Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10
zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Nauki o Sztuce

PROF. JACEK TYLICKI Z PREZYDENCKĄ NOMINACJĄ

Zdjęcie ilustracyjne
źródło zdjęcia: https://www.prezydent.pl/kancelaria/

W okresie wakacyjnym aż jedenaściorgu naukowcom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nadano tytuł profesora (pełna lista i biogramy nowych profesorów TU). Wśród nich, zgodnie  z postanowieniem z 27 czerwca 2024 r. Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, profesorem w dyscyplinie nauk o sztuce został prof. dr hab. Jacek Tylicki. Gratulujemy!

Prof. dr hab. Jacek Tylicki – urodził się w 1962 roku w Częstochowie. Jest absolwentem kierunku konserwatorstwo i muzealnictwo UMK. Od 1984 roku jest pracownikiem Wydziału Sztuk Pięknych UMK, zaś w latach 2010-2019 Wydziału Nauk Historycznych. Stopień doktora otrzymał w 1995 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a doktora habilitowanego – w 2006 roku na UMK. Od 2011 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora UMK, a w latach 2007-2013 był równocześnie profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2006-2007 był kuratorem Oddziału Zbiorów Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. W kadencji 2020-2024 i obecnie jest członkiem Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Wielokrotnie przebywał na stażach stypendialnych m.in. w Berlinie, Lejdy, Londynie, Hadze, Kopenhadze, Monachium, Paryżu, Oksfordzie, Wassenaar (Netherlands Institute for Advanced Study) i Wiedniu. Brał aktywny udział w wielu konferencjach międzynarodowych (Niemcy, Holandia, Czechy, Łotwa, Belgia) oraz wyjeżdżał z odczytami na indywidualne zaproszenie do zagranicznych ośrodków (Berlin, Haga, Lipsk, Londyn, Utrecht). W ramach dorobku dydaktycznego wspomnieć można współpromotorstwo dysertacji doktorskiej na uniwersytecie w Utrechcie. Zainteresowania badawcze prof. Tylickiego koncentrują się – oprócz kilku dziedzin rzemiosła artystycznego, grafiki i historii kolekcjonerstwa – wokół malarstwa i rysunku północnoeuropejskiego okresu 1550-1650, ze szczególnym uwzględnieniem ziem pruskich i Śląska.

Wśród ponad dwustu publikacji znajdują się: dwutomowa rozprawa "Bartłomiej Strobel i refleksy sztuki rudolfińskiej w Polsce" (Toruń 2000), będąca monografią jednego z najważniejszych malarzy XVII w. w Polsce; obszerne studium "Rysunek gdański ostatniej ćwierci XVI i pierwszej połowy XVII w." (Toruń 2005), a także pionierski artykuł "Elbings frühneuzeitliche Malerei und Zeichnung bis zum Jahr 1772" (Tübingen 2005).

W latach 2013-2014 był redaktorem i kierownikiem po stronie polskiej publikacji internetowej "The Gerson Project: Poland" (Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, Haga). W swoim dorobku ma także autorstwo kilkudziesięciu ekspertyz dla instytucji państwowych, domów aukcyjnych oraz osób prywatnych w kraju i za granicą. Konsultant dwóch podstawowych publikacji polskich z zakresu historii pieniądza papierowego oraz członek redakcji, rad redakcyjnych i stały recenzent szeregu czasopism naukowych.

Prof. Tylicki był wielokrotnie wyróżniany za działalność badawczą, publikacyjną i organizacyjną, w tym w 2008 r. złotą odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Za Opiekę nad Zabytkami". Należy do kilku organizacji zawodowo-społecznych, w tym Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz – jako członek stowarzyszony – do związku kustoszy malarstwa niderlandzkiego CODART.

pozostałe wiadomości