Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10
zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Nauki o Sztuce

do it / przepis na sztukę

Zdjęcie ilustracyjne

28 czerwca 2019

Koło Naukowe Muzealnictwa i Zabytkoznawstwa oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu  zapraszają na wernisaż wystawy do it / przepis na sztukę, który odbędzie się 28 czerwca 2019 roku o godz. 18:00, w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Wystawa będzie czynna od 28 czerwca do 7 lipca.

Projekt realizowany jest w ramach działalności studencko-doktoranckiego Koła Naukowego Muzealnictwa i Zabytkoznawstwa, działającego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opiekunem merytorycznym projektu jest dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK. Aranżacja wystawy odbywa się pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Adaszewskiej.

Projekt nawiązuje do koncepcji „do it” Hansa Ulricha Obrista, znanego kuratora i krytyka sztuki. W 1993 roku rozpoczął dialog z artystami Christianem Boltanskim i Bertrandem Lavierem o procesie powstawania dzieł sztuki. Rozważali wówczas możliwość wystawy, która – jak stwierdził Obrist – „nigdy nie miałaby końca”. W ten sposób zrodził się projekt „do it” angażujący niezależnych kuratorów z całego świata. Polega na tworzeniu wystaw, których punktem wyjścia są instrukcje przygotowane przez artystów. Przepisy na dzieła zostały opublikowane w formie książkowej oraz na stronie e-flux. Każda następna wystawa stanowi nową interpretację instrukcji, wykonaną przez osoby, które nie są artystami.

W ramach wystawy w CSW planowana jest prezentacja dzieł powstałych według koncepcji znanych artystów, m.in. Yoko Ono i Juliusa Kollera.  

Zachęcamy do przyniesienia na wernisaż dowolnej czerwonej rzeczy, która uzupełni instalację Alison Knowles Homage to Each Red Thing.     

pozostałe wiadomości