Dyscyplina Nauki o Sztuce

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA W PRADZE Z UDZIAŁEM PROF. I. DŻURKOWEJ-KOSSOWSKIEJ
W dniach 15-16 kwietnia 2021 r., w trybie zdalnym odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „The Influence of the Vienna School of Art History II: The 1000th Anniversary of Max Dvořák’s Death”, zorganizowana przez Instytut Historii Sztuki Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. W debacie uczestniczyło 21 badaczek i badaczy z Czech, Słowacji, Węgier, Polski, Austrii, Słowenii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, a wśród nich prof. Irena Dżurkowa-Kossowska, która wygłosiła referat pt. “The Expressive Theory of Art: Hans Tietze, and the Polish Promoters of National Art”.

PROF. I. DŻURKOWA-KOSSOWSKA W JURY OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA MŁODZIEŻY
Prof. Irena Dżurkowa-Kossowska zasiadała w jury konkursu pt. „Polskie serce pękło. Katyń 1940” skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Organizatorem konkursu była Kancelaria Sejmu, jego inicjatorką Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a przewodniczącym Komitetu Honorowego Prezydent RP Andrzej Duda.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - wpłynęło w sumie 3628 prac, w tym aż 2579 plastycznych.

NOWA PUBLIKACJA W BIBLIOTECE MYŚLI KONSERWATORSKIEJ
W Wydawnictwie Naukowym UMK ukazała się monografia autorstwa prof. Janusza Krawczyka pt. iNazwać, żeby ocalić. Klasycy myśli konserwatorskiej wobec reliktów przeszłości.

DZIAŁALNOŚĆ EKSPERCKA PROF. JACKA TYLICKIEGO
Miło nam poinformować, że zarząd największej na świecie firmy aukcjonującej dzieła sztuki - Sotheby's z Londynu, zwrócił się do prof. dr hab. Jacka Tylickiego o pomoc w opracowaniu jednego z dzieł malarskich, aktualnie wystawianego na sprzedaż. Rezultat można obejrzeć na stronie:
https://www.sothebys.com/en/buy/auction/2021/tomasso-the-more-a-thing-is-perfect/portrait-of-nikolaus-tritt-von-wilderen-1564.

NOWA MONOGRAFIA
Ukazał się I tom nowej monografii pod redakcją Ewy Doleżyńskiej-Sewerniak i Ryszarda Mączyńskiego pt. Wokół zagadnień warsztatu artysty: malarza, rzeźbiarza, architekta… (Wydawnictwo Naukowe UMK 2020, ss. 538). Zapraszamy do lektury!

PROF. IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA W RADZIE NAUKOWEJ SERII WYDAWNICZEJ
W marcu 2021 r. prof. Irena Dżurkowa-Kossowska została zaproszona do udziału w Radzie Naukowej nowej serii wydawniczej pt. „Dyskursy sztuki(i)” zainicjowanej w Instytucie Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego.

PROF. IRENA DŻURKOWA-KOSSOWSKA RECENZENTEM ISF
Miło nam poinformować, że prof. Irena Dżurkowa-Kossowska została powołana w dniu 22 lutego 2021 r. do grona recenzentów Israel Science Foundation (ISF), Humanities & Social Sciences.

Projekt "SZATNIA". Seria wywiadów z artystami
W ramach współpracy Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej z Niemiejscem, powstaje cykl wywiadów z artystami biorącymi udział w projekcie SZATNIA.
Rozmów wysłuchać można na kanale YouTube Teka Krytyka LINK, na stronie internetowej Teki Krytyka LINK oraz na facebookowej stronie Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej LINK.

AUTORSKIE SPOTKANIE Z PROF. J.W. SIENKIEWICZEM

PUBLIKACJA POŚWIĘCONA PAMIĘCI PROF. JERZEGO REMERA
Zapraszamy do lektury książki "Wokół dziedzictwa. Historycy sztuki, muzealnicy i konserwatorzy w 40. rocznicę śmierci prof. Jerzego Remera”, wydanej pod redakcją Michała Pszczółkowskiego, Marcina Zdanowskiego i Karoliny Zimnej-Kaweckiej przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu (2020).

WIZYTA STUDYJNA PROF. J.W. SIENKIEWICZA W ALEKSANDRII I KAIRZE
W lutym 2021 r. profesor Jan Wiktor Sienkiewicz odbył wizytę studyjną w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii, aleksandryjskim L’Atelier oraz w Kairze. Głównym celem wizyty były rozmowy z dyrektorem Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii Alim Saidem oraz przedstawicielami Ambasady RP w Kairze, dotyczące konserwacji i wystawy obrazów polskich żołnierzy-artystów.
Szczegóły spotkania na stronie: https://www.gov.pl/web/egipt/wizyta-prof-jana-wiktora-sienkiewicza-badacza-polskiej-sztuki-na-emigracji-po-1939-r.

FILMOWE SPOTKANIA PROF. JANA W. SIENKIEWICZA Z LEONEM PIESOWOCKIM
Zapraszamy na filmowe spotkania prof. Jana Wiktora Sienkiewicza z artystą-żołnierzem Armii Andersa - Leonem Piesowockim.
W niewielkiej francuskiej miejscowości przeprowadzona została pełna wspomnień rozmowa, dzięki której poznajemy losy Leona Piesowockiego i jego inspiracje artystyczne.
Projekt zrealizowany został przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA w ramach cyklu "Historia mówiona". Składa się z dwóch, integralnie ze sobą powiązanych zadań i ma na celu zadokumentowanie samego artysty oraz jego twórczości. Pierwsze działanie obejmowało wykonanie przez prof. Jana Wiktora Sienkiewicza autorskiego raportu wraz z dokumentacją fotograficzną in situ dorobku artystycznego Leona Piesowockiego (dokumentacja archiwaliów dotyczących Grupy 49, a także samodzielnej działalności artysty: rękopisy, maszynopisy, korespondencja, ikonografia oraz inne materiały i dzieła sztuki). Drugie zadanie obejmowało nagranie 6‑godzinnego filmu wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez prof. J.W. Sienkiewicza z 94. letnim artystą w jego domu.
Z wynikami pracy prof. Jana Wiktora Sienkiewicza można zapoznać się na stronie Polonijnej Agencji Informacyjnej.

WSPOMNIENIE O ŚP. PROF. WIESŁAWIE JUSZCZAKU
W lutym 2021 r. zmarł prof. Wiesław Juszczak, „koryfeusz” dyscypliny Nauki o sztuce, wybitny humanista zajmujący się nie tylko filozofią, teorią i historią sztuki, ale także antropologią kultury, literaturoznawstwem i filmologią. Jego opracowania z zakresu teorii ornamentu i genealogii mitu mają wymiar pionierski. Postać Profesora Juszczaka zachowamy w pamięci także jako Mentora i Przyjaciela kilku pokoleń historyków sztuki, antropologów i filmoznawców.
Wspominając Pana Profesora, przypominamy dedykowaną Mu Księgę Pamiątkową, która z okazji Jego 80. urodzin ukazała się w jednym jedynym, unikalnym egzemplarzu, a teraz została upubliczniona również w postaci pliku pdf przez koleżanki i kolegów z Instytutu Sztuki PAN.

PROF. IRENA KOSSOWSKA NA KONFERENCJI COLLEGE ART ASSOCIATION W USA
Prof. Irena Kossowska, jako członkini prestiżowego amerykańskiego stowarzyszenia historyków College Art Association, wzięła udział w 109th CAA Annual Conference zorganizowanej zdalnie w dniach 10-13 lutego 2021 r.

STYPENDIUM MARSZAŁKA DLA DR EWY DOLEŻYŃSKIEJ-SEWERNIAK
Dr Ewa Doleżyńska-Sewerniak z Katedry Historii Sztuki XX w. w Europie Środkowej i na Emigracji otrzymała stypendium Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury, jako jedna z 14 osób wyróżnionych w całym regionie. Serdecznie gratulujemy!

KSIĄŻKOWA NOWOŚĆ PROF. JANA W. SIENKIEWICZA
Nakładem Towarzystwa Projektów Edukacyjnych i Instytutu Adama Mickiewicza, wydana została książka ŻYDOWSCY ARTYŚCI PLASTYCY W ARMII GENERAŁA WŁADYSŁAWA ANDERSA, której współautorem jest historyk sztuki prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji UMK i Przewodniczący Komisji Kultury Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

STYPENDIUM FULBRIGHT JUNIOR RESEARCH AWARD 2021-2022 DLA EWY SUŁEK
Ewa Sułek, doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej „Academia Copernicana” oraz Wydziału Sztuk Pięknych (dyscyplina Nauki o Sztuce) otrzymała stypendium Fulbright Junior Research Award 2021-2022. Serdecznie gratulujemy!

WAŻNA KSIĄŻKA AUTORSTWA PROF. JANA WIKTORA SIENKIEWICZA
Staraniem Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, ukazała się ważna dla sztuki polskiej na emigracji książka prof. Jana Wiktora Sienkiewicza, Przewodniczącego Komisji Kultury Rady Krajowej SWP i kierownika Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji UMK, pt. "Polish art in exile in Matthew Bateson's London collection/Polska sztuka na emigracji w londyńskiej kolekcji Mattew Batesona". Zapraszamy do lektury!
Źródło: http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=7403&fbclid=IwAR2rpk2F3egFVVftddD80Ftag4aGZxJSt7nbmKsLXW3E4Teq5KGWKtzGX3k

ZAGRANICZNE PUBLIKACJE PROF. IRENY KOSSOWSKIEJ
Prof. Irena Kossowska z Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji opublikowała w trzytomowym pokongresowym wydawnictwie International Committee of Art History (CIHA) zatytułowanym „Terms. Proceedings of the 34th World Congress of Art History” (eds. Shao Dazhen, Fan Di’an, LaoZhu (Zhu Qingsheng), Comité International d’Histoire de l’Art, Central Academy of Fine Arts, Peking University, 15-19.09.2016, Beijing: The Commercial Press, 2020), artykuł „Reframing National Identity: Official Art Exhibitions on Tour in Central and Eastern Europe”.
Natomiast w szóstym tomie wydawniczej serii „European Avant-Garde and Modernisms Studies” pt. „Realisms of the Avant-Garde” (eds. Moritz Baßler, Benedikt Hjartarson, Ursula Frohne, David Ayers and Sacha Bru, Berlin: De Gruyter 2020; DOI: https://doi.org/10.1515/9783110637533) ukazał się artykuł autorstwa prof. Kossowskiej „A Quest for a ‘New Man’: Bruno Schulz and Giorgio de Chirico”.

WYSOKO PUNKTOWANA PUBLIKACJA DRA FRANCISZKA SKIBIŃSKIEGO
Tuż przed Nowym Rokiem ukazała się monografia Franciszka Skibińskiego pt. "Willem van den Blocke. A Sculptor from the Low Countries in the Baltic Region" (Turnhout, 2020). Książka została opublikowana przez belgijskie wydawnictwo Brepols Publishers, uwzględnione na poziomie II listy wydawnictw naukowych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dla dyscypliny nauki o sztuce oznacza to 200 punków parametrycznych. Jest to pierwsza monografia opublikowana przez pracownika Wydziału Sztuk Pięknych UMK w prestiżowym wydawnictwie naukowym uwzględnionym na ministerialnej liście. Gratulujemy!

OCHRONA ZABYTKÓW NA POMORZU I KUJAWACH
Zapraszamy do lektury publikacji „Ochrona Zabytków na Pomorzu i Kujawach w 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce”, wydaną pod redakcją pracowników Katedry Konserwatorstwa – dr Karoliny Zimnej-Kaweckiej i dra Macieja Prarata.

Nowy członek redakcji "Studia Waweliana"
dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK z nową funkcją

Garść dobrych wiadomości
Przekazujemy Państwu dwie informacje o sukcesach naszych pracowników:
W dniu 15 maja br. odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranego Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Miało ono charakter zdalny i zastąpiło odwołane, pierwotnie planowane na marzec br. zebranie, na którym uczestnicy mieli stawić się osobiście. W trakcie posiedzenia wirtualnie wręczono nominacje członkom-elektom przez Dziekana Wydziału I PAN, prof. dra hab. Andrzeja Buko. Pomiędzy nominowanymi członkami KNoS PAN znalazł się dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki o Sztuce przy UMK, jedyny toruński przedstawiciel Dyscypliny wybrany do Komitetu w ogólnopolskim glosowaniu.
Gratulujemy!
Organizatorzy konferencji "Inwentaryzacja zabytków w Polsce - dzieje, metody, osiągnięcia" otrzymali z IS PAN dwa pisma z podziękowaniem za organizację wydarzenia. Oto ich treść skierowana do profesorów M. Woźniaka i Jacka Tylickiego
Gratulujemy!

Stare i nowe dziedzictwo Torunia, Bydgoszczy i regionu, czyli....
nowa publikacja.

Konkurs ToMiTo i laureaci z Wydziału Sztuk Pięknych

Nowa książka pod redakcją dr Ewy Doleżyńskiej-Sewerniak i dr. hab. Ryszarda Mączyńskiego, prof. UMK.
Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją

ARCHITEKTURA DREWNIANA W POLSCE - STANDARDY BADAŃ I KONSERWACJI .
Ogólnopolska konferencja naukowa

„Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną średniowiecza”
W 2019 roku została zainicjowana nowa seria wydawnicza, „Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną średniowiecza”, pod red. Prof. Moniki Jakubek-Raczkowskiej. Seria poświęcona jest interdyscyplinarnym badaniom nad średniowiecznymi kodeksami rękopiśmiennymi w różnych aspektach. Dotychczas ukazały się dwa tomy:

"Autoreferencyjność"
Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej. Call for papers!

Nowe badania
Zespół naukowców z Wydziału Sztuk Pięknych odkrył jeden z najstarszych kościołów w województwie łódzkim.

15 Sympozjum TIMS w Berlinie i polskie rozstrzygnięcie na przyszłość
Konferencja w Berlinie. Młyny ciągle mielą.

Nowa monografia
Klasztory Chełmińskie i ich księga

Projekt Muzea Pamięci
Szanowni Państwo, na stronie projektu wiele się dzieje. Zapraszamy: http://muzeumpamieci.umk.pl

Od Porcelisa do Ropsa
Ewelina Bednarz Doiczmanowa i Summer Course Study of the Arts in Flanders
