Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10
zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Nauki o Sztuce

ŚWIAT CUDÓW WALDEMARA (WOJTKA) WOŹNIAKA

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy 10 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy pt. „Mój świat cudów. Waldemar (Wojtek) Woźniak. Malarstwo, asamblaż, rysunek”.

Wystawa czynna: 11 czerwca – 28 sierpnia 2022 r.
Kuratorzy wystawy: Anna Kroplewska-Gajewska, dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK.

Waldemar (Wojtek) Woźniak (ur. 1948 w Gdańsku) ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni Stanisława Borysowskiego. Z toruńskim uniwersytetem związane było całe jego życie zawodowe, od stanowiska asystenta po profesora, aż do emerytury w 2016 r. W tutejszym Zakładzie Malarstwa prowadził pracownie malarskie i rysunkowe. Najbardziej charakterystycznymi postaciami jego wypowiedzi artystycznej jest malarstwo i asamblaż.

Jak wskazuje kurator wystawy - dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK: „obrazy – olejne na płótnie czy też akwarelowe, albo pastelowe na papierze – dowodzą silnie ogromnej wrażliwości kolorysty, asamblaże zaś i kolaże zestawiane z wycinków papierowych i z różnorodnych, na ogół znalezionych na plaży morskiej drewien, muszli, skorup, piór oraz zasuszonych roślin, a także innych przedmiotów, a w tym narzędzi kuśnierskiego warsztatu jego ojca, nacechowane są specyficznym sentymentem. Były one wielokrotnie pokazywane na ważnych wystawach, przyniosły autorowi liczne nagrody.”

Więcej informacji: https://muzeum.torun.pl/aktualnosci/wystawa-moj-swiat-cudow-waldemar-wojtek-wozniak-malarstwo-asamblaz-rysunek/.

pozostałe wiadomości