliwości ubiegania się o stypendia Fundacji Lanckorońskich i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich na wyjazdy do europejskich ośrodków naukowych. Stypendia przyznawane są na okres od 1 do 3 miesięcy i są przeznaczone dla  archeologów śródziemnomorskich, historyków, historyków sztuki, filologów klasycznych i historyków filozofii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA NA KONGRESIE W BRAZYLII

W styczniu 2022 r. prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska wzięła udział w 35th CIHA World Congress, zorganizowanym w São Paulo w Brazylii. Debata skupiająca historyków, krytyków i teoretyków sztuki z Ameryki Łacińskiej, Ameryki Północnej, Europy, Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu, odbyła się pod tytułem „Motion: Migrations”. Prof. I. Kossowska uczestniczyła w dwudniowej sesji pt. “Forced migrations and their impact on art and visual culture”, w czasie której wygłosiła referat “Alienated émigré in Paris: The residue of the trauma of World War II in the art of Józef Czapski”.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

LAUREACI NAGRÓD DLA ABSOLWENTÓW KIERUNKÓW NAUK O SZTUCE

Na wystawie DYPLOM 2021 prezentowane są postery absolwentów kierunków prowadzonych w ramach dyscypliny Nauki o Sztuce, którzy obronili swoje prace w roku akademickim 2020/2021. Są to laureaci Nagrody  im. doc. Jerzego Frycza, Nagrody im. prof. Gwidona Chmarzyńskiego oraz Nagrody im. prof. Jadwigi Puciata-Pawłowskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JACEK TYLICKI W RADZIE MUZEUM NARODOWEGO W GDAŃSKU

Miło nam poinformować, że dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, na wniosek Marszałka Województwa Pomorskiego i przy poparciu Rektora UMK  został członkiem Rady Muzeum Narodowego w Gdańsku. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOŁO NAUKOWE STUDENTÓW KRYTYKI ARTYSTYCZNEJ ZAPRASZA NA "WRO ON TOUR" - 21.01

Koło Naukowe Studentów Krytyki Artystycznej UMK, Galeria Forum UMK oraz Lila Leń z Wro Art Center, zapraszają do udziału w projekcie "WRO ON TOUR" mającym na celu promowanie sztuki współczesnej/nowych mediów w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR WNIOSKÓW O STYPENDIUM DLA SPECJALISTÓW SZTUKI NIDERLANDZKIEJ - MFA W BOSTONIE

Attaché kulturalny ambasady Królestwa Niderlandów oraz Center for Netherlandish Art Fellowships Museum of Fine Arts w Bostonie informują o otwartym naborze do programu stypendialnego dla specjalistów w dziedzinie sztuki niderlandzkiej. Stypendium przeznaczone jest dla osób na różnych etapach kariery naukowej - kandydatów do szkół doktorskich, doktorantów, habilitantów i realizowane będzie w Bostonie (USA). 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA PUBLIKACJA POD RED. MICHAŁA F. WOŹNIAKA

W ramach projektu NPRH nr 0122/NPRH6/H11/85/2018 Inwentarz sztuki Torunia, cz. I. Dziedzictwo sakralne, zespół staromiejski, Towarzystwo Naukowe w Toruniu wydało pod red. dra hab. Michała F. Woźniaka, prof. UMK publikację "Inwentaryzacja zabytków w Polsce. Dzieje, metody, osiągnięcia".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"ACTA UNIVERSITATIS NICOLAI COPERNICI. ZABYTKOZNAWSTWO I KONSERWATORSTWO" W ERIH PLUS

Z radością informujemy, że czasopismo ACTA UNIVERSITATIS NICOLAI COPERNICI. ZABYTKOZNAWSTWO I KONSERWATORSTWO zostało zindeksowane w bazie ERIH PLUS.

https://kanalregister.hkdir.no/publiseringskanaler/erihplus/periodical/info?id=481973&fbclid=IwAR0JN1IPm62c41jftfZR-vvxbEpgiRsYVxxKV7xXRRrUGC5A-7K-namd0FU

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSKI PAWILON NA NORDART 2022 POD KURATELĄ PROF. J.W. SIENKIEWICZA

Organizatorzy i gospodarze największej w Europie prezentacji światowej sztuki współczesnej NordArt (Büdelsdorf/Niemcy), od ponad dwudziestu lat oprócz wystawy ogólnej, dedykują sztuce poszczególnych krajów pawilon narodowy. Po prezentacjach dorobku współczesnych artystów plastyków w pawilonach Chin, Mongolii, Czech, a w 2021 roku w pawilonie Ukrainy, w 2022 roku NordArt dedykuje narodowy pawilon sztuce polskiej.
Na kuratora Pawilonu Polskiego NordArt 2022 został powołany prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

„ARS ET HISTORIA. O POLSKICH KOLEKCJACH STAROŻYTNOŚCI" W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

W Muzeum Narodowym w Warszawie, w dniach 8-9 grudnia 2021 r. odbyła się konferencja naukowa „Ars et historia. O polskich kolekcjach starożytności”. W składzie Komitetu Naukowego konferencji był dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, który wygłosił również wykład pt. „Kilka przykładów tematyki antycznej w malarstwie i rysunku nowożytnego Gdańska”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

9 XII 2021 - DYSKUSJA W MUZEUM POLIN "OBCY W SZTUCE"

Zapraszamy 9 grudnia 2021 r. w godz. 18:00-19:30 do udziału w dyskusji "Nie odwracamy wzroku. OBCY W SZTUCE" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którą poprowadzi pracowniczka naszego Wydziału - dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODA PREZESA RADY MINISTRÓW ZA ROZPRAWĘ DOKTORSKĄ

Z dumą informujemy, że pan dr Mateusz Marszałkowski został uhonorowany NAGRODĄ PREZESA RADY MINISTRÓW za rok 2020 za wyróżniającą się rozprawę doktorską. Dysertacja pt. "Średniowieczne kodeksy iluminowane z cysterskiego skryptorium w Pelplinie. Problematyka zabytkoznawcza" została napisana pod kierunkiem dr hab. Moniki Jakubek-Raczkowskiej, prof. UMK i dr Jolanty Czuczko w ramach studiów doktoranckich w zakresie nauk o sztuce prowadzonych na naszym Wydziale.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSOKO PUNKTOWANY ARTYKUŁ W „MUZEOLÓGIA A KULTÚRNE DEDIČSTVO”

W tegorocznym numerze czasopisma „Muzeológia a kultúrne dedičstvo” ukazał się artykuł dotyczący dziedzictwa (nie)istniejących miast – zagadnienie to przeanalizowane zostało m. in. na przykładach średniowiecznego Świecia i renesansowego Krasiczyna. Jego współautorem jest dr Karolina Zimna-Kawecka z Katedry Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PUBLIKACJA COLLEGE ART ASSOCIATION Z POLSKIM AKCENTEM

W publikacji pt. „Global Conversations: Ten Years of the CAA-Getty International Program” została zaprezentowana sylwetka naukowa prof. dr hab. Ireny Dżurkowej-Kossowskiej. Publikacja została wydana w sierpniu 2021 r. przez College Art Association - największą na świecie organizacją skupiającą historyków sztuki, kuratorów muzealnych i galeryjnych oraz artystów czynnych w Stanach Zjednoczonych i na świecie.
https://www.collegeart.org/programs/international/getty-10-year

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. I. KOSSOWSKA W PROJEKCIE "CRAACE" NA UNIWERSYTECIE W BRNIE

Prof. Irena Dżurkowa-Kossowska wzięła udział w serii seminariów (25.08.21, 02.09.21, 09.09.21, 15.09.21) organizowanych w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Continuity/Rupture: Art and Architecture In Central Europe 1918-1939” finansowanego ze środków European Research Council (https://craace.com).  Projekt jest prowadzony przez prof. Matthew Rampleya na Masarykova Univerzita (Uniwersytet Masaryka) w Brnie. W trakcie obrad prof. Kossowska wygłosiła referat pt. „Cultural Diplomacy”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UKAZAŁ SIĘ TOM 2 „WOKÓŁ ZAGADNIEŃ WARSZTATU ARTYSTY (...)"

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazał się tom 2 wieloautorskiej publikacji pt. „Wokół zagadnień warsztatu artysty: malarza, rzeźbiarza, architekta…", której redaktorami naukowymi są Ewa Doleżyńska i Ryszard Mączyński.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA PUBLIKACJA O SZTUCE TORUNIA I REGIONU

W ramach prac projektu Inwentarz Sztuki Torunia, nakładem wydawnictwa TNOiK, ukazał się czwarty wolumin „Studiów i materiałów z dziedzictwa kulturowego Torunia i regionu”, skoncentrowany na spuściźnie artystycznej ziemi chełmińskiej, zwłaszcza Torunia. Tom pt. „Dziedzictwo Torunia i ziemi chełmińskiej – odkrycia i reinterpretacje”, pod red. prof. Moniki Jakubek-Raczkowskiej, integruje badania kilku dyscyplin (archeologii, historii, historii sztuki) i różne metodologie studiów nad dziedzictwem, z naciskiem na zabytkoznawstwo (w tym problemy integralności i autentyczności) i z wykorzystaniem metod subdyscyplin pomocniczych (kostiumologia, źródłoznawstwo).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. J. W. SIENKIEWICZ NA XXX FORUM EKONOMICZNYM W KARPACZU

Prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Katedry Historii Sztuki XX w. w Europie Środkowej i na Emigracji, był moderatorem panelu "Polska kultura w świecie. Jak inwestować w sztukę?", który odbył się 9 września 2021 r. podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W spotkaniu wzięli udział polscy i zagraniczni artyści: Robert Bluj, Michał Jackowski, Carolina Khouri, Wojciech Antoni Sobczyński, Jakub Fijewski oraz Katarzyna Czerpak-Węgliński.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. I. KOSSOWSKA NA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI W ZAGRZEBIU

 W dniach 30 czerwca - 3 lipca 2021 r. odbyła się międzynarodowa konferencja pt.: „Art and the State in Modern Central Europe (18th-21st Century)” zorganizowana przez Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb, w której udział wzięła prof. Irena Kozłowska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRESTIŻOWE STYPENDIUM DLA JANA W. SIENKIEWICZA

Z dumą informujemy, że Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku, przyznała prof. dr hab. Janowi Wiktorowi Sienkiewiczowi, kierownikowi Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji naszego Wydziału, grant badawczo-naukowy na realizację projektu: "Polski Nowy Jork. Lubomir Tomaszewski i Emocjonaliści". Grant realizowany będzie w Stanach Zjednoczonych Ameryki w I semestrze roku akademickiego 2021/2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY DO CSW "ZNAKI CZASU"!

Zapraszamy na wystawę DYPLOM 2020 - wystawę najlepszych dyplomów obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w roku akademickim 2020/2021, prezentowaną w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu w dniach 11.05-06.06.2021 r.

Na wystawie pokazane zostaną prace kilkudziesięciu absolwentów Wydziału, reprezentujące różne podejścia do sztuki: artystyczne, konserwatorskie i badawcze. Prace te są owocem kilkuletniego dojrzewania artystycznego i intelektualnego oraz rezultatem współpracy z merytorycznymi opiekunami. Wystawa jest więc podsumowaniem niełatwej drogi, którą wspólnie podążali studenci i nauczyciele. Jest także momentem, w którym absolwenci zaczynają kroczyć już własnymi ścieżkami.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

CYKL WYKŁADÓW W RATUSZU STAROMIEJSKIM

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na cykl wykładów prowadzonych przez pracowników i doktorantkę Wydziału Sztuk Pięknych UMK, które odbędą się przy wystawie „Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu” prezentowanej w Ratuszu Staromiejskim.
Cykl rozpoczyna się 22 maja 2021 r. i potrwa przez kolejnych 5 tygodni, do 19 czerwca 2021 r. Na wykładzie obowiązuje limit 25 osób. Wydarzenie jest biletowane. Zakup biletów możliwy jest w kasie muzeum lub on-line na https://bilety.muzeum.torun.pl/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOLEJNA PRESTIŻOWA PUBLIKACJA DRA FRANCISZKA SKIBIŃSKIEGO

Z przyjemnością informujemy o kolejnej prestiżowej publikacji pracownika Wydziału. W wydanej właśnie książce pt. Sculpture in Print 1480-1600 pod redakcją Anne Bloemacher, Mandy Richter i Marzii Faietti znalazł się rozdział autorstwa dr. Franciszka Skibińskiego pt. Sculptures’ Narrativity in Northern Renaissance Prints.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIRTUALNY SPACER PO TORUŃSKICH KOŚCIOŁACH. EFEKTY PROJEKTU NPRH

W ramach projektu NPRH „Inwentarz Sztuki Torunia, Część I: Dziedzictwo sakralne, zespół staromiejski”, realizowanego od 2018 r. na Wydziale Sztuk Pięknych przez zespół pod kierunkiem dr hab. Michała Woźniaka, prof. UMK, powstały pierwsze rozbudowane spacery wirtualne po obu staromiejskich średniowiecznych kościołach, objętych projektem: świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (dawnym kościele klasztornym franciszkanów): https://heritage.torun.umk.pl/spacer1/ oraz katedrze (dawnej farze) świętojańskiej: https://heritage.torun.umk.pl/spacer2/. Wirtualne zwiedzanie zaopatrzone jest w komentarz naukowy, towarzyszący galerii MegaPIXEL: https://heritage.torun.umk.pl/pl/galleries.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA W PRADZE Z UDZIAŁEM PROF. I. DŻURKOWEJ-KOSSOWSKIEJ

W dniach 15-16 kwietnia 2021 r., w trybie zdalnym  odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „The Influence of the Vienna School of Art History II: The 1000th Anniversary of Max Dvořák’s Death”, zorganizowana przez Instytut Historii Sztuki Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. W debacie uczestniczyło 21 badaczek i badaczy z Czech, Słowacji, Węgier, Polski, Austrii, Słowenii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, a wśród nich prof. Irena Dżurkowa-Kossowska, która wygłosiła referat pt. “The Expressive Theory of Art: Hans Tietze, and the Polish Promoters of National Art”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. I. DŻURKOWA-KOSSOWSKA W JURY OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA MŁODZIEŻY

Prof. Irena Dżurkowa-Kossowska zasiadała w jury konkursu pt. „Polskie serce pękło. Katyń 1940” skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Organizatorem konkursu  była Kancelaria Sejmu, jego inicjatorką Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a przewodniczącym Komitetu Honorowego Prezydent RP Andrzej Duda.

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - wpłynęło w sumie 3628 prac, w tym aż 2579 plastycznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA PUBLIKACJA W BIBLIOTECE MYŚLI KONSERWATORSKIEJ

W Wydawnictwie Naukowym UMK ukazała się monografia autorstwa prof. Janusza Krawczyka pt. Nazwać, żeby ocalić. Klasycy myśli konserwatorskiej wobec reliktów przeszłości.

https://wydawnictwo.umk.pl/pl/products/5471azwac-zeby-ocalic-klasycy-mysli-konserwatorskiej-wobec-reliktow-przeszlosci

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DZIAŁALNOŚĆ EKSPERCKA PROF. JACKA TYLICKIEGO

Miło nam poinformować, że zarząd największej na świecie firmy aukcjonującej dzieła sztuki - Sotheby's z Londynu, zwrócił się do prof. dr hab. Jacka Tylickiego o pomoc w opracowaniu jednego z dzieł malarskich, aktualnie wystawianego na sprzedaż. Rezultat można obejrzeć na stronie:
https://www.sothebys.com/en/buy/auction/2021/tomasso-the-more-a-thing-is-perfect/portrait-of-nikolaus-tritt-von-wilderen-1564.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA MONOGRAFIA

Ukazał się I tom nowej monografii pod redakcją Ewy Doleżyńskiej-Sewerniak i Ryszarda Mączyńskiego pt. Wokół zagadnień warsztatu artysty: malarza, rzeźbiarza, architekta… (Wydawnictwo Naukowe UMK 2020, ss. 538). Zapraszamy do lektury!

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

PROF. IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA W RADZIE NAUKOWEJ SERII WYDAWNICZEJ

W marcu 2021 r. prof. Irena Dżurkowa-Kossowska została zaproszona do udziału w Radzie Naukowej nowej serii wydawniczej pt. „Dyskursy sztuki(i)” zainicjowanej w Instytucie Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA RECENZENTEM ISF

Miło nam poinformować, że prof. Irena Dżurkowa-Kossowska została powołana w dniu 22 lutego 2021 r. do grona recenzentów Israel Science Foundation (ISF), Humanities & Social Sciences.

https://isf.org.il/#/

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Projekt "SZATNIA". Seria wywiadów z artystami

W ramach współpracy Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej z Niemiejscem, powstaje cykl wywiadów z artystami biorącymi udział w projekcie SZATNIA.

Rozmów wysłuchać można na kanale YouTube Teka Krytyka LINK, na stronie internetowej Teki Krytyka LINK oraz na facebookowej stronie Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej LINK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

AUTORSKIE SPOTKANIE Z PROF. J.W. SIENKIEWICZEM

Na Facebooku Instytutu Polonika odbyło się autorskie spotkanie z profesorem Janem Wiktorem Sienkiewiczem, promujące książkę "Polska sztuka na emigracji w londyńskiej kolekcji Matthew Batesona". Spotkanie prowadzone on-line zostało zarejestrowane. Zapraszamy do zapoznania się z relacją!  LINK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PUBLIKACJA POŚWIĘCONA PAMIĘCI PROF. JERZEGO REMERA

Zapraszamy do lektury książki "Wokół dziedzictwa. Historycy sztuki, muzealnicy i konserwatorzy w 40. rocznicę śmierci prof. Jerzego Remera”, wydanej pod redakcją Michała Pszczółkowskiego, Marcina Zdanowskiego i Karoliny Zimnej-Kaweckiej przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu (2020).

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIZYTA STUDYJNA PROF. J.W. SIENKIEWICZA W ALEKSANDRII I KAIRZE

 W lutym 2021 r. profesor Jan Wiktor Sienkiewicz odbył wizytę studyjną w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii, aleksandryjskim L’Atelier oraz w Kairze. Głównym celem wizyty były rozmowy z dyrektorem Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii Alim Saidem oraz przedstawicielami Ambasady RP w Kairze, dotyczące konserwacji i wystawy obrazów polskich żołnierzy-artystów.

Szczegóły spotkania na stronie: https://www.gov.pl/web/egipt/wizyta-prof-jana-wiktora-sienkiewicza-badacza-polskiej-sztuki-na-emigracji-po-1939-r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FILMOWE SPOTKANIA PROF. JANA W. SIENKIEWICZA Z LEONEM PIESOWOCKIM

Zapraszamy na filmowe spotkania prof. Jana Wiktora Sienkiewicza z artystą-żołnierzem Armii Andersa - Leonem Piesowockim.

W niewielkiej francuskiej miejscowości przeprowadzona została pełna wspomnień rozmowa, dzięki której poznajemy losy Leona Piesowockiego i jego inspiracje artystyczne.

Projekt zrealizowany został przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA w ramach cyklu "Historia mówiona". Składa się z dwóch, integralnie ze sobą powiązanych zadań i ma na celu zadokumentowanie samego artysty oraz jego twórczości. Pierwsze działanie obejmowało wykonanie przez prof. Jana Wiktora Sienkiewicza autorskiego raportu wraz z dokumentacją fotograficzną in situ dorobku artystycznego Leona Piesowockiego (dokumentacja archiwaliów dotyczących Grupy 49, a także samodzielnej działalności artysty: rękopisy, maszynopisy, korespondencja, ikonografia oraz inne materiały i dzieła sztuki). Drugie zadanie obejmowało nagranie 6‑godzinnego filmu wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez prof. J.W. Sienkiewicza z 94. letnim artystą w jego domu.

Z wynikami pracy prof. Jana Wiktora Sienkiewicza można zapoznać się na stronie Polonijnej Agencji Informacyjnej.

http://pai.media.pl/dzialania/piesowocki/index.php

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WSPOMNIENIE O ŚP. PROF. WIESŁAWIE JUSZCZAKU

W lutym 2021 r. zmarł prof. Wiesław Juszczak, „koryfeusz” dyscypliny Nauki o sztuce, wybitny humanista zajmujący się nie tylko filozofią, teorią i historią sztuki, ale także antropologią kultury, literaturoznawstwem i filmologią. Jego opracowania z zakresu teorii ornamentu i genealogii mitu mają wymiar pionierski. Postać Profesora Juszczaka zachowamy w pamięci także jako Mentora i Przyjaciela kilku pokoleń historyków sztuki, antropologów i filmoznawców.

Wspominając Pana Profesora, przypominamy dedykowaną Mu Księgę Pamiątkową, która z okazji Jego 80. urodzin ukazała się w jednym jedynym, unikalnym egzemplarzu, a teraz została upubliczniona również w postaci pliku pdf przez koleżanki i kolegów z Instytutu Sztuki PAN.

http://www.ispan.pl/index.php?app=docs&action=get&iid=3386

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. IRENA KOSSOWSKA NA KONFERENCJI COLLEGE ART ASSOCIATION W USA

 

Prof. Irena Kossowska, jako członkini prestiżowego amerykańskiego stowarzyszenia historyków College Art Association, wzięła udział w 109th CAA Annual Conference zorganizowanej zdalnie w dniach 10-13 lutego 2021 r.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STYPENDIUM MARSZAŁKA DLA DR EWY DOLEŻYŃSKIEJ-SEWERNIAK

Dr Ewa Doleżyńska-Sewerniak z Katedry Historii Sztuki XX w. w Europie Środkowej i na Emigracji otrzymała stypendium Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury, jako jedna z 14 osób wyróżnionych w całym regionie. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KSIĄŻKOWA NOWOŚĆ PROF. JANA W. SIENKIEWICZA

Nakładem Towarzystwa Projektów Edukacyjnych i Instytutu Adama Mickiewicza, wydana została książka ŻYDOWSCY ARTYŚCI PLASTYCY W ARMII GENERAŁA WŁADYSŁAWA ANDERSA, której współautorem jest historyk sztuki prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji UMK i Przewodniczący Komisji Kultury Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STYPENDIUM FULBRIGHT JUNIOR RESEARCH AWARD 2021-2022 DLA EWY SUŁEK

Ewa Sułek, doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej „Academia Copernicana” oraz Wydziału Sztuk Pięknych (dyscyplina Nauki o Sztuce) otrzymała stypendium Fulbright Junior Research Award 2021-2022. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WAŻNA KSIĄŻKA AUTORSTWA PROF. JANA WIKTORA SIENKIEWICZA

Staraniem Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, ukazała się ważna dla sztuki polskiej na emigracji książka prof. Jana Wiktora Sienkiewicza, Przewodniczącego Komisji Kultury Rady Krajowej SWP i kierownika Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji UMK, pt. "Polish art in exile in Matthew Bateson's London collection/Polska sztuka na emigracji w londyńskiej kolekcji Mattew Batesona". Zapraszamy do lektury!

Źródło: http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=7403&fbclid=IwAR2rpk2F3egFVVftddD80Ftag4aGZxJSt7nbmKsLXW3E4Teq5KGWKtzGX3k

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAGRANICZNE PUBLIKACJE PROF. IRENY KOSSOWSKIEJ

Prof. Irena Kossowska z Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji opublikowała w trzytomowym pokongresowym wydawnictwie International Committee of Art History (CIHA) zatytułowanym „Terms. Proceedings of the 34th World Congress of Art History” (eds. Shao Dazhen, Fan Di’an, LaoZhu (Zhu Qingsheng), Comité International d’Histoire de l’Art, Central Academy of Fine Arts, Peking University, 15-19.09.2016, Beijing: The Commercial Press, 2020), artykuł „Reframing National Identity: Official Art Exhibitions on Tour in Central and Eastern Europe”.
Natomiast w szóstym tomie wydawniczej serii „European Avant-Garde and Modernisms Studies” pt. „Realisms of the Avant-Garde” (eds. Moritz Baßler, Benedikt Hjartarson, Ursula Frohne, David Ayers and Sacha Bru, Berlin: De Gruyter 2020; DOI: https://doi.org/10.1515/9783110637533) ukazał się artykuł autorstwa prof. Kossowskiej „A Quest for a ‘New Man’: Bruno Schulz and Giorgio de Chirico”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSOKO PUNKTOWANA PUBLIKACJA DRA FRANCISZKA SKIBIŃSKIEGO

Tuż przed Nowym Rokiem ukazała się monografia Franciszka Skibińskiego pt. "Willem van den Blocke. A Sculptor from the Low Countries in the Baltic Region" (Turnhout, 2020). Książka została opublikowana przez belgijskie wydawnictwo Brepols Publishers, uwzględnione na poziomie II listy wydawnictw naukowych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dla dyscypliny nauki o sztuce oznacza to 200 punków parametrycznych. Jest to pierwsza monografia opublikowana przez pracownika Wydziału Sztuk Pięknych UMK w prestiżowym wydawnictwie naukowym uwzględnionym na ministerialnej liście. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OCHRONA ZABYTKÓW NA POMORZU I KUJAWACH

Zapraszamy do lektury publikacji „Ochrona Zabytków na Pomorzu i Kujawach w 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce”, wydaną pod redakcją pracowników Katedry Konserwatorstwa – dr Karoliny Zimnej-Kaweckiej i dra Macieja Prarata.

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

Nowy członek redakcji "Studia Waweliana"

dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK z nową funkcją

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

Garść dobrych wiadomości

Przekazujemy Państwu dwie informacje o sukcesach naszych pracowników:

W dniu 15 maja br. odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranego Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Miało ono charakter zdalny i zastąpiło odwołane, pierwotnie planowane na marzec br. zebranie, na którym uczestnicy mieli stawić się osobiście. W trakcie posiedzenia wirtualnie wręczono nominacje członkom-elektom przez Dziekana Wydziału I PAN, prof. dra hab. Andrzeja Buko. Pomiędzy nominowanymi członkami KNoS PAN znalazł się dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki o Sztuce przy UMK, jedyny toruński przedstawiciel Dyscypliny wybrany do Komitetu w ogólnopolskim glosowaniu.

Gratulujemy!

Organizatorzy konferencji "Inwentaryzacja zabytków w Polsce - dzieje, metody, osiągnięcia"  otrzymali z IS PAN dwa pisma z podziękowaniem za organizację wydarzenia. Oto ich treść skierowana do profesorów M. Woźniaka i Jacka Tylickiego  

Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stare i nowe dziedzictwo Torunia, Bydgoszczy i regionu, czyli....

nowa publikacja.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs ToMiTo i laureaci z Wydziału Sztuk Pięknych

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa książka pod redakcją dr Ewy Doleżyńskiej-Sewerniak i dr. hab. Ryszarda Mączyńskiego, prof. UMK.

Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARCHITEKTURA DREWNIANA W POLSCE - STANDARDY BADAŃ I KONSERWACJI .

Ogólnopolska konferencja naukowa

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

„Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną średniowiecza”

W 2019 roku została zainicjowana nowa seria wydawnicza, „Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną średniowiecza”, pod red. Prof. Moniki Jakubek-Raczkowskiej. Seria poświęcona jest interdyscyplinarnym badaniom nad średniowiecznymi kodeksami rękopiśmiennymi w różnych aspektach. Dotychczas ukazały się dwa tomy:

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"Autoreferencyjność"

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej. Call for papers!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowe badania

Zespół naukowców z Wydziału Sztuk Pięknych odkrył jeden z najstarszych kościołów w województwie łódzkim.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

15 Sympozjum TIMS w Berlinie i polskie rozstrzygnięcie na przyszłość

Konferencja w Berlinie. Młyny ciągle mielą.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa monografia

Klasztory Chełmińskie i ich księga

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Projekt Muzea Pamięci

Szanowni Państwo, na stronie projektu wiele się dzieje. Zapraszamy: http://muzeumpamieci.umk.pl

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Od Porcelisa do Ropsa

Ewelina Bednarz Doiczmanowa i Summer Course Study of the Arts in Flanders

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK w sprawie obrazu pędzla Bacciarellego.

więcej informacji

Archiwum