Dyscyplina Nauki o Sztuce
BOLESŁAW BIEGAS - PODRÓŻE (NIE)MOŻLIE / JAN WIKTOR SIENKIEWICZ

20.03.2025 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Diecezjalnym w tarnowie odbył się wernisaż wystawy "Bolesław Biegas - PODRÓŻE (NIE)MOŻLIE…......" z udziałem prof. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza z Katedry Historii Sztuki XX w. w Europie Środkowej i Na Emigracji WSzP UMK oraz Agnieszki Wolskiej z Fundacji Bolesława Biegasa.
Na wystawie zaprezentowane zostały dzieła rzeźbiarskie i malarskie Bolesława Biegasa (1877- 1954), jednego z najwybitniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX wieku, reprezentanta symboliczno-secesyjnego nurtu nie tylko w rzeźbie polskiej. W alegoryczno-symbolicznych rzeźbach Bolesława Biegasa, podejmujących dramat ludzkiej egzystencji, łatwo dostrzec fascynacje filozofią Stanisława Przybyszewskiego oraz dwie równoległe stylistyki: dynamiczne, ekspresjonistyczne formy, z charakterystycznie zdeformowanymi twarzami-maskami – wyraźnie zdradzają oddziaływanie sztuki Gustava Vigelanda. Dzieła utrzymane w syntetycznej, zgeometryzowanej formie odzwierciedlają m.in. idee Prasłowiańszczyzny.
Malarstwo Biegas, zaczął uprawiać ok. 1900 za namową Stanisława Wyspiańskiego. Inspiracje czerpał z symbolistycznej sztuki G. Moreau i A. Böcklina; wczesne prace artysty odzwierciedlają także fascynację sztuką Wyspiańskiego i dekoracyjnością falistej, giętkiej linii okresu secesji.
Prezentowane dzieła są własnością Eleny A. Vollsky i pochodzą z kolekcji Fundacji im. Bolesława Biegasa w Warszawie.
Więcej o wystawie TUTAJ