Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10
zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Nauki o Sztuce

WYSTAWA PRAC JÓZEFA HECHTA POD KURATELĄ KATARZYNY KULPIŃSKIEJ

Zdjęcie ilustracyjne

W Muzeum Miasta Łodzi  do 15 grudnia 2024 r. potrwa wystawa Józef Hecht. Artystyczne żywioły. Kuratelę nad nią sprawuje dr hab. Katarzyna Kulpińska, prof. UMK. Zapraszamy!

Józef Hecht. Artystyczne żywioły to pierwsza po niemal stu latach wystawa grafik, obrazów i rzeźb tego artysty w jego rodzinnym mieście. Na wystawie prezentowana jest także animacja wybranych miedziorytów Hechta wg koncepcji Katarzyny Kulpińskiej, wykonana przez Grafixpol (Katarzyna Worpus-Wrońska, Jan Worpus-Budziejewski) oraz Animusz Studio (Magdalena Parszewska).

Tytuł ekspozycji odnosi się do „żywiołów” – pasji Hechta, które ukształtowały jego drogę artystyczną. Sylwetka i twórczość tego zapomnianego grafika, malarza i rzeźbiarza École de Paris ukazane zostały przez pryzmat jego pasji do podróży, fascynacji światem natury w najrozmaitszych jej formach i przejawach oraz zamiłowania do miedziorytu, któremu artysta poświęcał całą swą energię i w której osiągnął mistrzostwo. Nazywany „wirtuozem rylca” Hecht przyczynił się do odrodzenia miedziorytu artystycznego w XX wieku.

Hecht był współzałożycielem i członkiem ugrupowania pasjonatów rytownictwa - La Jeune Gravure Contemporaine. Dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie miedziorytu  - kształcił (lub udzielał wskazówek) licznemu gronu znakomitych grafików, m.in. Anthony’emu Grossowi, Rogerowi Vieillardowi, Cécile Reims, Abramowi Królowi. Od podstaw zapoznał z tajnikami tej techniki Stanleya Williama Haytera, któremu w 1927 roku pomógł także założyć słynne Atelier 17, graficzną pracownię o międzynarodowym charakterze działającą w Paryżu a następnie w Nowym Jorku. Mogli w niej eksperymentować, współpracować, wymieniać się pomysłami artyści z różnych krajów Europy, USA czy Japonii; zarówno  młodzi adepci grafiki jak i twórcy wybitni, ze znaczącym dorobkiem, jak Max Ernst, Joan Miro, Victor Brauner, John Buckland-Wright, Yves Tanguy, Louise Bourgeois, Mark Rothko i ponad stu innych.

Hecht tworzył miedzioryty w nowoczesnej formie, nawiązując często do stylu art déco. Jest twórcą blisko czterystu grafik wykonanych w różnych technikach wklęsłodruku (a także kilkunastu drzeworytów), autorem ośmiu tek miedziorytów. Pod koniec lat 40. z młodzieńczą energią wciąż poszukiwał nowych rozwiązań artystycznych tworząc kompozycje z ruchomych matryc wyciętych w formie sylwet zwierząt odbijanych także bez użycia farby.  Skoncentrowany na własnej wizji artystycznej i doskonaleniu warsztatu Hecht szybko wypracował rozpoznawalny styl. Miał wystawy indywidualne w prestiżowych galeriach paryskich, regularnie wystawiał na Salonach: Jesiennym, Tuileryjskim i Niezależnych, także w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, USA i RPA.

Losy Hechta związane były z kilkoma krajami. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Łodzi, gdzie przyszedł na świat w 1891 roku w rodzinie żydowskiej. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Weissa (malarstwo) i Józefa Pankiewicza (grafika).

Okres studenckich podróży związanych z kształceniem artystycznym – do Rzymu, Wiednia i Berlina – przerwał wybuch pierwszej wojny światowej. Zmuszony sytuacją międzynarodową młody artysta wyjechał do Norwegii, gdzie mieszkał i tworzył przez pięć lat. Miastem, które z wyboru stało się jego miejscem na ziemi był jednak Paryż i dzielnica artystów Montparnasse, w której osiadł na stałe. Nawiązał tam liczne kontakty ze środowiskiem wybitnych malarzy, rzeźbiarzy, grafików a także pisarzy, których utwory ilustrował (m.in. Blaise Cendrarsa, André Suarèsa). W poszukiwaniu inspiracji, a także by prezentować swoją twórczość podróżował po całej Francji (szczególnie często odwiedzał ulubiony region - Oksytanię); wyjeżdżał do Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych nie pomijając Polski. Przyjeżdżając do Łodzi zawsze spotykał się z dużym zainteresowaniem, a jego wizyty w rodzinnym mieście odnotowywane były w prasie.

------------

Wystawie towarzyszy sesja naukowa, liczne spotkania tematyczne, oprowadzania, warsztaty, oraz lekcje muzealne.

Nakładem Fundacji Art & Modern | Wejman Gallery | Muzeum Miasta Łodzi | Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” wydane zostało także opracowanie monograficzne pt. Józef Hecht (1891–1951): finezja linii - żywioł barw, którego współredaktorką jest Katarzyna Kulpińska.

Aby zapewnić dostępność wystawy szerokiemu gronu odbiorców, teksty zostały dostosowane do wymogów plain language, a podczas oprowadzania obecny jest tłumacz PJM. Wykonane zostały także repliki rzeźb Hechta, dzięki którym można namacalnie doświadczyć ich wyrafinowanej, silnie zróżnicowanej faktury. W przestrzeni wystawy znajdują się audioprzewodniki, a jako że artystyczny świat Hechta to w dużej mierze świat natury i dzikich zwierząt - lektorką wszystkich nagrań jest znana wszystkim miłośnikom programów przyrodniczych Krystyna Czubówna.

Dalsze informacje o  wystawie i twórczości Józefa Hechta:

https://niezlasztuka.net/kwadrans-z-kuratorem/wywiad-katarzyna-kulpinska-kuratorka-wystawa-jozef-hecht/

https://muzeum-lodz.pl/wystawy_czasowe/

https://news.niezlasztuka.net/event/jozef-hecht-artystyczne-zywioly/

https://www.youtube.com/watch?v=-rYu7ERyMVU

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.