Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10
zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Nauki o Sztuce

NAJNOWSZA PUBLIKACJA MACIEJA PRARATA I ULRICHA SCHAAFA

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją Towarzystwa Miłośników Torunia pt. „Wieża Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Historia budowlana od XIII do XXI wieku w świetle badań architektonicznych”, której autorami są pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK: dr Maciej Prarat i dr hab. Ulrich Schaaf.

W bogato ilustrowanym tekście, liczącym ponad 100 rycin i fotografii, autorzy zanalizowali szczegółowo dzieje budowy wieży toruńskiego ratusza – jednego z najważniejszych zabytków ceglanych w Polsce. Przedstawili jej historię, analizę strukturalną i rozwarstwienie chronologiczne, podjęli się również opisowej i graficznej rekonstrukcji najistotniejszych faz budowlanych od XIII do XIX wieku. Sporo uwagi poświęcono w książce zagadnieniom związanym z formą i konstrukcją hełmu wieńczącego wieżę, zniszczonego w czasie szwedzkiego oblężenia w 1703 roku.

Książkę można nabyć w siedzibie Towarzystwa Miłośników Torunia przy ul. Podmurnej 60 (pn-czw, godz. 9.30-13.00) lub zamówić mailem (tomito@poczta.onet.eu).

pozostałe wiadomości