Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10
zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Nauki o Sztuce

„ARS ET HISTORIA. O POLSKICH KOLEKCJACH STAROŻYTNOŚCI" W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

Zdjęcie ilustracyjne

W Muzeum Narodowym w Warszawie, w dniach 8-9 grudnia 2021 r. odbyła się konferencja naukowa „Ars et historia. O polskich kolekcjach starożytności”. W składzie Komitetu Naukowego konferencji był dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, który wygłosił również wykład pt. „Kilka przykładów tematyki antycznej w malarstwie i rysunku nowożytnego Gdańska”.

Przedmiotem konferencji były różne zbiory zabytków pochodzących ze starożytności, które często stanowiły zalążek nowoczesnych kolekcji muzealnych, a także ludzie i instytucje z nimi związane. Pasje kolekcjonerskie do dziś skłaniają do pochylenia się nad historią i problematyką kultury materialnej oraz społecznej.
Znaczenia kolekcjonerstwa nie sposób przecenić. Daje nam możliwość wniknięcia w przeszłość, poznania ducha minionych czasów. To swoiste poszukiwanie piękna, wynikające z potrzeby przebywania wśród przedmiotów cennych i wyjątkowych, a także próba oderwania się od jakże często monotonnej codzienności. Współcześnie pełni również doniosłą rolę – kolekcjonerzy to niejednokrotnie osoby o rozległej wiedzy, a ich zbiory mają ogromną wartość historyczną. Dla wielu z nich zbieractwo dzieł sztuki jest sposobem na życie, próbą uzyskania prestiżu lub lokatą kapitału.
Więcej informacji o konferencji, w tym program:

pozostałe wiadomości