Dyscyplina Nauki o Sztuce - Archiwum
ZAPROSZENIE NA OBRADY STOWARZYSZENIA HISTORYKÓW SZTUKI
Dr Alicja Saar-Kozłowska oraz dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK, w imieniu Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Sesji Stowarzyszenia Historyków Sztuki, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada 2023 r. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Szczegółowy program w załączeniu w formacie PDF. Wstęp wolny!
ZGŁOSZENIA NA KONFERENCJĘ "TEXTUS ET PICTURA"
Serdecznie zapraszamy na piątą edycję cyklu konferencyjnego TEXTUS ET PICTURA organizowanego przez Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu we współpracy z Pracownią Wiedzy o Dawnej Książce PAN, która zaplanowana jest w murach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu w dniach 11–13 kwietnia 2024 r.
WYKŁAD KATARZYNY KULPIŃSKIEJ O POLSKICH PLAKACISTKACH
9 III WYKŁAD PIOTRA BIRECKIEGO DO WYSTAWY H. HANA W ZAMKU KRÓLEWSKIM
9 marca 2023 r. dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK wygłosi wykład pt. "Konfesyjne uwikłania w dorobku Hermana Hana". Zapraszamy!
II NAGRODA W KONKURSIE PRAC NAUKOWYCH O BYDGOSZCZY
Miło nam poinformować, iż w konkursie Prezydenta Miasta Bydgoszczy na najlepsze prace naukowe związane z Bydgoszczą, w kategorii prac magisterskich i doktorskich II nagrodę otrzymała absolwentka kierunku Ochrona dóbr kultury na Wydziale Sztuk Pięknych UMK - pani mgr Monika Karwowska. Nagrodzona została praca magisterska pt. „Secesyjna kamienica z 1904 roku przy ul. Cieszkowskiego 1 w Bydgoszczy – jej dzieje i problematyka konserwatorska” napisana pod kierunkiem dr Karoliny Zimnej-Kaweckiej. Serdecznie gratulujemy dyplomantce i promotorce!
ZAPROSZENIE DO WSPÓŁTWORZENIA NUMERU CZASOPISMA "ARTS"
Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska została zaproszona do zredagowania wydania specjalnego czasopisma ARTS (https://www.mdpi.com/journal/arts) – międzynarodowego, peer-reviewed periodyku open access, które propaguje wyniki znaczących badań na temat wszystkich aspektów sztuk wizualnych i performatywnych.
DO 6 I NABÓR STUDENTÓW DO WYDARZENIA "KRYTYKA I SZTUKA 2023"
Do 6 stycznia 2023 r. trwa nabór studenckich prac wizualnych do wystawy Krytyka i Sztuka 2023. Nabór ma charakter konkursu. Formularz zgłoszeniowy oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych należy wysłać na adres e-mail knska@umk.pl. Dokumenty, w tym Regulamin naboru do pobrania poniżej.
WYSTAWA W EGIPCIE POD KURATELĄ PROF. J.W. SIENKIEWICZA
21 listopada 2022 r. w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii w Egipcie otwarta została wystawa pt. „Polscy artyści-malarze-żołnierze w Egipcie 1941-1946”. Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz z Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz dr Ali Said z Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii.
I NAGRODA TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW TORUNIA DLA ABSOLWENTA WYDZIAŁU
Towarzystwo Miłośników Torunia przyznało nagrody za najlepsze prace dyplomowe o tematyce toruńskiej. Miło nam poinformować, że I nagrodę w kategorii Ochrona dóbr kultury otrzymał pan Mateusz Przedmojski – absolwent kierunku Ochrona Dóbr Kultury, specjalność Konserwatorstwo za pracę magisterską pt.: „Dzieje i problematyka konserwatorska Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu w kontekście historycznych przekształceń wiślanego nabrzeża miasta” napisaną pod kierunkiem dr Karoliny Zimnej-Kaweckiej.
POLSCY KRYTYCY OBJAŚNIAJĄ ŚWIAT. DEBATA JA/INNEGO
WSPOMNIENIE DR HAB. ANDRZEJA MAJDOWSKIEGO O PROFESORZE JANIE TAJCHMANIE
W załączniku obszerny, osobisty tekst dr hab. Andrzeja Majdowskiego, zatytułowany "Profesor Jan Tajchman *1929-2020† – in memoriam. Epizody zebrane, czyli fragmenty wspomnień". Zapraszamy do lektury. PDF
Nowa konferencja w CSW
VIII Konferencja sztuki nowoczesnej
Praktyki w jasogórskim klasztorze
Prace konserwatorskie i restauratorskie przy malowidłach z przedstawieniami Scen z życia i kultu błogosławionego Stanisława Oporowskiego na Jasnej Górze
do it / przepis na sztukę
28 czerwca 2019
Koło Naukowe Muzealnictwa i Zabytkoznawstwa oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zapraszają na wernisaż wystawy do it / przepis na sztukę, który odbędzie się 28 czerwca 2019 roku o godz. 18:00, w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Wystawa będzie czynna od 28 czerwca do 7 lipca.
Projekt realizowany jest w ramach działalności studencko-doktoranckiego Koła Naukowego Muzealnictwa i Zabytkoznawstwa, działającego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opiekunem merytorycznym projektu jest dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK. Aranżacja wystawy odbywa się pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Adaszewskiej.
Projekt nawiązuje do koncepcji „do it” Hansa Ulricha Obrista, znanego kuratora i krytyka sztuki. W 1993 roku rozpoczął dialog z artystami Christianem Boltanskim i Bertrandem Lavierem o procesie powstawania dzieł sztuki. Rozważali wówczas możliwość wystawy, która – jak stwierdził Obrist – „nigdy nie miałaby końca”. W ten sposób zrodził się projekt „do it” angażujący niezależnych kuratorów z całego świata. Polega na tworzeniu wystaw, których punktem wyjścia są instrukcje przygotowane przez artystów. Przepisy na dzieła zostały opublikowane w formie książkowej oraz na stronie e-flux. Każda następna wystawa stanowi nową interpretację instrukcji, wykonaną przez osoby, które nie są artystami.
W ramach wystawy w CSW planowana jest prezentacja dzieł powstałych według koncepcji znanych artystów, m.in. Yoko Ono i Juliusa Kollera.
Zachęcamy do przyniesienia na wernisaż dowolnej czerwonej rzeczy, która uzupełni instalację Alison Knowles Homage to Each Red Thing.
Kościół Pokoju w Jaworze bez tajemnic
Książka habilitacyjna dr Ulricha Schaafa
Seminarium w Mariance
Malowidła kościoła gotyckiego w Mariance.
Pożar Notre-Dame
Ogień zniszczył dachy katedry paryskiej
Zakład Kształcenia Artystycznego i Galeria Muz
Wystawa akwarel Zakładu Kształcenia Artystycznego IZiK
Seminarium Muzealnicze
„Anatomia człowieka”- wystawa rysunków w Collegium Medicum w Bydgoszczy.
Wystawa studentów kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki