WYSTAWA Z CYKLU "SZTUKA POD RĘKĄ" - "REMBRANDT - MISTRZOWIE GRAFIKI"

Zapraszamy na wystawę z cyklu "Sztuka pod ręką", zatytułowaną "REMBRANDT- Mistrzowie Grafiki". Wernisaż wystawy odbędzie się 4 marca 2023 r. o godz. 17.00 w Galerii MGOKSiR w Gniewkowie. Wystawę honorowym patronatem objęła Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - w ramach wspierania inicjatyw upowszechniających sztukę szerokiemu otoczeniu społecznemu Katedra Grafiki UMK uświetni otwarcie wystawy specjalnie przygotowanymi warsztatami.

Podczas wernisażu studenci Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - Elżbieta Janusz, Alicja Gizińska i Tomasz Lingo, przybliżą w formie pokazu warsztat graficzny mistrza Rembrandta – specjalistyczne narzędzia, niezwykłe w dzisiejszych czasach materiały oraz wklęsłodrukowe techniki drukarskie wykorzystywane w grafice artystycznej.

Wystawa będzie dostępna do 31 marca 2023 r.
W Gniewkowie będzie można zobaczyć 36 z około 300 graficznych prac holenderskiego mistrza powstałych w latach 1628-1665. Renowacją matryc Rembrandta zajął się Georges Duplessis, któremu w 1864 roku rząd Francji zlecił zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie (na podstawie oryginalnych odbitek) tych płyt, które przepadły, a tym samym uratowanie przed zniszczeniem dorobku Mistrza.
Jak pisze Bogdan Widera: "Od razu trzeba powiedzieć, że pokazanych na wystawie prac nie odbijał osobiście ani mistrz, ani jego uczniowie. Odbitki powstały ponad 200 lat później i zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. (...) Płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki "z epoki" lampą łukową, co trwało około sześć tygodni, a odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej (!) milimetra. Taka precyzja w epoce przedkomputerowej napełnia człowieka szacunkiem dla kunsztu dziewiętnastowiecznych specjalistów".
To właśnie te grafiki będą eksponowane podczas wystawy.

Wystawę "Sztuka pod ręką. Rembrandt. Mistrzowskie grafiki" patronatem objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK.