Dyscyplina Nauki o Sztuce
OKOLICZNOŚCIOWE MEDALE DLA WYDZIAŁU I KATEDRY
W Młynie Kultury odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. W trakcie spotkania dyrektor GiOPTD, Dariusz Delik, wręczył współpracownikom i przyjaciołom placówki okolicznościowe medale. Wśród wyróżnionych osób i instytucji był Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Katedra Edukacji Wizualnej i Badań Nad Sztuką. W imieniu pracowników Wydziału wyróżnienie odebrała dziekan - dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, a w imieniu pracowników Katedry - jej kierownik dr hab. Marcin Jaworski, prof. UMK.
Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka powołana została decyzją Rady Miejskiej Torunia w kwietniu 1964 r. jako instytucja miejska. Od 1999 r. tj. od reformy administracyjnej kraju, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, jako instytucja wojewódzka podlega Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2013 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał Galerii srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest to jeden z nielicznych ośrodków w kraju wdrażający najnowsze koncepcje dydaktyczne w edukacji plastycznej dzieci.
Na początku swej historii, galeria była właściwie pedagogicznym i artystycznym eksperymentem prof. Stefana Kościeleckiego (1933-2017), który przez lata łączył własną działalność artystyczną z pracą dydaktyczną i organizacyjną, m.in. jako dziekan WSzP UMK. On także był pierwszym szefem galerii. Autorski eksperyment dydaktyczny "Otwarte oczy dla otwartego umysłu" zwieńczony został wydaną w latach 70. pracą teoretyczną „Współczesna koncepcja wychowania plastycznego”, która do dziś pozostaje ciekawym spojrzeniem na te zagadnienia. Z Galerią do chwili obecnej, nieprzerwanie współpracuje wydziałowa Katedra Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką (wcześniejszy Zakład Edukacji Artystycznej).
Podstawową formą działalności Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka są zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, a głównym celem instytucji jest wypracowywanie i upowszechnianie wzorców edukacji plastycznej, rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni artystycznej oraz rozwijanie umiejętności manualnych. Obecnie w zajęciach bierze udział około 360 uczestników w wieku od 5 do 18 lat. Galeria jest także organizatorem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów plastycznych. Przykładowo, adresowane do uczestników z całego świata Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży oraz Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Zawsze Zielono, Zawsze Niebiesko" są imprezami cyklicznymi i ogłaszane są naprzemiennie, co dwa lata.
W zbiorach galerii znajduje się obecnie około 550 tysięcy prac plastycznych dzieci i młodzieży z 108 krajów świata. Źródłem pozyskiwania prac są organizowane przez galerię konkursy, działalność pracowni dydaktycznych oraz zestawy, przekazywane w formie darów do instytucji współpracujących z ośrodkiem. Zgromadzone w archiwum prace są udostępniane i wypożyczane szkołom, przedszkolom, ośrodkom kultury i instytucjom. Prezentacje “wędrują” nie tylko po Polsce, ale docierają również do zaprzyjaźnionych ośrodków za granicą. Także podopieczni Galerii regularnie zgarniają laury międzynarodowych konkursów dla młodych plastyków.
Z działalnością Galerii można zapoznać się na stronie: https://galeriadziecka.com/ oraz FB: https://www.facebook.com/galeriaiosrodekplastycznejtworczoscidziecka/?locale=pl_PL.
W notatce zamieszczono fotografie autorstwa Mikołaja Kurasa i Andrzeja Goińskiego.