Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10
zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Nauki o Sztuce

Zdjęcie ilustracyjne

11-12.04. OTWARTE WYKŁADY ZAGRANICZNYCH GOŚCIŃ

Serdecznie zapraszamy na otwarte wykłady. 11.04.2024 r. o godz. 18:30 wykład wygłosi dr Milada Studničkova z Instytutu Historii Sztuki Czeskiej Akademii Nauk, a 12.04.2024 r. o godz. 18:00 prof. Claudia Colini z Center for the Study of Manuscript Cultures Uniwersytetu w Hamburgu. Zapraszamy do sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej. Wstęp wolny!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

11-13.04. KONFERENCJA "TEXTUS ET PICTURA V"

W czwartek 11.04.2024 r. rozpoczyna się interdyscyplinarna międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu Textus et pictura V: „Klocek – kolekcja – miscellanea. Średniowieczna książka jako zbiór”. Konferencja potrwa do 13.04.2024 r. Wstęp na obrady wolny. Zapraszamy do sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej! Pełen program konferencji dostępny jest TU.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

16.04 WYKŁAD RADKA PRZEDPEŁSKIEGO "SZTUKA A CHAOSMOTECHNIKA..."

W dniu 16 kwietnia 2024 r. o godz. 13:30 dr Radek Przedpełski z Trinity College Dublin wygłosi otwarty wykład "Sztuka a chaosmotechnika. Cybernetyczne modelowanie przygodności - alternatywne kosmologie - sploty skal czasu w polskiej neoawangardzie lat 70". Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Sali Tymona na Wydziale Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O DRZWIACH OTWARTYCH WYDZIAŁU W TV TORUŃ

Zapraszamy do zapoznania się z reportażem Oliwii Szczepańskiej, wyemitowanym w TV Toruń, a dotyczącym drugiej odsłony Drzwi Otwartych, jaka odbyła się na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w marcu 2024 r. Filmowy reportaż dostępny TU.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O RATOWANIU BIBLII GUTENBERGA W TV TORUŃ

W 2023 r. realizowany był interdyscyplinarny projekt badawczy, konserwatorski i upowszechniający pt. "Ratujemy pelplińską Biblię Gutenberga", przy którym pracował wieloosobowy zespół badaczy i konserwatorów, w tym w dużej mierze przedstawiciele Wydziału Sztuk Pięknych UMK.  Biblia Gutenberga z Pelplina została poddana konserwacji i zdigitalizowana przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Pisaliśmy o tym TU. O projekcie i samej Biblii w reportażu Ewy Jarczyk w TV Toruń opowiadają dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK i dr Dorota Jutrzenka-Supryn. Zapraszamy do zapoznania się z reportażem na stronie TV Toruń TU.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZTUKA ŚWIATA W GAUGER ART GALLERY POD KURATELĄ JANA W. SIENKIEWICZA

Zapraszamy na wystawę "Przestrzeń dialogu – dialog przestrzeni", której kuratorem jest prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz. Na wystawie pokazywane są prace dwojga artystów: Jörga Plickata – rzeźba i rysunek oraz Rotraut Fischer – rzeźbiarska biżuteria. Wystawa prezentowana jest od 9.04.2024 r. do 21.04.2024 r. w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie (Al. Jerozolimskie 51).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

27.03 OTWARTY WYKŁAD KATARZYNY CYTLAK

Mamy przyjemność zaprosić na wykład naszej pracowniczki - dr Katarzyny Cytlak, która przyjęła zaproszenie na spotkanie Szkoły Nestorów Nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Katarzyna Cytlak wygłosi wykład pt. "Kondensacja śladów przeszłości i przyszłości na postperyferiach: Artystyczne zaangażowanie w konteksty postkolonialne i postautorytarne". Spotkanie odbędzie się w dniu 27 marca 2024 r. o godzinie 17:00 w Auli Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1, Poznań.

Zapraszamy również do śledzenia transmisji online: https://youtube.com/live/je96mn8BGYg?feature=share.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JAN W. SIENKIEWICZ W RADZIE KRAJOWEJ "WSPÓLNOTY POLSKIEJ"

Prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz wszedł w skład Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W. ĆWIERTNIEWICZA POD KURATELĄ JANA W. SIENKIEWICZA

Zapraszamy na wystawę malarstwa Wojciecha Ćwiertniewicza pt. "Miłośnik kaktusów", której kuratorem jest prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz. Wernisaż wystawy odbędzie się 18.03.2024 r. o godz. 18:00 w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie (Al. Jerozolimskie 51). Wystawa potrwa do 05.04.2024 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACOWNICY WYDZIAŁU NA RZECZ BIBLII GUTENBERGA

W 2023 r. realizowany był interdyscyplinarny projekt badawczy, konserwatorski i upowszechniający pt. "Ratujemy pelplińską Biblię Gutenberga", przy którym pracował wieloosobowy zespół badaczy i konserwatorów, w tym w dużej mierze przedstawiciele Wydziału Sztuk Pięknych UMK. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DOKUMENTACJA ZDJĘCIOWA Z OTWARCIA WYSTAWY "DYPLOM 2023"

W Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu trwa wystawa "Dyplom 2023".  Wernisaż, poprzedzony uroczystym wręczeniem absolwentom nagród i wyróżnień, odbył się 15 lutego 2024 r. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z otwarcia wystawy autorstwa Szymona Chylińskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FOTORELACJA Z ROZDANIA NAGRÓD WYRÓŻNIONYM ABSOLWENTOM

Do 17.03.2024 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu trwa wystawa "Dyplom 2023" - wystawa wyróżnionych prac dyplomowych absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Uroczyste wręczenie absolwentom nagród i wyróżnień, odbyło się 15 lutego 2024 r. w kinie Centrum CSW „Znaki Czasu” w Toruniu. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tej uroczystości.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODA "KSIĄŻKA ROKU 2023" ZA PUBLIKACJĘ MACIEJA PRARATA

Dr Maciej Prarat z katedry Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK otrzymał nagrodę Książka Roku 2023 w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków za monografię: „Młyny wodne, wiatraki i kieraty w XIX i 1 połowie XX w. na terenie Pomorza (w granicach dawnych Prus Zachodnich). Technika, architektura, stan zachowania", Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2023. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR W KONKURSIE NA NAJLEPSZĄ PRACĘ ZWIĄZANĄ Z BYDGOSZCZĄ

Prezydent Bydgoszczy ogłosił kolejną edycję konkursu pod nazwą: "Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy za pracę inżynierską, licencjacką, magisterską lub doktorską związaną z Bydgoszczą", obronioną w roku akademickim 2022/2023, tj. pomiędzy 1 października 2022 r. a 31 grudnia 2023 r. Termin zgłaszania prac: 23.02.2024 r. Pracę do konkursu zgłasza jej autor. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAJLEPSZE PRACE DYPLOMOWE Z NAUK O SZTUCE

Przyznane zostały nagrody i wyróżnienia za najlepsze prace absolwentów kierunków prowadzonych w ramach dyscypliny Nauki o Sztuce, obronione w 2023 roku. Są to: Nagroda im. prof. Jerzego Remera, Nagroda i Wyróżnienie  im. doc. Jerzego Frycza, Nagroda i Wyróżnienie im. prof. Jadwigi Puciata-Pawłowskiej oraz Nagroda i Wyróżnienie im. prof. Gwidona Chmarzyńskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

LXXI SESJA STOWARZYSZENIA HISTORYKÓW SZTUKI Z NAGRODAMI

W listopadzie 2023 r., w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbyła się LXXI sesja naukowa Stowarzyszenia Historyków Sztuki zatytułowana Zniszczyć obraz. Ikonoklazm europejski: akt destrukcji i akt twórczy zorganizowana przez Oddział Toruński Stowarzyszenia. Pierwszego dnia konferencji odbyło się spotkanie, na którym zostały wręczone nagrody przyznawane przez Stowarzyszenie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność naukową w dziedzinie historii sztuki oraz prace na rzecz wspierania kultury polskiej, a także opiekę nad zabytkami.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODA STOWARZYSZENIA KRYTYKÓW SZTUKI AICA DLA KATARZYNY CYTLAK

Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki AICA nagrodziła dr Katarzynę Cytlak z Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej drugim miejscem w konkursie na esej dla młodych krytyków sztuki - Incentive Award for Young Art Critics. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JACEK TYLICKI W KOMITECIE NAUK O SZTUCE PAN

Polska Akademia Nauk opublikowała wyniki wyborów do komitetów naukowych. Do Komitetu Nauk o Sztuce PAN powołano dr. hab. Jacka Tylickiego, prof. UMK z naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"GRAFICZNE KONSTELACJE" POD KURATELĄ SEBASTIANA DUDZIKA

Do 11 stycznia 2024 r. w Galerii Sztuki Elektrownia w Czeladzi (ul. Dehnelów 45) oglądać można wystawę "Graficzne Konstelacje", na której prace prezentują m.in. Zdzisław Mackiewicz, Michał Rygielski oraz Tomasz Barczyk. Kuratorami wystawy są Sebastian Dudzik i Adam Romaniuk.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPROSZENIE NA OBRADY HISTORYKÓW SZTUKI. CSW 23-24.11.2023

Dr Alicja Saar-Kozłowska oraz dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK, w imieniu Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Sesji Stowarzyszenia Historyków Sztuki, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada 2023 r. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Szczegółowy program w załączeniu w formacie PDF. Wstęp wolny!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ROZDZIAŁ IRENY KOSSOWSKIEJ W MIĘDZYNARODOWEJ PUBLIKACJI

Prof. dr hab. Irena Kossowska opublikowała rozdział pt. “The Strategy of Self-Presentation: The 1930s Official Exhibitions of Austrian and Hungarian Art in Warsaw” w zbiorowej monografii nt. Art and the State in Modern Central Europe (18th – 21st Century), która ukazała się w Zagrzebiu dzięki współpracy wydawnictwa Croatia FF-press i Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb. Publikacja została zredagowana przez Josipa Alviža, Dragana Damjanovića, Jasminy Nestić, oraz Jeremy’ego F. Waltona (ISBN: 978-953-379-048-0).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWE LAUREATKI VI EDYCJI "DEBIUTÓW"

Miło nam poinformować, że dr Ewa Doleżyńska-Sewerniak z Katedry Historii Sztuki XX w. w Europie Środkowej i na Emigracji oraz dr Daria Jagiełło z Katedry Konserwatorstwa zostały laureatkami VI edycji konkursu Debiuty realizowanego w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DYPLOMATORIUM ABSOLWENTÓW STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

18 listopada 2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie XIV edycji Studiów podyplomowych w zakresie problematyki zabytkoznawczej i konserwatorskiej architektury historycznej, prowadzonych przez Katedrę Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA NA MIĘDZYNARODOWYCH KONFERENCJACH

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska czynnie uczestniczyła w dwóch międzynarodowych konferencjach - w Manchesterze oraz w Houston w Teksasie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

21.11 SYMPOZJUM PROJEKTU "INWENTARZ SZTUKI TORUNIA"

Zapraszamy na Drugie Sympozjum Sprawozdawcze, podsumowujące badania projektu Inwentarz Sztuki Torunia, przeprowadzone w katedrze p.w. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu, odbędzie się  21 listopada 2023 r., w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONFERENCJA W RZYMIE "POLSKO-WŁOSKIE KONTAKTY ARTYSTYCZNE 1944-1980"

W dniach 27-29 listopada 2023 r. w Rzymie odbędzie się konferencja "Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1944-1980", w której biorą udział pracownicy naszego Wydziału. Z programem konferencji można zapoznać się TU.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DARIA JAGIEŁŁO Z GRANTEM NCN "MINIATURA"

Sześć badaczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się na najnowszej liście rankingowej w konkursie Narodowego Centrum Nauki MINIATURA 7. Wśród nich jest dr Daria Jagiełło z Katedry Konserwatorstwa, która zrealizuje projekt pn. "Historyczna infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna większych polskich miast na przykładzie Torunia (zakres: od 2. ćwierci XIX do końca 3 ćwierci XX wieku)". Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

14.11 WYKŁAD PROF. MICHAŁA WOŹNIAKA

Zapraszamy na wykład inaugurujący działalność Koła Naukowego Historyków Sztuki Średniowiecza UMK, który 14.11.2023 r. o godz. 19.15 w Sali Tymona na Wydziale Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32 wygłosi dr hab. Michał Woźniak, prof. UMK. Wykład zatytułowany jest: "Zakon krzyżacki jako temat badawczy".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PODCAST NARODOWEGO CENTRUM KULTURY Z CYKLU "AUDYCJE KULTURALNE"

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr hab. Katarzyną Kulpińską, prof. UMK i dr Magdaleną Furmanik-Kowalską (Fundacja Art&Modern) na temat twórczości Józefa Hechta (1891-1951), wybitnego artysty grafika specjalizującego się w miedziorycie,  uprawiającego także malarstwo i rzeźbę.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZGŁOSZENIA NA KONFERENCJĘ "TEXTUS ET PICTURA"

Serdecznie zapraszamy na piątą edycję cyklu konferencyjnego TEXTUS ET PICTURA organizowanego przez Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu we współpracy z Pracownią Wiedzy o Dawnej Książce PAN, która zaplanowana jest w murach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu w dniach 11–13 kwietnia 2024 r. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 7.11 STUDENCKA WYSTAWA PROJEKTU "PRAGA REGALIS ET IMPERIALIS...".

Zapraszamy na wystawę podsumowującą roczny projekt Koła Naukowego Historyków Sztuki Średniowiecza. Przypominamy, że projekt "Praga regalis et imperialis. Średniowieczna stolica Przemyślidów i Luksemburgów" został nominowany w kategorii "Projekt roku 2023" w ogólnopolskim konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa. Więcej pisaliśmy o tym TU.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2023 r. o godz. 12.30 w Łączniku w gmachu głównym Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32. Wystawę można oglądać do 15.11.2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7.11 WYKŁAD "HANZEATYCKI SKARB..." M. JAKUBEK-RACZKOWSKIEJ I J. RACZKOWSKIEGO

Towarzystwo Miłośników Torunia i Muzeum Diecezjalne w Toruniu zapraszają na Wieczór Toruński, który odbędzie się 7 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu, ul. Żeglarska 7. Wykład pt. "Hanzeatycki skarb. Płyta nagrobna małżonków von Soest z toruńskiej katedry", poświęcony mosiężnej płycie nagrobnej burmistrza Jana von Soest i jego małżonki Małgorzaty, w świetle badań prowadzonych w projekcie Inwentarz Sztuki Torunia, wygłoszą dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK i dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZGŁOSZENIA PUBLIKACJI DO WYDZIAŁOWEJ KOMISJI WYDAWNICZEJ NA 2024 ROK

Wydziałowa Komisja Wydawnicza do 17 listopada 2023 r. przyjmuje propozycje publikacji, które będą realizowane w ramach limitu Wydziału w Wydawnictwie Naukowym UMK w roku 2024, a także propozycje publikacji poza limitem Wydziału (finansowanych z innych źródeł, w tym tych, których druk jest planowany poza Wydawnictwem Naukowym UMK).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY SŁUCHACZY DO UDZIAŁU ON-LINE W KONFERENCJI "RZEŹBA PLENEROWA..."

Narodowy Instytut Dziedzictwa w partnerstwie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza wszystkich chętnych do wysłuchania wystąpień ogólnopolskiej Konferencji Naukowej RZEŹBA PLENEROWA w POLSCE – zjawisko artystyczne lat 60. i 70. XX wieku oraz problematyka ochrony.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWY W BIBLIOTECE POLSKIEJ W PARYŻU

10 listopada 2023 r. o godz. 19.00, w Bibliotece Polskiej w Paryżu (6 Quai d'Orléans, Paris, Francja) odbędzie się wernisaż dwóch wystaw przygotowanych przez osoby związane z naszym Wydziałem.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DWA WYDZIAŁOWE STUDENCKIE KOŁA W KONKURSIE "STRUNA"

Dwa studenckie Koła Naukowe z naszego Wydziału - Koło Naukowe Historyków Sztuki Średniowiecza oraz Koło Naukowe Muzealnictwa i Zabytkoznawstwa, zostały nominowane w kategorii "Projekt roku 2023" w ogólnopolskim konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA LAUREATÓW KONKURSU "KRYTYKA I SZTUKA 2023"

Zapraszamy 27.10.2023 r. na godz. 18.00 do Galerii Sztuki "Wozownia" na wernisaż wystawy Autodafe autorstwa studentki Grafiki - Agaty Burnat. Kuratorem wystawy jest Remigiusz Boruszewski. Wystawa jest formą nagrody dla najlepiej współpracującego duetu artysta-teoretyk, przyznaną w ramach konkursu „Krytyka i Sztuka 2023”. Wystawa trwa do 5.11.2023 r. Koordynatorką z ramienia Wozowni jest Joanna Gwiazda. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KURATORSKI PROJEKT J.W. SIENKIEWICZA NAGRODZONY PRZEZ PUBLICZNOŚĆ

Miło nam poinformować, że wystawa "Gry Antyczne" Michała Jackowskiego, której kuratorem jest prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, po raz drugi została uhonorowana Nagrodą Publiczności na Nord Art 2023 - po zdobyciu nagrody Public Choice Award NordArt 2022. Gratulujemy artyście i kuratorowi!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACOWNICY WYDZIAŁU W RADZIE NAUKOWEJ MUZEUM ARCHIDIECEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ

Dekretem Jego Ekscelencji Ks. Prymasa Wojciecha Polaka, dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK, dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK oraz dr hab. Michał Woźniak, prof. UMK zostali powołani w skład nowo utworzonej Rady Naukowej Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

INDYJSKA PUBLIKACJA WE WSPÓŁAUTORSTWIE DOROTY KAMIŃSKIEJ-JONES

Miło nam poinformować, że w Indiach, nakładem renomowanego wydawcy książek naukowych - Dev Publishers & Distributors, ukazała się publikacja, której współautorką jest dr hab. Dorota Kamińska-Jones, prof. UMK z Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej. Książka zatytułowana jest "The Temple Road Towards a Great India: Birla Mandirs as a Strategy for Reconstructing Nation and Tradition".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

INWENTARYZACJA I BADANIA NA BULWARACH FILADELFIJSKICH

Pracownia Inwentaryzacji i Badań Zabytków Architektury w ramach statutowej działalności badawczej wykonała skaning laserowy (Magdalena Kumorowicz-Brzeska) oraz badania architektoniczne (Maciej Prarat) reliktów zabudowy klasztornej przy kościele św. Ducha w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

16.10 SESJA "PROF. GWIDO CHMARZYŃSKI - IN MEMORIAM"

Zapraszamy studentów, wykładowców oraz gości w poniedziałek 16 października 2023 roku do Sali Tymona na konferencję poświęconą  50. rocznicy śmierci prof. Gwido Chmarzyńskiego. Sesja organizowana jest przez Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz Oddział Toruńskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "US & U.S. INSPIRACJE". FOTORELACJA

Zapraszamy na wystawę „us & U.S. Inspiracje” towarzyszącą międzynarodowej konferencji naukowej „Sztuka amerykańska XX i XXI wieku oraz polsko-amerykańskie relacje artystyczne”. Wystawa prezentowana jest w CSW „Znaki Czasu w Toruniu” w przestrzeni przed Kinem Centrum do 16 października 2023 r.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPROSZENIE NA OBRADY KONFERENCJI "SZTUKA AMERYKAŃSKA XX I XXI WIEKU..."

Organizatorzy międzynarodowej konferencji naukowej „Sztuka amerykańska XX i XXI wieku oraz polsko-amerykańskie relacje artystyczne", zapraszają wszystkich chętnych do wysłuchania konferencyjnych wystąpień. Konferencja odbywa się w dniach 10-12 października 2023 r. w Toruniu w Kinie Centrum CSW "Znaki Czasu" w Toruniu. Pełen program konferencji dostępny jest w PDF_Program. Zapraszamy również do zapoznania się z zeszytem abstraktów - PDF_Abstrakty. Wstęp na obrady wolny!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

INAUGURACJA I IMMATRYKULACJA. FOTORELACJA

W dniu 3 października 2023 r. w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa” przy ul. Gagarina 37a odbyła się wydziałowa inauguracja roku akademickiego 2023/2024, połączona z immatrykulacją studentów pierwszego roku Wydziału Sztuk Pięknych. Podczas uroczystości wykład inauguracyjny pt. „Czego chce od nas sztuka?” wygłosiła dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją umieszczoną w galerii zdjęć.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ESEJ FRANCISZKA SKIBIŃSKIEGO NA PLATFORMIE EDUKACYJNEJ ROUTLEDGE

Po kilkuletnich przygotowaniach uruchomiono nową platformę edukacyjną Routledge Resources Online - The Renaissance World. Została ona opracowana przez wydawnictwa Routledge i Taylor&Francis Group, jedne z najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych na świecie.

Jeden z esejów zamieszczonych na platformie, pt. Tomb Sculpture in the Baltic, opracował dr Franciszek Skibiński z Katedry Muzealnictwa i Zabytkoznawstwa. Zapraszamy do zapoznania się z jego abstraktem TU.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR ZGŁOSZEŃ NA KONFERENCJĘ "MIASTO (Z)LITER..."

Zapraszamy do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Miasto (z) liter – typografia i liternictwo w przestrzeni publicznej". Sesja, współorganizowana przez Katedrę Historii Sztuki XX w. w Europie Środkowej i na Emigracji Wydziału Sztuk Pięknych UMK, odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2023 roku w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "ZAPOMNIANY MISTRZ. TWÓRCZOŚĆ JÓZEFA HECHTA"

26 września 2023 r. w Warszawie, w Fundacji Art&Modern (ul. Jaracza 8), o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa Zapomniany mistrz. Twórczość Józefa Hechta (1891–1951), na której zaprezentowany będzie wybór obrazów olejnych, grafik i rzeźb tego artysty. Kuratorką wystawy jest dr hab. Katarzyna Kulpińska, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRANT "LITURGICA POLONIAE". BADANIA KODEKSU MATYLDY

W ramach grantu „Liturgica Poloniae”, realizowanego przez Instytut Sztuki PAN w Warszawie, dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK i dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK przeprowadzili badania kodykologiczne i ekspertyzę znawczą Kodeksu Matyldy („Liber de divinis officiis”), daru księżnej Matyldy Szwabskiej dla króla Mieszka II.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WSPIERAMY TORUŃ W KONKURSIE O TYTUŁ EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY 2029

Prezydent Miasta Torunia, Michał Zaleski powołał do rady Rady Programowej wspierającej kandydaturę Torunia w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 dwóch pracowników naszego Wydziału. Są to: prof. dr hab. Krzysztof Białowicz - kierownik Katedry Intermediów oraz dr hab. Adam Adamski, prof. UMK z Katedry Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR PRAC ARTYSTYCZNYCH NA WYSTAWĘ TOWARZYSZĄCĄ KONFERENCJI W CSW "ZNAKI CZASU"

Organizatorzy międzynarodowej konferencji naukowej „Sztuka amerykańska XX i XXI wieku oraz polsko-amerykańskie relacje artystyczne”, która odbędzie się w dniach 10-12 października 2023 r., zapraszają pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych do zgłaszania propozycji prac artystycznych na wystawę towarzyszącą konferencji. Wystawa prezentowana będzie w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, w przestrzeni przed Kinem Centrum i Centrum Literatury.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWI PRZEDSTAWICIELE NA ŚWIATOWYM KONGRESIE KOPERNIKAŃSKIM

W dniach 12-15 września 2023 r. miejscem obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego będzie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Będzie to ostatnia część „kroczącego” Kongresu, w której wezmą udział historycy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, historycy sztuki, astronomowie i historycy astronomii oraz przedstawiciele nauk medycznych. Zorganizowane zostaną także wydarzenia skierowane do nauczycieli, edukatorów, młodzieży oraz społeczności lokalnej.

Na program wydarzenia składać się będzie sześć sekcji tematycznych: astronomiczna, kulturoznawcza, historii medycyny, lekarska, nauczycielska i młodzieżowa oraz szereg wydarzeń towarzyszących. Nasi pracownicy wezmą udział w sekcji kulturoznawczej, w panelu historyczno-artystycznym, w którym prezentowane są dwie współwystępujące perspektywy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYZNANE STYPENDIA PREZYDENTA MIASTA I MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA

W lipcu zostały wręczone stypendia na II półrocze 2023 r. - stypendia w dziedzinie kultury Prezydenta Miasta Torunia oraz stypendia artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wśród stypendystów są trzy pracowniczki naszego Wydziału - dr hab. Katarzyna Łyszkowska, dr Emilia Ziółkowska-Ganc i dr Martyna Rzepecka. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JOANNA KUCHARZEWSKA PRZEWODNICZĄCĄ RADY MUZEUM ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ

Burmistrz Miasta Chełmna powołał na okres 4 lat Radę Muzeum Ziemi Chełmińskiej, której członkowie spośród swojego grona wybrali dr hab. Joannę Kucharzewską, prof. UMK na przewodniczącą Rady Muzealnej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODY JM REKTORA DLA PRACOWNIKÓW WYDZIAŁU SZTUK PIĘKNYCH

JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala przyznał pracownikom naukowym nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne w 2022 roku oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie. W tym roku uhonorowano wielu pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

EMILIA ZIÓŁKOWSKA-GANC O UNIWERSYTECKIM PROCESIE KSZTAŁCENIA

Dr Emilia Ziółkowska-Ganc - Wydziałowa Koordynator ds. Jakości Kształcenia w roku akademickim 2022/2023 - została zaproszona do powstającego na UMK filmowego cyklu "Poznajmy się", w którym opowiada o własnych doświadczeniach dydaktycznych, jak również o efektach szkoleń dla nauczycieli akademickich, w których wzięła udział.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FRANCISZEK SKIBIŃSKI NA KONFERENCJI W UNIVERSITY OF KENT

W dniach 30 czerwca – 1 lipca 2023 r. w University of Kent w Canterbury odbyła się konferencja naukowa podsumowująca projekt Connected Central European Worlds, 1500–1700. Celem projektu i konferencji było wzmocnienie wymiany pomiędzy naukowcami i muzealnikami zajmującymi się badaniami nad sztuką i kulturą materialną Europy Środkowej, w tym w Czechach, Polsce, Litwie, Węgrzech, Ukrainie, w epoce nowożytnej. Gościem honorowym konferencji był prof. Thomas DaCosta Kaufmann z Princeton University.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

LANCKOROŃSKIE STYPENDIA DLA BADACZY Z WYDZIAŁU

Miło nam poinformować, że czworo badaczy związanych z  Wydziałem Sztuk Pięknych otrzymało prestiżowe Stypendia Fundacji Lanckorońskich oraz Stypendium Fundacji z Brzezia Lanckorońskich na realizację zagranicznego projektu badawczego w 2024 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM W BARCELONIE

W ramach polsko-portugalskiej inicjatywy POR-POL NET dotyczącej nowych form sieciowości i wpływu kultury internetowej na współczesne sztuki plastyczne, literaturę i muzykę, w dniu 23 czerwca 2023 r., od godz. 10.30 do godz. 18.30 czasu polskiego, na Uniwersytecie Lizbońskim odbywa się jednodniowe kolokwium teoretyczne, z opcją zdalnego udziału przez wszystkich zainteresowanych. Inicjatorką i współorganizatorką wydarzenia jest mgr Magda Górska z Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SYMPOZJUM EKSPERCKIE O RZEŹBIE CZESKIEGO STYLU PIĘKNEGO

W dniach 15-17 czerwca 2023 r. odbyło się międzynarodowe sympozjum eksperckie poświęcone rzeźbie czeskiego stylu pięknego, którego Wydział Sztuk Pięknych UMK był współorganizatorem we współpracy z liderem projektu - Muzeum Zamkowym w Malborku (głównym organizatorem) oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku. Konferencja podsumowała wyniki projektu Muzeum Zamkowego, którego kierownikiem merytorycznym była dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

J.W. SIENKIEWICZ KURATOREM PROJEKTU "ANTIQUE GAMES" NA NORDART 2023

3 czerwca 2023 roku w niemieckim Büdelsdorfie, na wystawie światowej sztuki współczesnej NordArt 2023, zaprezentowany został Projekt Specjalny pt. "Antique games" Michała Jackowskiego - wybitnego rzeźbiarza polskiego młodego pokolenia (laureata Nagrody Publiczności NordArt 2022) zrealizowany pod kuratorską opieką prof. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD KATARZYNY KULPIŃSKIEJ O POLSKICH PLAKACISTKACH

20 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuka "Wozownia" dr hab. Katarzyna Kulpińska, prof. UMK wygłosi wykład pt. "Plejada artystek polskiego plakatu lat 1950-1970". Zapraszamy! Wstęp wolny.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JACEK TYLICKI W RADZIE MUZEUM NARODOWEGO W GDAŃSKU

Miło nam poinformować, że dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK z dniem 19 maja 2023 r. został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego na czteroletnią kadencję na członka Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRANT IDUB DLA PROF. IRENY DŻURKOWEJ-KOSSOWSKIEJ

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska uzyskała w VII edycji konkursu Mobilności  dla doświadczonych pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych wyjeżdżających do ośrodków zagranicznych w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) grant na prowadzenie badań w Paul Mellon Centre for Studies in British Art w Londynie. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRWA NABÓR ZGŁOSZEŃ NA KONFERENCJĘ

Zapraszamy do wzięcia udziału w IX Konferencji Sztuki Nowoczesnej w Toruniu Sztuka amerykańska XX i XXI wieku oraz polsko-amerykańskie relacje artystyczne. Konferencja odbędzie się w dniach 10-12 października 2023 roku w Toruniu w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". Tytuły i abstrakty wystąpień (około połowy strony) należy przesłać do dnia 30 czerwca 2023 roku na adres: konferencjasztukinowoczesnej@gmail.com.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI "(NIE)CHCIANA TOŻSAMOŚĆ"

Zapraszamy 31.05.2023 (środa) na godz. 18.00 na spotkanie wokół książki „(Nie)chciana tożsamość”, które odbędzie się w Galerii Sztuki WOZOWNIA. W spotkaniu uczestniczą pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych: dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka oraz dr Filip Pręgowski.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD MONIKI I JULIUSZA RACZKOWSKICH

Zapraszamy 30 maja 2023 r. na godz. 19.00 do Sali Rady Ratusza Staromiejskiego w Toruniu (Rynek Staromiejski 1) na wykład dr hab. Moniki Jakubek-Raczkowskiej, prof. UMK i dr. hab. Juliusza Raczkowskiego. prof. UMK pod tytułem "Hanzeatyckie miasto Toruń jako centrum wymiany artystycznej w późnym średniowieczu" ("Die Hansestadt Thorn als Zentrum des künstlerischen Austauschs im Spätmittelalter").

Wykład dostępny w języku polskim i niemieckim. Organizatorzy wydarzenia: Hansischer Geschichtsverein / Hanzeatyckie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Okręgowe w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAJNOWSZA PUBLIKACJA MACIEJA PRARATA I ULRICHA SCHAAFA

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją Towarzystwa Miłośników Torunia pt. „Wieża Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Historia budowlana od XIII do XXI wieku w świetle badań architektonicznych”, której autorami są pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK: dr Maciej Prarat i dr hab. Ulrich Schaaf.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPROSZENIE NA SPECJALISTYCZNE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Pracownia Fotograficzna Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK zaprasza do udziału w warsztatach„Fotografia dokumentacyjna dzieł sztuki”, które odbędą się w dniu 21 czerwca 2023 r. według załączonego programu. Partnerem technologicznym warsztatów jest Firma SONY. Warsztaty prowadzą dr hab. Adam Adamski, prof. UMK oraz Tomasz Markowski.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. I. DŻURKOWA-KOSSOWSKA NA KONFERENCJI W SIENIE

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska weszła w skład komitetu naukowego konferencji „Fascist Exhibitions and Propaganda Abroad: From the Years of Consensus to the Totalitarian State, 1929-1940” (Faszystowskie wystawy i propaganda za granicą: od czasów konsensusu do totalitarnego państwa, 1929-1940), która odbędzie się w Sienie w dniach 24-25 maja 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD JULIUSZA RACZKOWSKIEGO O EPITAFIUM MIKOŁAJA KOPERNIKA

Towarzystwo Miłośników Torunia i Muzeum Diecezjalne w Toruniu zapraszają na kolejne Toruńskie Spotkanie Kopernikańskie, poświęcone epitafium Mikołaja Kopernika z kościoła katedralnego śś. Janów w Toruniu. O epitafium opowie dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. IRENA KOSSOWSKA W JURY OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska przewodniczyła Komisji ds. Plastycznych jury konkursu pt. „Polskie serce pękło. Katyń 1940” ogłoszonego przez Marszałek Sejmu, Elżbietę Witek, a skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych i studentów wyższych uczelni. Konkursowi patronowali: Kancelaria Sejmu - Gabinet Marszałek Sejmu, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SPOTKANIE Z JEFFREYEM PERKINSEM. DOKUMENTACJA ZDJĘCIOWA

20 kwietnia 2023 r. w Sali Tymona odbyło się spotkanie z nowojorskim artystą, Jeffreyem Perkinsem, współpracującym z Yoko Ono, ikoną sztuki konceptualnej, autorem dokumentalnego filmu "George: Historia Georga Maciunasa i Fluxus". Zapraszamy do zapoznania się z dokumentację zdjęciową.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NASI ABSOLWENCI AUTORAMI NAJLEPSZYCH PRAC MAGISTERSKICH

Miło nam poinformować, że w tegorocznym XXXI Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe Poświęcone Toruniowi absolwenci z naszego Wydziału zdobyli dwie nagrody w kategorii Historia Sztuki: pierwszą nagrodę przyznano mgr Klaudii Orłowskiej-Radeckiej, drugą nagrodę otrzymał mgr Łukasz Guzowski. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 2023 NA WYDZIALE SZTUK PIĘKNYCH

W sobotę 22 kwietnia 2023 r. oraz w poniedziałek 24 kwietnia 2023 r., na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu odbędzie się 21 artystycznych wydarzeń #TFNiS2023. Wydarzenia wydziałowego bloku W GŁĄB SZTUKI będą realizowane w 4 budynkach: budynku głównym Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32, budynku Katedry Rysunku przy ul. Szosa Bydgoska 50/56, budynku Katedry Intermediów przy ul. Mickiewicza 121, budynku Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką przy ul. Sienkiewicza 4. ZAPRASZAMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MIKRO FESTIWAL DIALOGU I DZIAŁAŃ ARTYSTYCZNYCH W GALERII S

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Mikro festiwalu dialogu i działań artystycznych ACT. ACCEPT/CARE/THRIVE, który odbywać się będzie od 18 do 21 kwietnia 2023 r. w studenckiej Galerii S, na ulicy Mickiewicza 121 w Toruniu. Festiwal powstał z inicjatywy studenckiej i jest wyrazem potrzeby dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, który wyraża się poprzez działania artystyczne i edukacyjne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FILIP PRĘGOWSKI NA KONFERENCJI ASSOCIATION FOR ART HISTORY W LONDYNIE

Dr Filip Pręgowski z Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej bierze udział w konferencji naukowej Association for Art History na University College w Londynie, wygłaszając referat zatytułowany In Search of the Miraculous: Bas Jan Aders Last Project.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA PUBLIKACJA Z DZIEDZINY NOTAFILII

Na rynku wydawniczym ukazała się 2-tomowa publikacja Czesława Miłczaka, zatytułowana "Banknoty polskie i wzory" (wydanie II, NUMIS.POLAND, 2023). Jej konsultantem od 2000 r. był dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, który udostępnił wiele ilustracji, dzielił się uwagami, wskazówkami i rzeczową wiedzą, tłumaczył z języka niemieckiego teksty źródłowe oraz dokonał merytorycznej korekty publikacji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROMOCJA KSIĄŻKI MACIEJA WARCHOŁA "DAWNE KONSTRUKCJE CIESIELSKIE..."

Instytut Polonika oraz Wydział Sztuk Pięknych UMK zapraszają 18 marca 2023 r. o godz. 13:30 na spotkanie z Maciejem Warchołem, autorem książki „Dawne konstrukcje ciesielskie łacińskiej archikatedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii we Lwowie”. Publikacja naukowa ukazała się w ramach serii wydawniczej Instytutu Polonika „Studia i Materiały”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MEDIALNE WSPOMNIENIA Z WYSTAWY "DYPLOM 2022"

Najlepsze dyplomy zrealizowane na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w minionym roku akademickim można było oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu do 12 marca 2023 r.

Teraz zapraszamy do zapoznania się z medialną relacją z wystawy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

21.03 SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI FILIPA PRĘGOWSKIEGO

21.03.2023 o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się wykład i spotkanie wokół książki dr. Filipa Pręgowskiego "The Pictures Generation. Sztuka i krytyka w czasach przełomu". Zapraszamy!

Książka Filipa Pręgowskiego „The Pictures Generation. Sztuka i krytyka w czasach przełomu” została opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

20.03 WYKŁAD DR. KAROLA KLUGOWSKIEGO "AKTORKA/AKTOR JAKO BRZMIENIE"

20.03.2023 r. o godz. 19:30 na Scenie im. Jerzego Treli odbędzie się wykład Karola Klugowskiego pt. Aktorka/Aktor jako brzmienie. Perspektywy nowego teatru instrumentalnego. Wykład rozpocznie cykl spotkań z artystkami i artystami, którzy odnieśli sukces dzięki swoim, często niekonwencjonalnym, pomysłom na rozwój własnej kariery. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

III KONFERENCJA NAUKOWA "DZIEDZICTWO RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO..."

Pracownicy Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby serdecznie zapraszają do udziału w III Konferencji Naukowej "Dziedzictwo Rzemiosła Artystycznego - tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja".

Najbliższa edycja konferencji odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2023 roku. Termin nadsyłania abstraktów referatów upływa 15 czerwca 2023 roku

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR W KONKURSIE NA NAJLEPSZĄ PRACĘ ZWIĄZANĄ Z BYDGOSZCZĄ

Prezydent Bydgoszczy ogłosił kolejną edycję konkursu pod nazwą: "Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy za pracę inżynierską, licencjacką, magisterską lub doktorską związaną z Bydgoszczą", obronioną w roku akademickim 2021/2022.

Przedmiotem konkursu jest wyłonienie prac poruszających problematykę związaną z Bydgoszczą i najlepiej korespondujących z aktualnymi potrzebami miasta, w szczególności w zakresie: promocji, gospodarki lokalnej, kultury i sztuki, tradycji i tożsamości miasta, turystyki, sportu, oświaty, gospodarki przestrzennej, architektury, ochrony środowiska, ochrony zdrowia, transportu oraz innych dyscyplin i obszarów ważnych dla rozwoju miasta.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DRZWI OTWARTE WYDZIAŁU. ZAPRASZAMY!

30.03.2023, w godz. 10.00-14.00 przedstawiciele siedmiu kierunków prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK czekają na kandydatów i innych zainteresowanych w wydziałowych salach i pracowniach trzech budynków zlokalizowanych w Toruniu przy ulicach Sienkiewicza 30/32 oraz Szosie Bydgoskiej 50/56.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYNIKI I EDYCJI KONKURSU "KRYTYKA I SZTUKA 2023"

6 marca 2023 r. w Galerii Forum odbył się finisaż konkursu "Krytyka i Sztuka 2023", podczas którego zostały ogłoszone wyniki obrad Niezależnego Komitetu Konkursowego, Galerii Forum, Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej oraz Publiczności.

Z przyjemnością ogłaszamy, że I Nagrodę Niezależnego Komitetu Konkursu otrzymał duet: Remigiusz Boruszewski i artystka Agata Burnat! Kapituła przyznała także wyróżnienie, które trafiło do Agnieszki Kaczorowskiej i artysty Marcina Molendowskiego. Nagrodą jest wystawa indywidualna w jednej z toruńskich przestrzeni wystawienniczych. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD PIOTRA BIRECKIEGO DO WYSTAWY H. HANA W ZAMKU KRÓLEWSKIM

W Zamku Królewskim w Warszawie do 23 kwietnia 2023 r. trwa wystawa "Zmienność Fortuny. Alegorie Hermana Hana", na której prezentowane są wczesne obrazy i rysunki jednego z najsłynniejszych malarzy gdańskich epoki nowożytnej.

Wystawie towarzyszy także cykl wykładów online, który zainaugurował dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, wygłaszając wykład pt. "Zmienne losy Hermana Hana" (do wysłuchania TU). 9 marca 2023 r. dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK wygłosił wykład pt. "Konfesyjne uwikłania w dorobku Hermana Hana". Zapraszamy do wysłuchania (poniżej)!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SPOTKANIE AUTORSKIE PROF. L. ŻWANKO PROMUJĄCE NAJNOWSZĄ KSIĄŻKĘ

Biblioteka Uniwersytecka UMK, Wydawnictwo Naukowe UMK i Katedra Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt UMK zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Lubow Żwanko związane z promocją książki Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822–1887).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

6 III FINISAŻ KONKURSU "KRYTYKA I SZTUKA"

Informujemy, że finisaż konkursu "Krytyka i Sztuka 2023" odbędzie się 6 marca 2023 r. o godzinie 18:00 w Galerii Forum. Wówczas zostaną ogłoszone wyniki obrad Niezależnego Komitetu Konkursowego, Galerii Forum, Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej oraz Publiczności. Serdecznie zapraszamy osoby uczestniczące w konkursie oraz wszystkich zainteresowanych!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SPOTKANIE Z TERESĄ I JACKIEM TYLICKIMI WOKÓŁ RYCIN J. J. HASELAUA

Zapraszamy na spotkanie z Teresą Tylicką i dr. hab. Jackiem Tylickim, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych, którzy opowiedzą o tajemnicach dawnego Gdańska, ukrytych w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua. Spotkanie odbędzie się 1 marca 2023 r. o godz. 13.00 w sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej UMK przy ul. Gagarina 13.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KATALOG WYSTAWY "DYPLOM 2022" I DOKUMENTACJA PRAC

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem wystawy DYPLOM 2022 (PDF) oraz dokumentacją zdjęciową prac w przestrzeni wystawienniczej autorstwa Adama Fisza i Dariusza Bógdała.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FOTORELACJA Z ROZDANIA NAGRÓD I WERNISAŻU WYSTAWY "DYPLOM 2022"

Do 12.03.2023 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu trwa wystawa "Dyplom 2022" - wystawa wyróżnionych prac dyplomowych absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Wernisaż, poprzedzony uroczystym wręczeniem absolwentom nagród i wyróżnień, odbył się 17 lutego 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tej uroczystości.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROMOCYJNE SPOTKANIA Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ W CHEŁMNIE

2 marca 2023 r., od godz. 10.00, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie odbędzie się "Polsko-ukraińskie spotkanie z literaturą i sztuką".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "KRYTYKA I SZTUKA 2023" W RELACJI TV TORUŃ

TV Toruń nagrało relację z wystawy Krytyka i Sztuka 2023  odbywającej się obecnie w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zapraszamy do obejrzenia materiału: https://tvtorun.pl/30221/krytyka-i-sztuka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KATARZYNA KULPIŃSKA O POLSKICH PLAKACISTKACH

Zdobywały dyplomy w najlepszych pracowniach, były nagradzane w kraju i za granicą, brały udział w wystawach, a ich prace odznaczały się wysokim poziomem. Dlaczego więc dorobek polskich plakacistek lat PRL-u jest niemal zupełnie nieznany? Badaniem mechanizmów ich wykluczenia z historiografii zajęła się dr hab. Katarzyna Kulpińska, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAJLEPSZE PRACE DYPLOMOWE Z NAUK O SZTUCE NA WYSTAWIE "DYPLOM 2022"

Przypominamy o zbliżającej się wystawie DYPLOM 2022. Prezentowane na niej będą również najlepsze prace absolwentów kierunków prowadzonych w ramach dyscypliny Nauki o Sztuce, obronione w 2022 roku. Są to laureaci Nagrody im. prof. Jerzego Remera, Nagrody i Wyróżnień  im. doc. Jerzego Frycza oraz Nagrody i Wyróżnienia im. prof. Jadwigi Puciata-Pawłowskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁADY I PUBLIKACJA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE HERMANA HANA

 W Zamku Królewskim w Warszawie do 23 kwietnia 2023 r. trwa wystawa "Zmienność Fortuny. Alegorie Hermana Hana", na której prezentowane są wczesne obrazy i rysunki jednego z najsłynniejszych malarzy gdańskich epoki nowożytnej.

Nakładem wydawnictwa Arx Regia do wystawy wydana została ilustrowana publikacja, w której znajduje się obszerne opracowanie autorstwa Jacka Tylickiego i JackŻukowskiego pt. "Chwała i marność świata. Moralizatorskie imaginarium Hana".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"AUNC. ZABYTKOZNAWSTWO I KONSERWATORSTWO". NOWY NUMER I NABÓR TEKSTÓW DO KOLEJNEGO

Zapraszamy do lektury 53. tomu "Acta Universitatis Nicolai Copernici. Zabytkoznawstwo i Konserwatorstwo" za rok 2022. Z artykułami najnowszego tomu można zapoznać się TU.

Zespół redakcyjny zaprasza do składania tekstów do kolejnego tomu. Termin nadsyłania zgłoszeń za pośrednictwem Akademickiej Platformy Czasopism upływa 30 kwietnia 2023 r. Przyjmowane są artykuły i artykuły recenzyjne w języku polskim i angielskim. Szczegółowe informacje oraz wytyczne dla autorów znajdują się TU.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ "DYPLOM 2022"

Serdecznie zapraszamy absolwentów wraz z osobami towarzyszącymi, promotorów, pracowników Wydziału Sztuk Pięknych oraz wszystkich zainteresowanych na wernisaż wystawy „Dyplom 2022” będącej wystawą najlepszych dyplomów Wydziału Sztuk Pięknych UMK obronionych w roku 2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "KRYTYKA I SZTUKA 2023" W GALERII FORUM

Zapraszamy do Galerii Forum na wystawę Krytyka i Sztuka 2023. Wystawa prezentuje owoce współpracy teoretyków i artystów będących studentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Podczas jej trwania poszczególne komitety będą wybierały duety, które dnia 16.02.2023 zostaną ogłoszone jako zwycięskie. Wystawa trwa do 17.02.2023.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYNIKI V EDYCJI „GRANTS4NCUSTUDENTS”

Rozstrzygnięte zostały kolejne edycje konkursów IDUB dla pracowników oraz studentów i doktorantów naszej uczelni. Wśród laureatów V edycji konkursu „Grants4NCUStudents” znalazła się doktorantka i pracowniczka z naszego Wydziału - mgr Magda Górska z Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką, która otrzymała dofinansowanie na realizację wystawy zbiorowej INTERNATIONAL CONTEMPORARY NET ART PROJECT.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

26 I SPOTKANIE AUTORSKIE Z FILIPEM PRĘGOWSKIM. "THE PICTURES GENERATION..."

26 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z dr. Filipem Pręgowskim - autorem książki "The Pictures Generation. Sztuka i krytyka w czasach przełomu". Spotkanie na żywo w Czytelni CSW (wstęp wolny) i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW. Prowadzenie rozmowy: krytyczka sztuki Malina Barcikowska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR W KONKURSIE O NAGRODĘ NAUKOWĄ ODDZIAŁU PAN W GDAŃSKU

Prezydium Oddziału PAN w Gdańsku ogłasza VIII edycję  NAGRODY NAUKOWEJ ODDZIAŁU PAN W GDAŃSKU DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW za 2022 rok. Nagroda przyznawana jest równorzędnie pięciu Laureatom, w tym jednemu w zakresie nauk  humanistycznych i społecznych, za oryginalne osiągnięcie badawcze. Wnioski o przyznanie nagrody należy składać w formie elektronicznej na adres: gdansk@pan.pl do 31 marca 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROMOCJA KSIĄŻKI TERESY I JACKA TYLICKICH "DAWNY GDAŃSK W RYCINACH..."

18 stycznia 2023 r. o godzinie 17.00 w Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42 w Gdańsku) odbędzie się promocja książki „Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua” autorstwa Teresy Tylickiej i prof. Jacka Tylickiego. Spotkanie poprowadzi dr Franciszek Skibiński. Publikację wydało Muzeum Narodowe w Gdańsku. Na wydarzenie wstęp wolny.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOMINACJE DO "OSOBOWOŚCI ROKU 2022"

Miło nam poinformować, że osoby związane z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu otrzymały nominacje do tytułu "Osobowość Roku 2022". Na etapie wojewódzkim nominacje przyznają Kapituły Redakcji "Expressu Bydgoskiego", "Gazety Pomorskiej" i "Nowości Dziennika Toruńskiego".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. IRENA KOSSOWSKA NA KONFERENCJI W ATENACH

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska wzięła udział w konferencji 10th Annual International Conference on Humanities & Arts in a Global World, zorganizowanej przez Athens Institute for Education and Research (www.atiner.gr) w Atenach w terminie 3-6 stycznia 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

II NAGRODA W KONKURSIE PRAC NAUKOWYCH O BYDGOSZCZY

Miło nam poinformować, iż w konkursie Prezydenta Miasta Bydgoszczy na najlepsze prace naukowe związane z Bydgoszczą, w kategorii prac magisterskich i doktorskich II nagrodę otrzymała absolwentka kierunku Ochrona dóbr kultury na Wydziale Sztuk Pięknych UMK - pani mgr Monika Karwowska. Nagrodzona została praca magisterska pt. „Secesyjna kamienica z 1904 roku przy ul. Cieszkowskiego 1 w Bydgoszczy – jej dzieje i problematyka konserwatorska” napisana pod kierunkiem dr Karoliny Zimnej-Kaweckiej. Serdecznie gratulujemy dyplomantce i promotorce!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NASZE PUBLIKACJE W WYDAWNICTWIE NAUKOWYM UMK W 2022 ROKU

Prezentujemy publikacje z Wydziału Sztuk Pięknych, które ukazały się w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w 2022 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STYPENDIUM REKTORA ZA PUBLIKACJE DLA PROF. IRENY KOSSOWSKIEJ

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska otrzymała w grudniu minionego roku Stypendium Rektora UMK w uznaniu za wysoko punktowaną publikację pt. State Construction and Art in East Central Europe, 1918-2018 (New York & London, 2022, ISBN 9781032195872, 316 pages, 60 B/W illustrations). Książka ukazała się w prestiżowym wydawnictwie Routledge należącym do Taylor & Francis Group - grupy wydawniczej o globalnym zasięgu (https://www.routledge.com/State-Construction-and-Art-in-East-Central-Europe-1918-2018/Chmielewska-Kossowska-Lachowski/p/book/9781032195872). Prof. I. Kossowska jest współredaktorką i współautorką  tej zbiorowej monografii wraz z Agnieszką Chmielewską (UW) i  Marcinem Lachowskim (UW). 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR DO KONKURSU "LIDER XIV" NCBR

Informujemy o ogłoszeniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju naboru na konkurs LIDER XIV. Wnioski można składać w terminie 17.02-8.05.2023 (do godz. 16:15) za pośrednictwem systemu informatycznego LSI, do którego link będzie aktywny od 10 lutego 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROJEKTY BADAWCZE MKIDN W KATEGORII "OPIEKA NAD ZABYTKAMI"

W bieżącej edycji „Konkursu o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2023 r.”, przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, beneficjentami w zakresie badawczym zostało dwóch naszych pracowników: dr Maciej Prarat z Katedry Konserwatorstwa oraz dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby. Gratulujemy i życzymy owocnych prac badawczych i nowatorskich wniosków!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRZY TOMY MONOGRAFII "ŚWIAT Z PERSPEKTYWY SZTUKI..."

Ukazały się kolejne 3 tomy monografii naukowej Świat w perspektywie sztuki, sztuka w perspektywie świata będącej serią wydawniczą Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu redagowaną przez Marcina Jaworskiego i Joannę Cieślikowską z Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZESPÓŁ PROF. T. WAŻNEGO NA WYKOPALISKACH W CHANII

W 2022 roku zespół Balkan-Aegean Dendrochronology Project analizował fragmenty węgli drzewnych znalezione w miejscu wykopalisk na wzgórzu Kastelli w centrum Chanii (Kreta), zaledwie kilkaset metrów od weneckiego portu. Obecnie zespół jest na wykopaliskach archeologicznych Eforatu Starożytności w Chanii, prowadzonych pod kierunkiem prof. Marii Andreadaki-Vlazaki. Profesor Tomasz Ważny i jego zespół - Anastasia Christopoulou, Yasemin Özarslan i Anna Elzanowska - odwiedzili stanowisko jesienią 2022 roku i przebadali łącznie 135 próbek zwęglonego drewna, z których 35 wybrano do dalszych analiz dendrochronologicznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DR HAB. JACEK TYLICKI, PROF. UMK NA KONFERENCJI W GDAŃSKU

16.12.2022 r. w klasztorze o.o. Dominikanów w Gdańsku odbyła się konferencja poświęcona gdańskiemu malarzowi Augustowi Ranischowi, w której udział wziął dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, wygłaszając wykład pt. "August Ranisch - malarz i jego dzieła".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD DR. HAB. JULIUSZA RACZKOWSKIEGO, PROF. UMK

15 grudnia we Wrocławiu na zaproszenie Wrocławskiego Oddziału SHS oraz Instytutu Historii Sztuki UWr, dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK, wygłosił wykład pt. "Nowoczesne metody i narzędzia w pracach inwentaryzacyjno-dokumentacyjnych przy prowadzeniu badań podstawowych".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZASŁUŻENI DLA KULTURY

Portal Informacyjny UMK wspomina o przyznanych odznaczeniach "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Przypominamy, że w tym roku akademickim trzech pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK: prof. dr hab. Dariusz Markowski, dr Maciej Prarat i prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz zostało odznaczonych srebrnymi i brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPROSZENIE DO WSPÓŁTWORZENIA NUMERU CZASOPISMA "ARTS"

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska została zaproszona do zredagowania wydania specjalnego czasopisma ARTS  (https://www.mdpi.com/journal/arts) – międzynarodowego, peer-reviewed periodyku open access, które propaguje wyniki znaczących badań na temat wszystkich aspektów sztuk wizualnych i performatywnych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

III TOM SERII "STUDIA NAD SKRYPTORIUM I SPUŚCIZNĄ RĘKOPIŚMIENNĄ..."

Ukazał się kolejny, trzeci tom serii „Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną średniowiecza” pod redakcją Moniki Jakubek-Raczkowskiej i Marty Czyżak, integrujący wyniki interdyscyplinarnych badań (zarówno studiów jednostkowych, jak i opracowań przekrojowych) nad kodeksami rękopiśmiennymi, podejmowane z uwzględnieniem różnych perspektyw i metod – literaturoznawczej, źródłoznawczej, kodykologicznej, muzykologicznej, zabytkoznawczej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZOBACZ "LEKCJĘ CZYTANIA OBRAZU: MARIAN STĘPAK". PRACA "SKARPETKI II"

Zapraszamy na grudniową "Lekcję czytania obrazu". To prowadzony w Centrum Sztuki Współczesnej cykl wykładów online, mających formę krótkich filmów. Miniwykłady mają na celu wprowadzenie odbiorców o różnym stopniu zaawansowania w świat historii sztuki, dostarczając wiedzy bazowej z zakresu interpretacji obrazu.

W grudniu Anna Kroplewska-Gajewska opowiada o pracy prof. dr. hab. Mariana Stępaka znajdującej się w kolekcji CSW pt. "Skarpetki II". Transmisja wykładu na Facebooku CSW i YouTube.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DO 6 I NABÓR STUDENTÓW DO WYDARZENIA "KRYTYKA I SZTUKA 2023"

Do 6 stycznia 2023 r. trwa nabór studenckich prac wizualnych do wystawy Krytyka i Sztuka 2023. Nabór ma charakter konkursu. Formularz zgłoszeniowy oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych należy wysłać na adres e-mail knska@umk.pl. Dokumenty, w tym Regulamin naboru do pobrania poniżej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

13 XII WYKŁAD PROF. LUBOW ŻWANKO

Koło naukowe studentów Krytyki artystycznej serdecznie zaprasza studentów i wykładowców naszego Wydziału na wykład, który odbędzie się we wtorek, 13 grudnia 2022 r. o godzinie 17.30 w sali 102. Wykład zatytułowany "Bolesław Cybis (1895-1957). Artysta wygnaniec" wygłosi prof. Lubow Żwanko.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WSPÓŁPRACA Z KUJAWSKO-POMORSKIM CENTRUM DZIEDZICTWA

W dniu 1 grudnia 2022 r. dziekan Wydział Sztuk Pięknych dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK podpisała porozumienie o współpracy z dr. Markiem Rubnikowiczem, dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa. Celem porozumienia jest nawiązanie długoterminowego współdziałania pomiędzy Wydziałem a wojewódzką jednostką samorządową. Podpisanie porozumienia było jednocześnie okazją do omówienia pierwszego wspólnego projektu, tj. organizacji wystawy plenerowej prezentującej wyniki badań nieinwazyjnych prowadzonych w Centrum Badań i Dziedzictwa Kulturowego UMK. W spotkaniu uczestniczyła Pani prof. dr hab. Elżbieta Basiul. Wystawa planowana jest w lutym 2023 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZKOLENIE "ACADEMIC RESEARCH MADE PAINLESS"

Fundacja Center For American Studies zaprasza na weekendowy kurs z prowadzenia badań naukowych w języku angielskim: “Academic Research Made Painless”. Kurs poprowadzi naukowiec/native speaker ze Stanów Zjednoczonych: absolwent prestiżowego George Mason University, John Patrick Higgins. Termin kursu: 13-14 stycznia 2023 r. (start w piątek wieczorem,  koniec w sobotę po południu). Sugerujemy rejestrować się do 7 stycznia 2023. Liczba miejsc jest ograniczona!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD J. TYLICKIEGO PRZY WYSTAWIE "CRANACH - ARCYMISTRZ RENESANSU"

 Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na jesienne wykłady w Sali Historycznej przy wystawie pt. „Cranach – arcymistrz renesansu”. 3 grudnia o godz. 12.00 dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK wygłosi wykład pt. Cranach i grafika jego czasu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONFERENCJA Z OKAZJI 25. ROCZNICY WPISANIA TORUNIA NA LISTĘ UNESCO

Zapraszamy wszystkich chętnych na konferencję z okazji 25. rocznicy wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Konferencja odbędzie się w dniu 4 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, Rynek Staromiejski 1. Wymagane jest potwierdzenie przybycia na konferencję do dnia 1 grudnia 2022 r. na adres: wpit@um.torun.pl lub telefonicznie na numer: 56 611 87 85.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. J.W. SIENKIEWICZ NAGRODZONY MEDALEM "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA PUBLIKACJA "TEXTUS, PICTURA, MUSICA. ŚREDNIOWIECZNY KODEKS..."

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się książka Textus, pictura, musica. Średniowieczny kodeks rękopiśmienny jako przedmiot badań interdyscyplinarnych pod redakcją dr hab. Moniki Jakubek-Raczkowskiej, prof. UMK i dr Marty Czyżak (ISBN: 978-83-231-4498-4, ss. 304).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W EGIPCIE POD KURATELĄ PROF. J.W. SIENKIEWICZA

21 listopada 2022 r. w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii w Egipcie otwarta została wystawa pt. „Polscy artyści-malarze-żołnierze w Egipcie 1941-1946”. Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz z Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz dr Ali Said z Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii. Wystawa potrwa do 27 grudnia 2022 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

24-25 XI KONFERENCJA "TEXTUS ET PICTURA IV. ŚREDNIOWIECZNY KODEKS..."

Serdecznie zapraszamy do udziału w obradach interdyscyplinarnej ogólnopolskiej konferencji „Textus et Pictura IV. Średniowieczny kodeks rękopiśmienny w aspekcie historycznego trwania”, współorganizowanej przez nasz Wydział, Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu oraz Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie – (Pracowni1 Wiedzy o Dawnej Książce). Konferencja odbędzie się w Sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13) w dniach 24 i 25 listopada 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZOBACZ "LEKCJĘ CZYTANIA OBRAZU: PIOTR KLUGOWSKI"

Bohaterką listopadowego spotkania "LekcjI czytania obrazu" jest praca prof. dr. hab. Piotra Klugowskiego. Prowadzenie: Anna Kroplewska-Gajewska. Transmisja wykładu na Facebooku CSW i YouTube.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD PROF. WOJCIECHA KOWALSKIEGO. FOTORELACJA

W dniu 4 listopada 2022 r. o godz. 12.00 w Sali Tymona na Wydziale Sztuk Pięknych UMK odbył się wykład prof. dr. hab. Wojciecha Kowalskiego pt. "Prawo w ochronie dziedzictwa kulturowego". Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia, dostępną w Galerii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JAN W. SIENKIEWICZ W RADZIE PROGRAMOWEJ CSW "ZNAKI CZASU"

Miło nam poinformować, że prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz został powołany przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do Rady Programowej Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Rada została powołana na lata 2022-2026. Jest organem doradczym i opiniodawczym w sprawach związanych z działalnością statutową Centrum.

Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MINISTERIALNE POWOŁANIA DO RADY INSTYTUTU "POLONIKA"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał na kolejną, trzyletnią kadencję 11 członków Rady Instytutu „Polonika”, wśród których znajduje się dwóch pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK: prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz oraz dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAGRANICZNE WYKŁADY MONIKI JAKUBEK-RACZKOWSKIEJ

W dniach 25-26 października 2022 r. dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK wygłosiła dwa wykłady gościnne na zaproszenie Instytutu Historii Sztuki Czeskiej Akademii Nauk (Ústav dějin umění Akademie věd ČR) w Pradze.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. LUBOW ŻWANKO W NAJNOWSZYM "GŁOSIE UCZELNI"

Prof. Lubow Żwanko, historyczka, która od wielu lat zajmuje się polską historią Charkowa, a obecnie w ramach programu naukowego Polonista z Narodowej Agencji Wymiany Nauki (NAWA) od stycznia 2022 r. przebywa w Toruniu i realizuje na naszym Wydziale projekt badawczy, udzieliła wywiadu pt. "Lepiej poznać sąsiadów", który został opublikowany w najnowszym Głosie Uczelni.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD PROF. WOJCIECHA KOWALSKIEGO

Zapraszamy na wykład prof. dr. hab. Wojciecha Kowalskiego pt. "Prawo w ochronie dziedzictwa kulturowego". Wykład odbędzie się w piątek 4 listopada 2022 r. o godz. 12.00 w Sali Tymona na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYBITNY PATRON WYDZIAŁOWEJ SALI

20 października 2022 r. na naszym Wydziale odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej prof. Janowi Tajchmanowi oraz nadanie jego imienia sali nr 102, w której Profesor zapoczątkował wyjątkową kolekcję zabytkowych detali architektonicznych. Zbiór rozrasta się do dziś i jest wykorzystywany podczas zajęć dydaktycznych, m.in. z historii technik budowlanych, dlatego na pewno każdy absolwent i student miał styczność z gromadzonymi od lat eksponatami.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA POLSKO-UKRAIŃSKA KSIĄŻKA DLA DZIECI WYDANA PRZY WSPÓŁUDZIALE WYDZIAŁU

Wydawnictwo Naukowe UMK kontynuuje wydawanie cyklu książek literackich adresowanych przede wszystkim do ukraińskich dzieci i młodzieży, będących dwujęzyczną edycją klasyki literatury polskiej. Książki pomagają zarówno w poznawaniu języka polskiego, jak i naszej kultury. Najnowszy tomik pt. "Twardowski. Твардовський" zawiera legendę o czarnoksiężniku Twardowskim i jego zmaganiach z diabłem oraz nieplanowanej podróży na Księżyc. Jest to najstarsza znana wersja utworu, napisana przez Kazimierza Władysława Wójcickiego, a zredagowana przez Marcina Lutomierskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ODZNACZENI MEDALEM "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

Pracownicy naszego Wydziału zostali odznaczeni Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - prof. dr. hab. Dariusz Markowski medalem srebrnym oraz dr Maciej Prarat medal brązowym. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWY PROFESOR NA WYDZIALE

Na mocy postanowienia Prezydenta RP do profesorskiego grona dołączyło trzech badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: prof. dr hab. Tomasz de Rosset z Wydziału Sztuk Pięknych, prof. dr hab. Mirosław Bochenek z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz prof. dr hab. Borys Ośmiałowski z Wydziału Chemii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WOZOWNIA. SPOTKANIE WOKÓŁ NAGRODZONEJ KSIĄŻKI

W czwartek 20 października 2022 r. o godzinie 17.30 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się spotkanie wokół książki dr. hab. Filipa Lipińskiego „Ameryka. Rewizje wizualnej mitologii Stanów Zjednoczonych”. Rozmowę z autorem poprowadzi dr Filip Pręgowski.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OSTATNI TAKI DOM. BADANIA KATEDRY KONSERWATORSTWA

Prace naukowców i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w ostatnim halowym domu w Polsce są świetnym przykładem współpracy międzyinstytucjonalnej oraz tego, jak badania naukowe wykonywane z dużym udziałem studentów wpływają na rozpoznanie zabytku oraz określają przyszły zakres praktycznych działań.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONKURSY IDUB DLA PRACOWNIKÓW

  Przypominamy o naborach w konkursach realizowanych w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYZNANE TYTUŁY DLA NAJLEPSZYCH STUDENTEK I ABSOLWENTKI WYDZIAŁU

Zostały przyznane tytuły najlepszego studenta/studentki i absolwenta/absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz wyróżnienie za rozsławienie imienia Uniwersytetu na arenie międzynarodowej. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OSTATNIE DNI ZGŁOSZEŃ NA KONFERENCJE

Przypominamy, że do 30 września 2022 r. przyjmowane są zgłoszenia na dwie konferencje organizowane przez Wydział Sztuk Pięknych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁADY PRACOWNIKÓW DO WYSTAWY "CRANACH - ARCYMISTRZ RENESANSU"

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 29 września 2022 r. o godz. 17.00 do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż drugiej odsłony wystawy pt. „Cranach – arcymistrz renesansu”. Ekspozycja, obok arcydzieła „Madonna pod jodłami”, prezentuje cztery prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawie towarzyszą jesienne wykłady pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK, które odbywać się będą w Sali Historycznej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRANSMISJA Z KONFERENCJI "ANTYK W POLSKIEJ SZTUCE..."

POLSKI INSTYTUT STUDIÓW NAD SZTUKĄ ŚWIATA oraz STOWARZYSZENIE ARCHITEKTÓW POLSKICH SARP, zapraszają na konferencję "Antyk w polskiej sztuce i kulturze artystycznej XIX i XX wieku. Od Franciszka Smuglewicza do Igora Mitoraja".

Konferencja odbędzie się w dniach 21-23 września 2022 roku w pawilonie szklanym SARP w Warszawie, przy ul. Foksal 2. Obrady będą transmitowane on-line na Facebooku: https://www.facebook.com/sarpzg/photos/a.1756565254610715/3324300567837168/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROJEKT "LITURGICA POLONIAE" LAUREATEM KONKURSU NPRH

Projekt badawczy LITURGICA POLONIAE został laureatem konkursu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) w module Dziedzictwo narodowe. W gronie głównych wykonawców jest dwoje pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK - dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK i dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

RADA NAUKOWO-KONSERWATORSKA PRZY KATEDRZE W KWIDZYNIE

Dekretem biskupa elbląskiego Jacka Jeziorskiego ustanowiono radę naukowo-konserwatorską przy katedrze w Kwidzynie. W skład rady weszły dwie osoby związane z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK: prof. dr hab. Bogumiła Jadwiga Rouba (emerytowany pracownik) oraz dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZGŁOSZENIA NA KONFERENCJĘ "TEXTUS ET PICTURA"

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję cyklu konferencyjnego TEXTUS ET PICTURA organizowanego przez Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu we współpracy z Pracownią Wiedzy o Dawnej Książce PAN, która zaplanowana jest w murach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu w dniach 24-25 listopada br. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAGRANICZNA PUBLIKACJA PROF. DR HAB. IRENY DŻURKOWEJ-KOSSOWSKIEJ

We wrześniu 2022 r., w prestiżowym wydawnictwie Routledge Taylor & Francis Group, ukaże się zbiorowa monografia pt. "State Construction and Art in East Central Europe, 1918-2018", której współredaktorką i współautorką jest prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZNAMY WYNIKI EWALUACJI. KATEGORIA "A" DLA OBU NASZYCH DYSCYPLIN!

Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ocenianych było 29 dyscyplin, w tym dwie z Wydziału Sztuk Pięknych.

Obie nasze dyscypliny: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki oraz nauki o sztuce otrzymały kategorię "A". Wszystkim pracownikom serdecznie gratulujemy wspólnego sukcesu!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ŚWIAT CUDÓW WALDEMARA (WOJTKA) WOŹNIAKA

Zapraszamy 10 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy pt. „Mój świat cudów. Waldemar (Wojtek) Woźniak. Malarstwo, asamblaż, rysunek”.

Wystawa czynna: 11 czerwca – 28 sierpnia 2022 r.
Kuratorzy wystawy: Anna Kroplewska-Gajewska, dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 4.06 NA NORDART 2022 POLSKI PAWILON POD KURATELĄ J.W. SIENKIEWICZA

Pod kuratorską opieką prof. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w Büdelsdorfie w Niemczech, już 4 czerwca 2022 r. otwarty zostanie Pawilon Polski pod hasłem „Ponad granicami/ Above Borders”. Pawilon prezentowany jest w ramach  Międzynarodowej Wystawy Światowej Sztuki Współczesnej NordArt 2022, wystawiającej rokrocznie dzieła ponad 200 artystów z całego świata, których dokonania artystyczne uważane są za wybitne lub rokujące w sztuce światowej. Patronat honorowy nad Pawilonem Polskim objął Paweł Jaworski - Konsul Generalny RP w Hamburgu.

Wystawa czynna jest od 4 czerwca do 9 października 2022 r. w Kunstwerk Carlshuette w Buedelsdorfie (Szlezwik-Holsztyn).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWY W WOZOWNI Z WYDZIAŁOWYMI REPREZENTANTAMI

 

Zapraszamy do Galerii Sztuki WOZOWNIA na dwie nowe wystawy z udziałem Wydziałowych pracowników i absolwentki.

1) /Nie/oczywistości – wystawa zbiorowa

Artyści i artystki: Tomasz Barczyk (pracownik Katedry Grafiki WSzP UMK), Sławomir Brzoska, Jakub Cikała, Darek Gajewski, Filip Gajewski, Tomasz Tomaszewski, Katarzyna Tretyn (absolwentka Malarstwa na WszP UMK), Andrzej Wochnik.

03.06–03.07.2022

Otwarcie wystawy: 03.06.2022 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny.

Kurator: Sebastian Dudzik (pracownik Katedry Historii Sztuki i Kultury WszP UMK).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSKO-UKRAIŃSKA KSIĄŻECZKA DLA DZIECI

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się polsko-ukraińska książeczka "Bajki i powiastki dla dzieci. Байки та оповідки для дітей" Stanisława Jachowicza. W planach jest cykl dwujęzycznych wydań klasyki literatury polskiej dla młodego odbiorcy.

Tomik zawiera wybór wierszowanych historyjek Stanisława Jachowicza – XIX-wiecznego poety, pedagoga, działacza filantropijnego, pierwszego polskiego bajkopisarza dla dzieci. W zbiorze znalazło się 12 utworów, w tym m.in. "Chory kotek", "Nieposłuszeństwo", "Andzia" czy "Kukuryku".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

1.06 OTWARTY WYKŁAD DR. KAROLA KLUGOWSKIEGO

Zapraszamy na otwarty wykład dr. Karola Klugowskiego pt. "Ku redefinicji kina rozszerzonego". Wykład odbędzie się stacjonarnie 1.06.2022 r. o godz. 11.00 w Sali Tymona Niesiołowskiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

28.05 WYKŁAD MAŁGORZATY GERON W MUZEUM NARODOWYM W GDAŃSKU

Zapraszamy na wykład dr Małgorzaty Geron pt. "Rita Saccheto. Od obrazów tanecznych do tańca formistycznego" towarzyszący wystawie „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. Wykład odbędzie się 28 maja 2022 r. o godz. 12.00 w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Pałac Opatów w Oliwie, ul. Cystersów 18). Wstęp zawarty jest w cenie biletu na wystawę.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZGŁOSZENIA NA KONFERENCJĘ DO 30.09

Katedry: Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji oraz Historii Sztuki i Kultury Wydziału Sztuk Pięknych UMK zapraszają do udziału w konferencji naukowej WOKÓŁ ZAGADNIEŃ WARSZTATU ARTYSTY: MALARZA, RZEŹBIARZA, ARCHITEKTA... CYKL III, która odbędzie się 7 i 8 listopada 2022 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENCKIE KOŁO MUZ NA WYJEŹDZIE NAUKOWYM W BERLINIE

W dniach 11-15 maja 2022 r. członkowie Koła Naukowego Muzealnictwa i Zabytkoznawstwa działającego na naszym Wydziale są na wyjeździe naukowym w Berlinie. Wyjazd stanowi drugi etap projektu rocznego "Od berlińskiej Kunstkamery do Wyspy Muzeów".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MAJOWE ŚRODY Z OTWARTYMI WYKŁADAMI PROF. LUBOW ŻWANKO Z CHARKOWA

Serdecznie zapraszamy na wykłady pani profesor Lubow Żwanko, które odbędą się stacjonarnie w dwie majowe środy na Wydziale Sztuk Pięknych, w Sali Tymona Niesiołowskiego. Wykłady poświęcone są artystycznym relacjom polsko-ukraińskim w wieku XIX i na początku XX oraz szczególnej roli Charkowa w tym kontekście.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

III EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "POLSKIE SERCE PĘKŁO. KATYŃ 1940"

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska pełniła funkcję przewodniczącej komisji oceniającej dzieła plastyczne w jury konkursu pt. „Polskie serce pękło. Katyń 1940” ogłoszonego przez Marszałek Sejmu, Elżbietę Witek. Konkurs skierowany był do młodzieży szkół ponadpodstawowych i studentów. Patronowali mu: Kancelaria Sejmu - Gabinet Marszałek Sejmu, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONFERENCJA "PANI NASZEJ ŁĄKOWSKIEJ..."

30 kwietnia 2022 r. odbyła się w Nowym Mieście Lubawskim konferencja "Pani naszej łąkowskiej... odsłanianie reliktów przeszłości" pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biskupa Toruńskiego, związana z obchodami 30-lecia utworzenia Diecezji Toruńskiej i 270-lecia koronacji cudownego wizerunku. W panelu eksperckim wystąpili prof. Juliusz Raczkowski oraz prof. Jacek Stachera, referaty przedstawili też doktoranci w zakresie nauk o sztuce z naszego wydziału - Wiktor Binnebesel i Paulina Piotrowska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FILIP PRĘGOWSKI LAUREATEM III EDYCJI KONKURSU "DEBIUTY"

Adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej Pozaeuropejskiej, dr Filip Pręgowski został laureatem trzeciej edycji konkursu Debiuty realizowanego w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W MUZEUM DIECEZJALNYM W TORUNIU

W Muzeum Diecezjalnym w Toruniu do 31.08.2022 można oglądać wystawę „Dioecesis Nostrae Patroni. Wspólne dziedzictwo diecezji chełmińskiej i toruńskiej” zorganizowaną z okazji trzydziestej rocznicy erygowania Diecezji Toruńskiej, a poświęconą kultom i patronatom naszego regionu jako dziedzictwu religijnemu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MAJOWE WYKŁADY ONLINE HISTORYCZKI SZTUKI - DR KATARZYNY CYTLAK

Serdecznie zapraszamy w poniedziałki 09.05 oraz 23.05.2022 o godz. 17.00 na wykłady dr Katarzyny Cytlak, dedykowane słuchaczom naszego Wydziału. Wykłady odbędą się online na platformie Google Meet. Ich tematyka oraz linki do spotkań w opisie poniżej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MUZEUM NARODOWE W GDAŃSKU. WERNISAŻ WYSTAWY 22 IV

Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Gdańsku na wystawę "Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselaua", przy której powstaniu współpracowali pracownicy naszego Wydziału. Podstawą pomysłu pokazu była publikacja we współautorstwie Teresy Tylickiej i Jacka Tylickiego, "Thorunensia i inne rysunki z XVIII-wiecznej kolekcji pastora Jana Jakuba Haselaua" (Towarzystwo Miłośników Torunia, Toruń 2016). Teksty współredagował Franciszek Skibiński.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONFERENCJA "NIE/WIDZIALNOŚĆ. POLSKA SZTUKA/HISTORIA SZTUKI I NIEMCY"

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska wzięła udział w międzynarodowej konferencji pt. (Un)Sichtbarkeit. Die polnische Kunst(Geschichte) und Deutschland / (In)Visibility. Polish Art (History) and Germany zorganizowanej w Zentralinstitut für Kunstgeschichte w Monachium.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OTWARTY WYKŁAD J. RACZKOWSKIEGO O TAJEMNICACH KOŚCIOŁA MARIACKIEGO

Towarzystwo Miłośników Torunia i Książnica Kopernikańska zapraszają na pierwszy w tym roku Wieczór Toruński.

Spotkanie będzie poświęcony architekturze i zabytkom jednej z najważniejszych świątyń Torunia. O tajemnicach i wyposażeniu pofranciszkańskiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny opowie dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych. Naukowiec przedstawi niezwykle interesujące i często zaskakujące rezultaty wieloletnich badań, które prowadził przy użyciu tradycyjnych i nowatorskich metod.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KRYTYKA ARTYSTYCZNA Z CERTYFIKATAMI I STATUETKĄ

11 kwietnia 2022 r. w Pałacu Działyńskich Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu odbyła się uroczysta gala podsumowująca 7. edycję Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością”, organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Wśród laureatów konkursu znalazł się kierunek realizowany na naszym wydziale. Krytyka artystyczna uzyskała dwa certyfikaty -  Certyfikat Akredytacyjny „Studia z Przyszłością 2022” oraz Certyfikat Nadzwyczajny ”Lider Jakości Kształcenia”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O DRZWIACH OTWARTYCH WYDZIAŁU W AKTUALNOŚCIACH TV TORUŃ

W Aktualnościach Toruńskich przedstawiono reportaż z Dni Otwartych naszego Wydziału, które odbyły się 07.04.2022. Budynek główny Wydziału odwiedziło tego dnia ponad 150 kandydatów. Z aktualnościami można zapoznać się online: https://www.toruntv.pl/movie/show?id=27470.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

I NAGRODA TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW TORUNIA DLA ABSOLWENTA WYDZIAŁU

Towarzystwo Miłośników Torunia przyznało nagrody za najlepsze prace dyplomowe o tematyce toruńskiej.

Miło nam poinformować, że I nagrodę w kategorii Ochrona dóbr kultury otrzymał pan Mateusz Przedmojski – absolwent kierunku Ochrona Dóbr Kultury, specjalność Konserwatorstwo za pracę magisterską pt.: „Dzieje i problematyka konserwatorska Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu w kontekście historycznych przekształceń wiślanego nabrzeża miasta” napisaną pod kierunkiem dr Karoliny Zimnej-Kaweckiej. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

CYFROWA INFRASTRUKTURA BADAWCZA DLA HUMANISTYKI I NAUK O SZTUCE

Trwa budowa innowacyjnej Cyfrowej Infrastruktury Badawczej dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL. Dzięki udziałowi w projekcie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zyska możliwość korzystania z nowoczesnej infrastruktury.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7.04 SPACER PO KAMPUSIE W RAMACH DRZWI OTWARTYCH WYDZIAŁU

7.04.2022 przedstawiciele wszystkich kierunków prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK czekają na kandydatów i innych zainteresowanych w wydziałowych budynkach. Zapraszamy również w plener - na wycieczkę po kampusie z historyczką sztuki - dr Emilią Ziółkowską-Ganc pt. "Miasto w mieście – spacer po kampusie uniwersyteckim".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7.04 MINI-WYKŁADY DLA LICEALISTÓW W RAMACH DRZWI OTWARTYCH WYDZIAŁU

7.04.2022 r. w ramach Drzwi Otwartych Wydziału, w Sali Tymona w budynku przy ul. Sienkiewicza 30/32, w godz. 12.00-13.15 jest okazja, by wysłuchać krótkich wykładów o sztuce wygłoszonych przez nauczycieli akademickich z kierunków: krytyka artystyczna i historia sztuki. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7.04 ZAPRASZAMY KANDYDATÓW NA DRZWI OTWARTE WYDZIAŁU

Przedstawiciele wszystkich kierunków prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK czekają na kandydatów i innych zainteresowanych w dniu 7.04.2022 w godz. 10.00-16.00 w wydziałowych salach i pracowniach trzech budynków zlokalizowanych w Toruniu przy ulicach: Sienkiewicza 30/32, Mickiewicza 121, Szosie Bydgoskiej 50/56.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"GRANTY NA START" DLA UKRAIŃSKICH NAUKOWCÓW-UCHODŹCÓW

W celu wsparcia ukraińskich naukowców, uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uruchamia dla nich specjalną ścieżkę „Grantów na start”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STYPENDIUM W HERTZIANIE DLA BADACZY SZTUKI Z UKRAINY

Informujemy o nowoutworzonym stypendium dla badaczy i badaczek z Ukrainy w Bibliotheca Hertziana Instytutu Sztuki im. Maxa Plancka - niemieckim instytucie badawczym z siedzibą w Rzymie we Włoszech #ScienceForUkraine Art History Fellowships.

Prosimy o upowszechnianie tej informacji.
Szczegóły na stronie: https://recruitment.biblhertz.it/position/9699329.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

APEL AKADEMII MŁODYCH UCZONYCH PAN O WSPARCIE BADACZY Z UKRAINY

Na prośbę Przewodniczącego Komitetu Nauk o Sztuce przekazujemy poniższy apel AMU PAN.
 
AMU PAN poszukuje badaczy i badaczek oraz instytucji naukowych, które byłyby gotowe udzielić wsparcia naszym ukraińskim kolegom i koleżankom w tym trudnym czasie.
Chodzi w pierwszym rzędzie o zapewnienie warunków do pracy, a także, jeśli to możliwe, o sfinansowanie stypendiów lub wynagrodzeń, które pozwolą utrzymać się im oraz ich rodzinom w naszym kraju. Oczywiście, wszelkie wsparcie, w tym nieodpłatne zakwaterowanie czy transport są bardzo potrzebne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSCY KRYTYCY OBJAŚNIAJĄ ŚWIAT. DEBATA JA/INNEGO

Debata w ramach programu JA/INNEGO zainicjowana przez dr Monikę Weychert oraz dr Agatę Araszkiewicz, która odnosi się do kontrowersji związanych z wystawami:

  1. „Wołają na mnie Cygan, choć tak się nie nazywam”
    kuratorka Ania Batko, współpraca merytoryczna: Krzysztof Gil
  2. Tomasz Machciński „Tysiące twarzy, setki miraży”
    kuratorka Katarzyna Karwańska
  3. Kolektyw ANARCHOPORNOOPÓR, „Death of the Patriarchy” Noc Performance 2020, BWA w Bydgoszczy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROMOCJA DOKTORSKA NA WYDZIALE SZTUK PIĘKNYCH

W dniu 1 marca 2022 r. na naszym Wydziale odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów doktorom. Tradycyjnie uroczystość ta przypada w Święto Uniwersytetu 19 lutego. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, odbyła się w mniejszym gronie w wydziałowej Sali Tymona.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA NA KONFERENCJI W USA

W dniach 16-19 lutego 2022 r. prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska uczestniczyła w  110th CAA Annual Conference, a w dniach 15-17 lutego w Pre-conference Colloquium zorganizowanym w ramach CAA-Getty International Program.

Konferencja miała się odbyć w tradycyjnej formie w Chicago, jednak ze względu na zdrowotne bezpieczeństwo uczestników zmieniono jej formułę na zdalną. Tematyka tegorocznych obrad obejmowała zagadnienia zmian klimatycznych, funkcjonowania społeczności akademickich, muzealników i artystów w okresie pandemii Covid-19 oraz braku równości społecznej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA DYPLOM 2021 - KATALOG I ZDJĘCIA Z FINISAŻU

Dobiegła końca wystawa DYPLOM 2021. Uroczysty finisaż połączony z wręczeniem absolwentom nagród i wyróżnień odbył się 18 lutego 2022 r. w Kinie Centrum CSW "Znaki czasu" w Toruniu, z udziałem dyplomantów i ich promotorów, pracowników i studentów Wydziału, władz dziekańskich, honorowych gości. Uroczystość swoim przybyciem uświetnił Prorektor UMK ds. Nauki - prof. dr hab. Wojciech Wysota. Tegoroczni dyplomanci byli pierwszymi, którzy otrzymali nowe wydziałowe gadżety, a wśród nich pendrive'y z cyfrową wersją katalogu DYPLOM 2021.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KRYTYKA ARTYSTYCZNA Z CERTYFIKATEM AKREDYTACYJNYM

Prowadzony na naszym Wydziale kierunek Krytyka artystyczna znalazł się na liście rankingowej kierunków i specjalności studiów wyróżnionych w tegorocznej, 7. edycji Konkursu i Programu Akredytacyjnego "Studia z Przyszłością", uzyskując Certyfikat Akredytacyjny "Studia z Przyszłością" 2022 (organizatorem merytorycznym konkursu jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR NA STYPENDIA LANCKOROŃSKICH DLA HISTORYKÓW SZTUKI

Polska Akademia Umiejętności informuje o możliwości ubiegania się o stypendia Fundacji Lanckorońskich i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich na wyjazdy do europejskich ośrodków naukowych. Stypendia przyznawane są na okres od 1 do 3 miesięcy i są przeznaczone dla  archeologów śródziemnomorskich, historyków, historyków sztuki, filologów klasycznych i historyków filozofii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA NA KONGRESIE W BRAZYLII

W styczniu 2022 r. prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska wzięła udział w 35th CIHA World Congress, zorganizowanym w São Paulo w Brazylii. Debata skupiająca historyków, krytyków i teoretyków sztuki z Ameryki Łacińskiej, Ameryki Północnej, Europy, Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu, odbyła się pod tytułem „Motion: Migrations”. Prof. I. Kossowska uczestniczyła w dwudniowej sesji pt. “Forced migrations and their impact on art and visual culture”, w czasie której wygłosiła referat “Alienated émigré in Paris: The residue of the trauma of World War II in the art of Józef Czapski”.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

LAUREACI NAGRÓD DLA ABSOLWENTÓW KIERUNKÓW NAUK O SZTUCE

Na wystawie DYPLOM 2021 prezentowane są postery absolwentów kierunków prowadzonych w ramach dyscypliny Nauki o Sztuce, którzy obronili swoje prace w roku akademickim 2020/2021. Są to laureaci Nagrody  im. doc. Jerzego Frycza, Nagrody im. prof. Gwidona Chmarzyńskiego oraz Nagrody im. prof. Jadwigi Puciata-Pawłowskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JACEK TYLICKI W RADZIE MUZEUM NARODOWEGO W GDAŃSKU

Miło nam poinformować, że dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, na wniosek Marszałka Województwa Pomorskiego i przy poparciu Rektora UMK  został członkiem Rady Muzeum Narodowego w Gdańsku. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOŁO NAUKOWE STUDENTÓW KRYTYKI ARTYSTYCZNEJ ZAPRASZA NA "WRO ON TOUR" - 21.01

Koło Naukowe Studentów Krytyki Artystycznej UMK, Galeria Forum UMK oraz Lila Leń z Wro Art Center, zapraszają do udziału w projekcie "WRO ON TOUR" mającym na celu promowanie sztuki współczesnej/nowych mediów w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR WNIOSKÓW O STYPENDIUM DLA SPECJALISTÓW SZTUKI NIDERLANDZKIEJ - MFA W BOSTONIE

Attaché kulturalny ambasady Królestwa Niderlandów oraz Center for Netherlandish Art Fellowships Museum of Fine Arts w Bostonie informują o otwartym naborze do programu stypendialnego dla specjalistów w dziedzinie sztuki niderlandzkiej. Stypendium przeznaczone jest dla osób na różnych etapach kariery naukowej - kandydatów do szkół doktorskich, doktorantów, habilitantów i realizowane będzie w Bostonie (USA). 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA PUBLIKACJA POD RED. MICHAŁA F. WOŹNIAKA

W ramach projektu NPRH nr 0122/NPRH6/H11/85/2018 Inwentarz sztuki Torunia, cz. I. Dziedzictwo sakralne, zespół staromiejski, Towarzystwo Naukowe w Toruniu wydało pod red. dra hab. Michała F. Woźniaka, prof. UMK publikację "Inwentaryzacja zabytków w Polsce. Dzieje, metody, osiągnięcia".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"ACTA UNIVERSITATIS NICOLAI COPERNICI. ZABYTKOZNAWSTWO I KONSERWATORSTWO" W ERIH PLUS

Z radością informujemy, że czasopismo ACTA UNIVERSITATIS NICOLAI COPERNICI. ZABYTKOZNAWSTWO I KONSERWATORSTWO zostało zindeksowane w bazie ERIH PLUS.

https://kanalregister.hkdir.no/publiseringskanaler/erihplus/periodical/info?id=481973&fbclid=IwAR0JN1IPm62c41jftfZR-vvxbEpgiRsYVxxKV7xXRRrUGC5A-7K-namd0FU

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSKI PAWILON NA NORDART 2022 POD KURATELĄ PROF. J.W. SIENKIEWICZA

Organizatorzy i gospodarze największej w Europie prezentacji światowej sztuki współczesnej NordArt (Büdelsdorf/Niemcy), od ponad dwudziestu lat oprócz wystawy ogólnej, dedykują sztuce poszczególnych krajów pawilon narodowy. Po prezentacjach dorobku współczesnych artystów plastyków w pawilonach Chin, Mongolii, Czech, a w 2021 roku w pawilonie Ukrainy, w 2022 roku NordArt dedykuje narodowy pawilon sztuce polskiej.
Na kuratora Pawilonu Polskiego NordArt 2022 został powołany prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

„ARS ET HISTORIA. O POLSKICH KOLEKCJACH STAROŻYTNOŚCI" W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

W Muzeum Narodowym w Warszawie, w dniach 8-9 grudnia 2021 r. odbyła się konferencja naukowa „Ars et historia. O polskich kolekcjach starożytności”. W składzie Komitetu Naukowego konferencji był dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, który wygłosił również wykład pt. „Kilka przykładów tematyki antycznej w malarstwie i rysunku nowożytnego Gdańska”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

9 XII 2021 - DYSKUSJA W MUZEUM POLIN "OBCY W SZTUCE"

Zapraszamy 9 grudnia 2021 r. w godz. 18:00-19:30 do udziału w dyskusji "Nie odwracamy wzroku. OBCY W SZTUCE" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którą poprowadzi pracowniczka naszego Wydziału - dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODA PREZESA RADY MINISTRÓW ZA ROZPRAWĘ DOKTORSKĄ

Z dumą informujemy, że pan dr Mateusz Marszałkowski został uhonorowany NAGRODĄ PREZESA RADY MINISTRÓW za rok 2020 za wyróżniającą się rozprawę doktorską. Dysertacja pt. "Średniowieczne kodeksy iluminowane z cysterskiego skryptorium w Pelplinie. Problematyka zabytkoznawcza" została napisana pod kierunkiem dr hab. Moniki Jakubek-Raczkowskiej, prof. UMK i dr Jolanty Czuczko w ramach studiów doktoranckich w zakresie nauk o sztuce prowadzonych na naszym Wydziale.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSOKO PUNKTOWANY ARTYKUŁ W „MUZEOLÓGIA A KULTÚRNE DEDIČSTVO”

W tegorocznym numerze czasopisma „Muzeológia a kultúrne dedičstvo” ukazał się artykuł dotyczący dziedzictwa (nie)istniejących miast – zagadnienie to przeanalizowane zostało m. in. na przykładach średniowiecznego Świecia i renesansowego Krasiczyna. Jego współautorem jest dr Karolina Zimna-Kawecka z Katedry Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PUBLIKACJA COLLEGE ART ASSOCIATION Z POLSKIM AKCENTEM

W publikacji pt. „Global Conversations: Ten Years of the CAA-Getty International Program” została zaprezentowana sylwetka naukowa prof. dr hab. Ireny Dżurkowej-Kossowskiej. Publikacja została wydana w sierpniu 2021 r. przez College Art Association - największą na świecie organizacją skupiającą historyków sztuki, kuratorów muzealnych i galeryjnych oraz artystów czynnych w Stanach Zjednoczonych i na świecie.
https://www.collegeart.org/programs/international/getty-10-year

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. I. KOSSOWSKA W PROJEKCIE "CRAACE" NA UNIWERSYTECIE W BRNIE

Prof. Irena Dżurkowa-Kossowska wzięła udział w serii seminariów (25.08.21, 02.09.21, 09.09.21, 15.09.21) organizowanych w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Continuity/Rupture: Art and Architecture In Central Europe 1918-1939” finansowanego ze środków European Research Council (https://craace.com).  Projekt jest prowadzony przez prof. Matthew Rampleya na Masarykova Univerzita (Uniwersytet Masaryka) w Brnie. W trakcie obrad prof. Kossowska wygłosiła referat pt. „Cultural Diplomacy”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UKAZAŁ SIĘ TOM 2 „WOKÓŁ ZAGADNIEŃ WARSZTATU ARTYSTY (...)"

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazał się tom 2 wieloautorskiej publikacji pt. „Wokół zagadnień warsztatu artysty: malarza, rzeźbiarza, architekta…", której redaktorami naukowymi są Ewa Doleżyńska i Ryszard Mączyński.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA PUBLIKACJA O SZTUCE TORUNIA I REGIONU

W ramach prac projektu Inwentarz Sztuki Torunia, nakładem wydawnictwa TNOiK, ukazał się czwarty wolumin „Studiów i materiałów z dziedzictwa kulturowego Torunia i regionu”, skoncentrowany na spuściźnie artystycznej ziemi chełmińskiej, zwłaszcza Torunia. Tom pt. „Dziedzictwo Torunia i ziemi chełmińskiej – odkrycia i reinterpretacje”, pod red. prof. Moniki Jakubek-Raczkowskiej, integruje badania kilku dyscyplin (archeologii, historii, historii sztuki) i różne metodologie studiów nad dziedzictwem, z naciskiem na zabytkoznawstwo (w tym problemy integralności i autentyczności) i z wykorzystaniem metod subdyscyplin pomocniczych (kostiumologia, źródłoznawstwo).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. J. W. SIENKIEWICZ NA XXX FORUM EKONOMICZNYM W KARPACZU

Prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Katedry Historii Sztuki XX w. w Europie Środkowej i na Emigracji, był moderatorem panelu "Polska kultura w świecie. Jak inwestować w sztukę?", który odbył się 9 września 2021 r. podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W spotkaniu wzięli udział polscy i zagraniczni artyści: Robert Bluj, Michał Jackowski, Carolina Khouri, Wojciech Antoni Sobczyński, Jakub Fijewski oraz Katarzyna Czerpak-Węgliński.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. I. KOSSOWSKA NA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI W ZAGRZEBIU

 W dniach 30 czerwca - 3 lipca 2021 r. odbyła się międzynarodowa konferencja pt.: „Art and the State in Modern Central Europe (18th-21st Century)” zorganizowana przez Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb, w której udział wzięła prof. Irena Kozłowska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRESTIŻOWE STYPENDIUM DLA JANA W. SIENKIEWICZA

Z dumą informujemy, że Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku, przyznała prof. dr hab. Janowi Wiktorowi Sienkiewiczowi, kierownikowi Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji naszego Wydziału, grant badawczo-naukowy na realizację projektu: "Polski Nowy Jork. Lubomir Tomaszewski i Emocjonaliści". Grant realizowany będzie w Stanach Zjednoczonych Ameryki w I semestrze roku akademickiego 2021/2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY DO CSW "ZNAKI CZASU"!

Zapraszamy na wystawę DYPLOM 2020 - wystawę najlepszych dyplomów obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w roku akademickim 2020/2021, prezentowaną w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu w dniach 11.05-06.06.2021 r.

Na wystawie pokazane zostaną prace kilkudziesięciu absolwentów Wydziału, reprezentujące różne podejścia do sztuki: artystyczne, konserwatorskie i badawcze. Prace te są owocem kilkuletniego dojrzewania artystycznego i intelektualnego oraz rezultatem współpracy z merytorycznymi opiekunami. Wystawa jest więc podsumowaniem niełatwej drogi, którą wspólnie podążali studenci i nauczyciele. Jest także momentem, w którym absolwenci zaczynają kroczyć już własnymi ścieżkami.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

CYKL WYKŁADÓW W RATUSZU STAROMIEJSKIM

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na cykl wykładów prowadzonych przez pracowników i doktorantkę Wydziału Sztuk Pięknych UMK, które odbędą się przy wystawie „Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu” prezentowanej w Ratuszu Staromiejskim.
Cykl rozpoczyna się 22 maja 2021 r. i potrwa przez kolejnych 5 tygodni, do 19 czerwca 2021 r. Na wykładzie obowiązuje limit 25 osób. Wydarzenie jest biletowane. Zakup biletów możliwy jest w kasie muzeum lub on-line na https://bilety.muzeum.torun.pl/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOLEJNA PRESTIŻOWA PUBLIKACJA DRA FRANCISZKA SKIBIŃSKIEGO

Z przyjemnością informujemy o kolejnej prestiżowej publikacji pracownika Wydziału. W wydanej właśnie książce pt. Sculpture in Print 1480-1600 pod redakcją Anne Bloemacher, Mandy Richter i Marzii Faietti znalazł się rozdział autorstwa dr. Franciszka Skibińskiego pt. Sculptures’ Narrativity in Northern Renaissance Prints.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIRTUALNY SPACER PO TORUŃSKICH KOŚCIOŁACH. EFEKTY PROJEKTU NPRH

W ramach projektu NPRH „Inwentarz Sztuki Torunia, Część I: Dziedzictwo sakralne, zespół staromiejski”, realizowanego od 2018 r. na Wydziale Sztuk Pięknych przez zespół pod kierunkiem dr hab. Michała Woźniaka, prof. UMK, powstały pierwsze rozbudowane spacery wirtualne po obu staromiejskich średniowiecznych kościołach, objętych projektem: świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (dawnym kościele klasztornym franciszkanów): https://heritage.torun.umk.pl/spacer1/ oraz katedrze (dawnej farze) świętojańskiej: https://heritage.torun.umk.pl/spacer2/. Wirtualne zwiedzanie zaopatrzone jest w komentarz naukowy, towarzyszący galerii MegaPIXEL: https://heritage.torun.umk.pl/pl/galleries.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA W PRADZE Z UDZIAŁEM PROF. I. DŻURKOWEJ-KOSSOWSKIEJ

W dniach 15-16 kwietnia 2021 r., w trybie zdalnym  odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „The Influence of the Vienna School of Art History II: The 1000th Anniversary of Max Dvořák’s Death”, zorganizowana przez Instytut Historii Sztuki Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. W debacie uczestniczyło 21 badaczek i badaczy z Czech, Słowacji, Węgier, Polski, Austrii, Słowenii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, a wśród nich prof. Irena Dżurkowa-Kossowska, która wygłosiła referat pt. “The Expressive Theory of Art: Hans Tietze, and the Polish Promoters of National Art”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. I. DŻURKOWA-KOSSOWSKA W JURY OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA MŁODZIEŻY

Prof. Irena Dżurkowa-Kossowska zasiadała w jury konkursu pt. „Polskie serce pękło. Katyń 1940” skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Organizatorem konkursu  była Kancelaria Sejmu, jego inicjatorką Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a przewodniczącym Komitetu Honorowego Prezydent RP Andrzej Duda.

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - wpłynęło w sumie 3628 prac, w tym aż 2579 plastycznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA PUBLIKACJA W BIBLIOTECE MYŚLI KONSERWATORSKIEJ

W Wydawnictwie Naukowym UMK ukazała się monografia autorstwa prof. Janusza Krawczyka pt. Nazwać, żeby ocalić. Klasycy myśli konserwatorskiej wobec reliktów przeszłości.

https://wydawnictwo.umk.pl/pl/products/5471azwac-zeby-ocalic-klasycy-mysli-konserwatorskiej-wobec-reliktow-przeszlosci

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DZIAŁALNOŚĆ EKSPERCKA PROF. JACKA TYLICKIEGO

Miło nam poinformować, że zarząd największej na świecie firmy aukcjonującej dzieła sztuki - Sotheby's z Londynu, zwrócił się do prof. dr hab. Jacka Tylickiego o pomoc w opracowaniu jednego z dzieł malarskich, aktualnie wystawianego na sprzedaż. Rezultat można obejrzeć na stronie:
https://www.sothebys.com/en/buy/auction/2021/tomasso-the-more-a-thing-is-perfect/portrait-of-nikolaus-tritt-von-wilderen-1564.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA MONOGRAFIA

Ukazał się I tom nowej monografii pod redakcją Ewy Doleżyńskiej-Sewerniak i Ryszarda Mączyńskiego pt. Wokół zagadnień warsztatu artysty: malarza, rzeźbiarza, architekta… (Wydawnictwo Naukowe UMK 2020, ss. 538). Zapraszamy do lektury!

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

PROF. IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA W RADZIE NAUKOWEJ SERII WYDAWNICZEJ

W marcu 2021 r. prof. Irena Dżurkowa-Kossowska została zaproszona do udziału w Radzie Naukowej nowej serii wydawniczej pt. „Dyskursy sztuki(i)” zainicjowanej w Instytucie Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA RECENZENTEM ISF

Miło nam poinformować, że prof. Irena Dżurkowa-Kossowska została powołana w dniu 22 lutego 2021 r. do grona recenzentów Israel Science Foundation (ISF), Humanities & Social Sciences.

https://isf.org.il/#/

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Projekt "SZATNIA". Seria wywiadów z artystami

W ramach współpracy Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej z Niemiejscem, powstaje cykl wywiadów z artystami biorącymi udział w projekcie SZATNIA.

Rozmów wysłuchać można na kanale YouTube Teka Krytyka LINK, na stronie internetowej Teki Krytyka LINK oraz na facebookowej stronie Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej LINK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

AUTORSKIE SPOTKANIE Z PROF. J.W. SIENKIEWICZEM

Na Facebooku Instytutu Polonika odbyło się autorskie spotkanie z profesorem Janem Wiktorem Sienkiewiczem, promujące książkę "Polska sztuka na emigracji w londyńskiej kolekcji Matthew Batesona". Spotkanie prowadzone on-line zostało zarejestrowane. Zapraszamy do zapoznania się z relacją!  LINK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PUBLIKACJA POŚWIĘCONA PAMIĘCI PROF. JERZEGO REMERA

Zapraszamy do lektury książki "Wokół dziedzictwa. Historycy sztuki, muzealnicy i konserwatorzy w 40. rocznicę śmierci prof. Jerzego Remera”, wydanej pod redakcją Michała Pszczółkowskiego, Marcina Zdanowskiego i Karoliny Zimnej-Kaweckiej przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu (2020).

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIZYTA STUDYJNA PROF. J.W. SIENKIEWICZA W ALEKSANDRII I KAIRZE

 W lutym 2021 r. profesor Jan Wiktor Sienkiewicz odbył wizytę studyjną w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii, aleksandryjskim L’Atelier oraz w Kairze. Głównym celem wizyty były rozmowy z dyrektorem Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii Alim Saidem oraz przedstawicielami Ambasady RP w Kairze, dotyczące konserwacji i wystawy obrazów polskich żołnierzy-artystów.

Szczegóły spotkania na stronie: https://www.gov.pl/web/egipt/wizyta-prof-jana-wiktora-sienkiewicza-badacza-polskiej-sztuki-na-emigracji-po-1939-r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FILMOWE SPOTKANIA PROF. JANA W. SIENKIEWICZA Z LEONEM PIESOWOCKIM

Zapraszamy na filmowe spotkania prof. Jana Wiktora Sienkiewicza z artystą-żołnierzem Armii Andersa - Leonem Piesowockim.

W niewielkiej francuskiej miejscowości przeprowadzona została pełna wspomnień rozmowa, dzięki której poznajemy losy Leona Piesowockiego i jego inspiracje artystyczne.

Projekt zrealizowany został przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA w ramach cyklu "Historia mówiona". Składa się z dwóch, integralnie ze sobą powiązanych zadań i ma na celu zadokumentowanie samego artysty oraz jego twórczości. Pierwsze działanie obejmowało wykonanie przez prof. Jana Wiktora Sienkiewicza autorskiego raportu wraz z dokumentacją fotograficzną in situ dorobku artystycznego Leona Piesowockiego (dokumentacja archiwaliów dotyczących Grupy 49, a także samodzielnej działalności artysty: rękopisy, maszynopisy, korespondencja, ikonografia oraz inne materiały i dzieła sztuki). Drugie zadanie obejmowało nagranie 6‑godzinnego filmu wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez prof. J.W. Sienkiewicza z 94. letnim artystą w jego domu.

Z wynikami pracy prof. Jana Wiktora Sienkiewicza można zapoznać się na stronie Polonijnej Agencji Informacyjnej.

http://pai.media.pl/dzialania/piesowocki/index.php

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WSPOMNIENIE O ŚP. PROF. WIESŁAWIE JUSZCZAKU

W lutym 2021 r. zmarł prof. Wiesław Juszczak, „koryfeusz” dyscypliny Nauki o sztuce, wybitny humanista zajmujący się nie tylko filozofią, teorią i historią sztuki, ale także antropologią kultury, literaturoznawstwem i filmologią. Jego opracowania z zakresu teorii ornamentu i genealogii mitu mają wymiar pionierski. Postać Profesora Juszczaka zachowamy w pamięci także jako Mentora i Przyjaciela kilku pokoleń historyków sztuki, antropologów i filmoznawców.

Wspominając Pana Profesora, przypominamy dedykowaną Mu Księgę Pamiątkową, która z okazji Jego 80. urodzin ukazała się w jednym jedynym, unikalnym egzemplarzu, a teraz została upubliczniona również w postaci pliku pdf przez koleżanki i kolegów z Instytutu Sztuki PAN.

http://www.ispan.pl/index.php?app=docs&action=get&iid=3386

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. IRENA KOSSOWSKA NA KONFERENCJI COLLEGE ART ASSOCIATION W USA

 

Prof. Irena Kossowska, jako członkini prestiżowego amerykańskiego stowarzyszenia historyków College Art Association, wzięła udział w 109th CAA Annual Conference zorganizowanej zdalnie w dniach 10-13 lutego 2021 r.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STYPENDIUM MARSZAŁKA DLA DR EWY DOLEŻYŃSKIEJ-SEWERNIAK

Dr Ewa Doleżyńska-Sewerniak z Katedry Historii Sztuki XX w. w Europie Środkowej i na Emigracji otrzymała stypendium Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury, jako jedna z 14 osób wyróżnionych w całym regionie. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KSIĄŻKOWA NOWOŚĆ PROF. JANA W. SIENKIEWICZA

Nakładem Towarzystwa Projektów Edukacyjnych i Instytutu Adama Mickiewicza, wydana została książka ŻYDOWSCY ARTYŚCI PLASTYCY W ARMII GENERAŁA WŁADYSŁAWA ANDERSA, której współautorem jest historyk sztuki prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji UMK i Przewodniczący Komisji Kultury Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STYPENDIUM FULBRIGHT JUNIOR RESEARCH AWARD 2021-2022 DLA EWY SUŁEK

Ewa Sułek, doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej „Academia Copernicana” oraz Wydziału Sztuk Pięknych (dyscyplina Nauki o Sztuce) otrzymała stypendium Fulbright Junior Research Award 2021-2022. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WAŻNA KSIĄŻKA AUTORSTWA PROF. JANA WIKTORA SIENKIEWICZA

Staraniem Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, ukazała się ważna dla sztuki polskiej na emigracji książka prof. Jana Wiktora Sienkiewicza, Przewodniczącego Komisji Kultury Rady Krajowej SWP i kierownika Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji UMK, pt. "Polish art in exile in Matthew Bateson's London collection/Polska sztuka na emigracji w londyńskiej kolekcji Mattew Batesona". Zapraszamy do lektury!

Źródło: http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=7403&fbclid=IwAR2rpk2F3egFVVftddD80Ftag4aGZxJSt7nbmKsLXW3E4Teq5KGWKtzGX3k

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAGRANICZNE PUBLIKACJE PROF. IRENY KOSSOWSKIEJ

Prof. Irena Kossowska z Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji opublikowała w trzytomowym pokongresowym wydawnictwie International Committee of Art History (CIHA) zatytułowanym „Terms. Proceedings of the 34th World Congress of Art History” (eds. Shao Dazhen, Fan Di’an, LaoZhu (Zhu Qingsheng), Comité International d’Histoire de l’Art, Central Academy of Fine Arts, Peking University, 15-19.09.2016, Beijing: The Commercial Press, 2020), artykuł „Reframing National Identity: Official Art Exhibitions on Tour in Central and Eastern Europe”.
Natomiast w szóstym tomie wydawniczej serii „European Avant-Garde and Modernisms Studies” pt. „Realisms of the Avant-Garde” (eds. Moritz Baßler, Benedikt Hjartarson, Ursula Frohne, David Ayers and Sacha Bru, Berlin: De Gruyter 2020; DOI: https://doi.org/10.1515/9783110637533) ukazał się artykuł autorstwa prof. Kossowskiej „A Quest for a ‘New Man’: Bruno Schulz and Giorgio de Chirico”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSOKO PUNKTOWANA PUBLIKACJA DRA FRANCISZKA SKIBIŃSKIEGO

Tuż przed Nowym Rokiem ukazała się monografia Franciszka Skibińskiego pt. "Willem van den Blocke. A Sculptor from the Low Countries in the Baltic Region" (Turnhout, 2020). Książka została opublikowana przez belgijskie wydawnictwo Brepols Publishers, uwzględnione na poziomie II listy wydawnictw naukowych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dla dyscypliny nauki o sztuce oznacza to 200 punków parametrycznych. Jest to pierwsza monografia opublikowana przez pracownika Wydziału Sztuk Pięknych UMK w prestiżowym wydawnictwie naukowym uwzględnionym na ministerialnej liście. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OCHRONA ZABYTKÓW NA POMORZU I KUJAWACH

Zapraszamy do lektury publikacji „Ochrona Zabytków na Pomorzu i Kujawach w 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce”, wydaną pod redakcją pracowników Katedry Konserwatorstwa – dr Karoliny Zimnej-Kaweckiej i dra Macieja Prarata.

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

Nowy członek redakcji "Studia Waweliana"

dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK z nową funkcją

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

Garść dobrych wiadomości

Przekazujemy Państwu dwie informacje o sukcesach naszych pracowników:

W dniu 15 maja br. odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranego Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Miało ono charakter zdalny i zastąpiło odwołane, pierwotnie planowane na marzec br. zebranie, na którym uczestnicy mieli stawić się osobiście. W trakcie posiedzenia wirtualnie wręczono nominacje członkom-elektom przez Dziekana Wydziału I PAN, prof. dra hab. Andrzeja Buko. Pomiędzy nominowanymi członkami KNoS PAN znalazł się dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki o Sztuce przy UMK, jedyny toruński przedstawiciel Dyscypliny wybrany do Komitetu w ogólnopolskim glosowaniu.

Gratulujemy!

Organizatorzy konferencji "Inwentaryzacja zabytków w Polsce - dzieje, metody, osiągnięcia"  otrzymali z IS PAN dwa pisma z podziękowaniem za organizację wydarzenia. Oto ich treść skierowana do profesorów M. Woźniaka i Jacka Tylickiego  

Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stare i nowe dziedzictwo Torunia, Bydgoszczy i regionu, czyli....

nowa publikacja.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs ToMiTo i laureaci z Wydziału Sztuk Pięknych

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa książka pod redakcją dr Ewy Doleżyńskiej-Sewerniak i dr. hab. Ryszarda Mączyńskiego, prof. UMK.

Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARCHITEKTURA DREWNIANA W POLSCE - STANDARDY BADAŃ I KONSERWACJI .

Ogólnopolska konferencja naukowa

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

„Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną średniowiecza”

W 2019 roku została zainicjowana nowa seria wydawnicza, „Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną średniowiecza”, pod red. Prof. Moniki Jakubek-Raczkowskiej. Seria poświęcona jest interdyscyplinarnym badaniom nad średniowiecznymi kodeksami rękopiśmiennymi w różnych aspektach. Dotychczas ukazały się dwa tomy:

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"Autoreferencyjność"

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej. Call for papers!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowe badania

Zespół naukowców z Wydziału Sztuk Pięknych odkrył jeden z najstarszych kościołów w województwie łódzkim.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

15 Sympozjum TIMS w Berlinie i polskie rozstrzygnięcie na przyszłość

Konferencja w Berlinie. Młyny ciągle mielą.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa monografia

Klasztory Chełmińskie i ich księga

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Projekt Muzea Pamięci

Szanowni Państwo, na stronie projektu wiele się dzieje. Zapraszamy: http://muzeumpamieci.umk.pl

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Od Porcelisa do Ropsa

Ewelina Bednarz Doiczmanowa i Summer Course Study of the Arts in Flanders

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK w sprawie obrazu pędzla Bacciarellego.

więcej informacji

Archiwum