Dyscyplina Nauki o Sztuce
KATARZYNA GĘBAROWSKA NA KONFERENCJI W SALONIKACH
Dr Katarzyna Gębarowska wystąpiła na międzynarodowej konferencji naukowej pt. Hidden (Hi)stories: New Perspectives of Women’s Photographies, promując lokalne dziedzictwo kulturowe kobiet. Konferencja, organizowana przez Fast Forward: Women in Photography odbyła się w Salonikach (Grecja) w dniach 17-19 maja 2024 r.
Temat konferencji skupiał się na ukrytych historiach fotografii kobiet, starając się zastanowić nad aktualnymi debatami na temat widzialności kobiet w sztukach wizualnych. Twórcy konferencji zadali pytanie, „Jakie są historie kobiet przed i za kamerą, które zostały przemilczane lub pominięte w normatywnych historiach sztuki i instytucjach? Jakie są podstawowe bariery w takich systemach i w jaki sposób praktyki kobiet mogą zostać włączone do wielu narracji, zamiast ograniczać się do genderowych interpretacji?“ W odpowiedzi na nie, referat dr Katarzyny Gębarowskiej zatytułowany Seeing the invisible: the contribution of women in the manufacturing plants for photographic materials on the example of the history of Foton plant in Poland opowiadał o herstorii polskiego przemysłu fotochemicznego na przykładzie lokalnego dziedzictwa kulturowego – bydgoskiej fabryki Foton i pracujących w niej kobietach.
Warto zaznaczyć, że to już kolejna zagraniczna prezentacja nawiązująca do rozpoczętego w 2018 roku przez dr Gębarowską projektu poświęconego kobietom pracującym w zakładach bydgoskiego Fotonu. W 2023 roku projekt był prezentowany w Europejskiej Stolicy Kultury, Timisoarze. Prezentowana wówczas wystawa i towarzyszący jej katalog pt. Z Bydgoszczy do Timisorary. Niezwykła podróż Kobiet Fotonu pozytywnie wpłynął na umocnienie pozycji naszego regionu na arenie międzynarodowej.
Fast Forward: Women in Photography to projekt badawczy poświęcony widzialności kobiet w fotografii, realizowany na University for the Creative Arts (Wielka Brytania). Zapoczątkowany w 2014 roku dyskusją panelową w Tate Modern, projekt zyskał znaczenie w świecie fotografii, podkreślając pracę fotografek i kwestionując sposób, w jaki ukształtowały się ustalone kanony. Badacze podkreślają, że w świecie fotografii są miliony kobiet i nadszedł czas, aby zatrzymać proces zapominania, który tak często wymazuje kobiety z rozwijającej się historii fotografii i rzucić światło na nowe sposoby myślenia, pokazywania, omawiania i rozpowszechniania ich pracy. Tym samym Fast Forward stanowi podwalinę powstającej międzynarodowej sieci kobiet zajmujących się fotografią.
Fast Forward co roku organizuje spotkania i debaty w innym kraju we współpracy z lokalnymi podmiotami poświęcone wybranym zagadnieniom z fotografii. W tym roku konferencja odbyła się w Salonikach, w Grecji we współpracy z MOmus-Muzeum Fotografii w Salonikach w terminie 17-19 maja 2024. W komitecie konferencji zasiadały zarówno badaczki z University for the Creative Arts jak i Muzeum Fotografii w Salonikach. W dodatku, konferencji towarzyszyła wystawa badająca złożone artykulacje fotografii kobiet w Grecji, pt. Herstories. Photographic practices in Greece 1974-2024, zaprezentowana w Muzeum Fotografii MOMus.
Udział dr Katarzyny Gębarowskiej w konferencji i pozyskane dzięki niej kontakty mogą w przyszłości zaowocować wartościową współpracą, która przyciągnie do naszego regionu zagranicznych twórców, badaczy i historyków sztuki.
Dr Katarzyna Gębarowska na zdjęciu w środku