Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10
zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Nauki o Sztuce

POLSKO-UKRAIŃSKA KSIĄŻECZKA DLA DZIECI

Zdjęcie ilustracyjne
Twórcy ksiażki od lewej: dr Filip Pręgowski (ilustracje), prof. Lubow Żwanko (tłumaczenie), dr Marcin Lutomierski (wybór i redakcja) fot. Andrzej Romański

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się polsko-ukraińska książeczka "Bajki i powiastki dla dzieci. Байки та оповідки для дітей" Stanisława Jachowicza. W planach jest cykl dwujęzycznych wydań klasyki literatury polskiej dla młodego odbiorcy.

Tomik zawiera wybór wierszowanych historyjek Stanisława Jachowicza – XIX-wiecznego poety, pedagoga, działacza filantropijnego, pierwszego polskiego bajkopisarza dla dzieci. W zbiorze znalazło się 12 utworów, w tym m.in. "Chory kotek", "Nieposłuszeństwo", "Andzia" czy "Kukuryku".

Wyboru i redakcji tekstów dokonał dr Marcin Lutomierski z Wydawnictwa Naukowego UMK. Tłumaczenia i adaptacji książeczki na język ukraiński podjęła się prof. Lubow Żwanko z Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie, która wizytuje Wydział Sztuk Pięknych UMK w ramach programu "Polonista" Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Całość współczesnymi ilustracjami opatrzył dr Filip Pręgowski z Katedry Historii Sztuki Współczesnej i Pozaeuropejskiej WSzP UMK.

– Wydając "Bajki i powiastki" chcieliśmy pomóc dzieciom i młodzieży z Ukrainy w poznawaniu zarówno naszego języka, jak i kultury – mówi dr Marcin Lutomierski. – Drugim tomikiem polsko-ukraińskim będzie fantastyczna opowieść o czarnoksiężniku Twardowskim, jego przygodach z diabłem i lądowaniu na Księżycu - autorstwa Kazimierza Władysława Wójcickiego.

"Bajki i powiastki dla dzieci" Stanisława Jachowicza są pierwszą z serii polsko-ukraińskich książek Wydawnictwa UMK, adresowanych do młodych czytelników
fot. Andrzej Romański

Bezpłatne egzemplarze "Bajek i powiastek" trafią za darmo do ukraińskich dzieci przebywających w regionie – otrzymali je już m.in. mali pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Naukowego UMK.

Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na druk bezpłatnych egzemplarzy dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Na 3 czerwca Wydawnictwo Naukowe wspólnie z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej "Dom Harcerza" zaplanowało "Polsko-ukraińskie spotkanie z bajkami". Wezmą w nim udział polscy i ukraińscy uczniowie toruńskich szkół. W programie wydarzenia znalazły się prezentacje artystyczne wychowanków OPP "Dom Harcerza", prezentacja książki "Bajki i powiastki dla dzieci. Байки та оповідки для дітей" z udziałem prof. Lubow Żwanko i dr. Marcina Lutomierskiego oraz głośne czytanie bajek i powiastek w wersji polskiej i ukraińskiej. Początek spotkania o godz. 11:00 w Domu Harcerza przy Rynku Staromiejskim 7 w Toruniu.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.