Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10
zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Nauki o Sztuce

WYSTAWA W EGIPCIE POD KURATELĄ PROF. J.W. SIENKIEWICZA

Zdjęcie ilustracyjne

21 listopada 2022 r. w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii w Egipcie otwarta została wystawa pt. „Polscy artyści-malarze-żołnierze w Egipcie 1941-1946”. Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz z Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz dr Ali Said z Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii. Wystawa potrwa do 27 grudnia 2022 roku.

W 2022 roku mija dziesięć lat od pierwszych, archiwalno-badawczych, a następnie naukowo-publikacyjnych działań dotyczących twórczości plastycznej polskich artystów-żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich stacjonującej w okresie drugiej wojny światowej w Egipcie pod dowództwem pułkownika Stanisława Kopańskiego, włączonej do 2. Korpusu Polskiego, powstałego 21 lipca 1943 roku, dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Na dziewięć obrazów autorstwa czterech polskich artystów-żołnierzy tworzących w Egipcie: Józefa Jaremy (pięć prac); Edwarda Matuszczaka (dwie prace); Jerzego Młodnickiego (jedna praca) i Kordiana Józefa Zamorskiego (jedna praca), znajdujących się obecnie w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii, w swoich badaniach konserwatorskich natrafili: kierujący w Kairze biurem architektonicznym „Archinos” Agnieszka i Jarosław Dobrowolscy oraz specjalista od sztuki polskiej na emigracji, historyk sztuki – profesor Jan Wiktor Sienkiewicz, autor książki pt. "Artyści Andersa. Continuità e novità", kierujący obecnie Katedrą Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (Polska).

Na zlecenie polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy Ambasady RP w Kairze oraz pomocy Ali Saida – dyrektora Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii, w 2021 r. przy dziewięciu dziełach polskich artystów-żołnierzy zostały wykonane prace konserwatorskie. Konserwacji dokonały wybitne polskie ekspertki w tej dziedzinie z Muzeum Narodowego w Warszawie: Dorota Ignatowicz-Woźniakowska – główna konserwator i Dorota Nowak – kierowniczka Pracowni Konserwacji Obiektów na Papierze MN w Warszawie. Wystawa, zorganizowana dzięki staraniom i środkom polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy pomocy i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze, po ponad osiemdziesięciu latach od pierwszych wystaw dzieł polskich artystów plastyków w Kairze i Aleksandrii, m.in. w aleksandryjskim „L’Atelier” – jest świadectwem wysokiej kultury artystycznej polskich żołnierzy-artystów, którzy w okresie drugiej wojny światowej dziełami malarskimi świadczyli o silnym powiązaniu ówczesnego polskiego malarstwa z tradycją postimpresjonizmu francuskiego i swoje doświadczenia artystyczne aplikowali w nowych środowiskach na szlaku 2. Korpusu, w tym na gościnnej ziemi egipskiej. Jan Wiktor Sienkiewicz, Ali Said, kuratorzy

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin. Wiceminister przypomniał historię formowania się polskich sił zbrojnych, wskazując, że w ich skład weszli dawni żołnierze Wojska Polskiego, więźniowie gułagów, cywile, a wśród nich liczne grono artystów i ludzi kultury: "Udziałem wielu z nich stał się los uchodźców, trauma straty bliskich, trudy wojennego szlaku oraz powojenna tułaczka, a wreszcie życie z dala od ojczyzny. Wydarzenia z 1939 roku i utrata terytorium, spowodowały, że poza granicami naszego kraju znalazły się miejsca, które przez wieki spełniały istotną rolę kulturotwórczą, jako ośrodki naukowe, centra życia religijnego i artystycznego." Wystawie towarzyszy katalog, który dokumentuje dzieła polskich żołnierzy-artystów. Wiceminister wskazuje: "Niech przypominają o historii i będą dowodem, że sztuka może rozwijać się nawet w najtrudniejszych czasach wojennej tułaczki, dając wytchnienie i wnosząc pierwiastek wolności. Niech będą dla wszystkich zwiedzających pięknym spotkaniem z polskim dziedzictwem, znajdującym się poza granicami kraju". Katalog wystawy do pobrania w pdf Katalog wystawy Aleksandria 2022.

Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii zostało założone w 1904 r., kiedy władze miejskie otrzymały w darze od Edwarda Farida Heima kolekcję obrazów składającą się z 210 prac międzynarodowych artystów. W 1936 r. francuski kupiec baron de Menasha podarował willę w dzielnicy Moharram Bek w Aleksandrii na bibliotekę i galerię dzieł sztuki. Budynek został zniszczony podczas II wojny światowej. W 1954 r. powstała obecna siedziba muzeum, zbudowana w stylu modernistycznym w dzielnicy Moharam Bek w Aleksandrii.

Sprawozdanie z otwarcia wystawy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego TU.

Zdjęcia w galerii pokazują przygotowanie oraz otwarcie wystawy.

Źródła zdjęć: nadesłane przez kuratora, https://www.facebook.com/PLinEgypt;  https://www.facebook.com/fine.arts.museum.alex/.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.