Konferencje naukowe
Konferencje organizowane przez Wydział Sztuk Pięknych UMK
2025 rok
Konferencja naukowa pt. „Wokół zagadnień warsztatu artysty: malarza, rzeźbiarza, architekta…” Cykl IV
28-29.04.2025, Toruń, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
Katedra Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji oraz Katedra Historii Sztuki i Kultury zapraszają do udziału w konferencji naukowej “Wokół zagadnień warsztatu artysty: malarza, rzeźbiarza, architekta…” Cykl IV, która odbędzie się 28-29 kwietnia 2025 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.
Celem konferencji jest integracja środowisk historyków sztuki, konserwatorów zabytków i artystów, a także badaczy reprezentujących nauki ścisłe w celu odtworzenia obrazu warsztatu i pracowni artysty ze szczególnym uwzględnieniem następujących tematów: materiały i techniki artystyczne, ewolucja procesu twórczego i realizacji dzieła, organizacja pracy, urządzenie pracowni i akcesoria niezbędne w procesie twórczym, charakterystyka konkretnych warsztatów, traktaty artystyczne a praktyka artystyczna.
Do uczestnictwa w konferencji zapraszamy w szczególności: historyków sztuki i kultury, konserwatorów zabytków i artystów.
Propozycje tematów referatów wraz z jednostronicowymi abstraktami prosimy zgłaszać pocztą elektroniczną na adres: warsztatartysty@onet.pl – do dnia 17 marca 2025 roku.
Opłata konferencyjna wynosi 400 zł. Zgromadzone środki pokryją zarówno bezpośrednie koszty organizacyjne, jak też przygotowanie publikacji pokonferencyjnej. Dojazd i zakwaterowanie uczestnicy pokryją we własnym zakresie.
Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz dalsze informacje organizacyjne zostaną przesłane do dnia 20 marca 2025 roku.
Teksty, zredagowane zgodnie ze wskazówkami wydawniczymi, zostaną opublikowane po pozytywnej opinii redaktorów i recenzentów.
Komitet organizacyjny:
– dr Ewa Doleżyńska-Sewerniak – Przewodnicząca;
– dr hab. Ryszard Mączyński, prof. UMK;
– dr Przemysław Waszak;
– dr Emilia Ziółkowska-Ganc;
– dr Magdalena Maciudzinska-Kamczycka;
– prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz;
– prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska;
– prof. dr hab. Jacek Tylicki.
2024 rok
Konferencja naukowa pt. „Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku”
18-20.10.2024, Toruń, WSzP UMK, Sala Tymona
W październiku 2024 roku Toruń stał się centrum dyskusji o przyszłości i ochronie witraży. Stowarzyszenie Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, w sercu jednego z najstarszych miast akademickich w Polsce, zorganizowało konferencję naukową pt. „Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku”.
W ponad dwudziestoletniej historii stowarzyszenia wydarzenie po raz XII zgromadzi ekspertów i pasjonatów sztuki witrażu, którzy przez trzy dni będą dzielić się wiedzą, doświadczeniami i innowacyjnymi pomysłami na ochronę tego unikatowego dziedzictwa.
Celem konferencji jest nie tylko wymiana wiedzy naukowej, ale także integracja środowiska akademickiego, muzealnego oraz konserwatorskiego wokół wspólnego celu – ochrony witraży.
Sesje konferencyjne obejmować będą szeroki wachlarz tematów, od technik konserwacji, poprzez analizę przypadków z różnych zakątków świata, aż po strategie adaptacji do zmieniających się warunków środowiskowych i społecznych.
Jednym z kluczowych zagadnień poruszanych na konferencji będą nowoczesne metody konserwacji witraży.
Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o najnowszych osiągnięciach w tej dziedzinie, w tym o zastosowaniu technologii cyfrowych do dokumentacji i rekonstrukcji zabytkowych witraży. Przybliżone zostaną również przypadki konserwacji witraży zniszczonych w wyniku katastrof naturalnych lub ludzkiej działalności.
Konferencja będzie również okazją do prezentacji badań naukowych dotyczących historii i technologii produkcji witraży. Zaplanowane są wykłady na temat ewolucji technik witrażowych od średniowiecza po współczesność oraz sesje dotyczące analizy materiałowej i chemii szkła. Badacze z różnych ośrodków naukowych przedstawią wyniki swoich najnowszych prac, co pozwoli uczestnikom na głębsze zrozumienie materiałów i metod, które mogą wpłynąć na długotrwałą ochronę witraży.
Oprócz sesji naukowych, organizatorzy przewidzieli również fascynującą wycieczkę, podczas której uczestnicy obejrzą perełki sztuki witrażu tego regionu Polski.
Dołącz do nas w Toruniu, by wspólnie szukać odpowiedzi na pytanie, jak możemy chronić i promować witraże jako ważny element naszego kulturowego dziedzictwa w obliczu wyzwań XXI wieku.
Strona konferencji TUTAJ
“Ochrona archiwaliów – aktualne wyzwania”
25-26.04.2024 – Toruń, Collegium Humanisticum UMK, Aula im. A. Tomczaka
Problematyka konferencji związana będzie z zagadnieniami obejmującymi specjalistyczne badania archiwaliów, diagnostykę stanu zachowania obiektów zabytkowych, metodykę prac konserwatorskich-restauratorskich, zagrożenia związane z przechowywaniem oraz ekspozycją zabytków archiwalnych, a także ich ochroną. Pragniemy zachęcić do szerokiej wymiany doświadczeń zarówno środowisko archiwistyczne, konserwatorskie oraz innych specjalistów badających zabytki w obszarze sztuki oraz nauk humanistycznych i ścisłych.
Wydział Humanistyczny, Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją
dr hab. prof. UMK Piotr Oliński
e-mail: olinskip@umk.pl
prof. dr hab. Elżbieta Jabłońska
e-mail: jabela@umk.pl
prof. dr hab. Wanda Roman
e-mail: wandakr@umk.pl
dr hab. prof. UMK Tomasz Kozielec
e-mail: tk@umk.pl
dr Jolanta Czuczko
e-mail: jolaczu@umk.pl
dr Dorota Jutrzenka-Supryn
e-mail: aurora@umk.pl
dr Katarzyna Zapolska
e-mail: kazapolska@umk.pl
dr hab. Joanna Karbowska-Berent, prof. UMK
e-mail: karber@umk.pl
dr Ivona Jablonskaja
e-mail: appleivona@umk.pl
telefon: 662 300 088
Program Konferencji Ochrona archiwaliów – aktualne wyzwania 2024 (733 KB)
Interdyscyplinarna międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu Textus et pictura V:
„Klocek – kolekcja – miscellanea. Średniowieczna książka jako zbiór”
11-13.04.2024 – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
W obradach wzięli udział specjaliści w zakresie badań nad dawną książką z kilkudziesięciu ośrodków naukowych, archiwów i bibliotek, w tym goście z zagranicy. Większość referatów związana była z tematem przewodnim konferencji, tj. średniowieczna książka złożona (ang. composite book). Prezentacje zostały uporządkowane w blokach tematycznych, analizujących to zagadnienie w aspektach: metodologicznym, źródłoznawczym, kodykologicznym (struktura materialna) / konserwatorskim.
W czwartek i piątek konferencję uświetniły dwa wykłady wieczorne – 11.04.2024 o godz. 18:30 dr Milady Studničkovej z Czeskiej Akademii Nauk, a 12.04.2024 o godz. 18:00, prof. Claudii Colini z Uniwersytetu w Hamburgu.
W piątek w godzinach 9.00–15.00 odbędą się panele poświęcone realizowanym aktualnie lub zakończonym niedawno projektom badawczym w zakresie badań nad manuskryptami, w którym zaprezentują się zespoły badawcze: „Understanding Medieval Artefacts” z Uniwersytetu w Hamburgu, zespół badań nad modlitewnikami czeskimi z Czeskiej Akademii Nauk w Pradze, zespoły grantów NPRH: „Liturgica Poloniae” oraz „Kronika cystersów pelplińskich”, oraz – reprezentujący nasz Wydział – zespół projektu „Ratujemy Pelplińską Biblię Gutenberga”.
Przez cały czas trwania obrad prezentowana była sesja posterowa, na której wyniki badań przedstawiły: zespół konserwatorski z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, zespół projektu „Ratujemy Pelplińską Biblię Gutenberga” oraz Sekcja Kodykologiczna Koła Naukowego Historyków Sztuki Średniowiecza z naszego wydziału.
Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja panelowa.
Projekt dofinansowany ze środków z budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu “Doskonała Nauka II”
Strona konferencji: TUTAJ
2023 rok
Miasto (z) liter – typografia i liternictwo w przestrzeni publicznej. Interdyscyplinarna konferencja naukowa.
28-29 listopada 2023, Toruń, Galeria Sztuki Wozownia
Zapraszamy do dyskusji nad znaczeniem, kształtem i formą typografii i liternictwa stosowanego w przestrzeni publicznej. Do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej zapraszamy osoby zajmujące się nakreśloną tematyką zarówno w teorii, jak i w praktyce.
W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania estetycznym wymiarem otaczającej nas przestrzeni – w tym także zagadnieniem miejskiej typografii. Litery towarzyszą nam wszędzie, choć nie zawsze poświęcamy im należną uwagę. Układają się w słowa, hasła, deklaracje, chwytliwe frazy. Znajdziemy je w witrynach sklepowych, reklamach, neonach, na szyldach i muralach, a także w wielu innych, mniej lub bardziej typowych miejscach. Litery chcą być widoczne i czytane, jednak nie są wieczne – pojawiają się i znikają wraz z nieustanną transformacją publicznej przestrzeni. Spacer ulicami miasta może być epigraficzną przygodą, podczas której meandrując między śladami dawnych napisów a współczesnym liternictwem odkrywamy dane miejsce, jego historię i charakter. Czy miasto może mieć swoje litery? Czy mogą one budzić skojarzenia, zachwycać i uwrażliwiać na słowo, zachęcać do czytania, wzmacniać przekaz, oswajać przestrzeń?
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o nadsyłanie propozycji referatu do 29 października 2023 roku na adres: miastozliter@gmail.com. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, afiliację, adres do korespondencji, adres e-mail, nr telefonu, tytuł referatu i krótkie streszczenie wystąpienia (maks. 300 słów). Informacja o zakwalifikowaniu referatu na konferencję zostanie przesłana do 8 listopada 2023 roku. Czas wystąpienia: maks. 20 min.
Opłata konferencyjna dla prelegentów, obejmująca koszt przerw kawowych i dofinansowania publikacji pokonferencyjnej, wynosi 150 zł. Teksty, które uzyskają pozytywne recenzje, zostaną opublikowane w punktowanym tomie pokonferencyjnym w 2024 roku (Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika).
Organizatorzy: Katedra Historii Sztuki XX w. w Europie Środkowej i na Emigracji, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu
Więcej informacji w pliku PDF oraz na stronie: https://wozownia.pl/miasto-z-liter/.
Informacja o konferencji do pobrania w plikach pdf: Wersja polska Wersja angielska
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, III Konferencji Naukowej “Dziedzictwo Rzemiosła Artystycznego – tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja” organizowanej przez pracowników Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby (WSzP, UMK).
Najbliższa edycja konferencji odbędzie się w Toruniu w dniach 16-17 listopada 2023 r.
Celem spotkania jest wymiana doświadczeń w zakresie szeroko rozumianej problematyki badawczej i konserwatorskiej zabytków rzemiosła artystycznego wykonanych z użyciem takich materiałów jak: drewno, szkło, ceramika, kość słoniowa, szylkret, masa perłowa, laka czy metal.
Zakres tematyczny konferencji obejmuje techniki wykonania i zdobienia przedmiotów rzemiosła artystycznego, metodykę badań, przyczyny niszczenia obiektów zabytkowych oraz sposoby ich konserwacji, przechowywania i ekspozycji.
Konferencja skierowana jest do osób zajmujących się badaniami materiałoznawczymi, historią technik rzemieślniczych, konserwatorów zabytków oraz pracowników muzeów.
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa oraz warsztaty. Zachęcamy do uczestnictwa.
Więcej: https://dra.umk.pl/pages/main_page/
Konferencja Future of the Past – Conference on Innovative Research and Preservation of Cultural Heritage, organizowana przez Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odbędzie się w Toruniu w dniach 14-15 czerwca 2023 r.
Podczas konferencji odbędą się warsztaty doskonalące praktyczne umiejętności konserwatorskie uczestników.
Konferencja jest jedną z wielu inicjatyw towarzyszących otwarciu Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego.
Założeniem programowym konferencji jest stworzenie platformy do wprowadzenia Centrum do grona liczących się instytutów badawczych oraz zaprezentowania swojej oferty, by stać się partnerem i nawiązać kolejne kontakty naukowe. Służy również wspieraniu komunikacji między naukowcami i praktykami pracującymi w wielu różnych obszarach ochrony, zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu innowacyjnych badań, materiałów, czy technik związanych z dziedzictwem kulturowym.
Podczas konferencji zostaną zaprezentowane nowatorskie i fundamentalne postępy w dziedzinie innowacyjnych badań i ochrony dziedzictwa kulturowego. Obszary naukowe konferencji skoncentrowane są wokół następujących paneli tematycznych:
1) Badania materiałowe obiektów zabytkowych, w tym techniki analityczne i obrazowe,
2) Techniki laserowe stosowane w konserwacji,
3) Innowacyjne metodyki postępowania konserwatorskiego,
4) Zagadnienia konserwacji ruchomych obiektów sztuki dawnej, nowoczesnej i współczesnej,
5) Badania nad architekturą zabytkową,
6) Skanowanie (i drukowanie) 3D jako narzędzie pracy z zabytkami,
7) Naukowa ocena skuteczności zabiegów konserwatorskich.
Więcej: https://futureofthepast.umk.pl/pages/main_page/?langu=pl
2022 rok
Serdecznie zapraszamy do udziału w obradach interdyscyplinarnej ogólnopolskiej konferencji „Textus et Pictura IV. Średniowieczny kodeks rękopiśmienny w aspekcie historycznego trwania”, współorganizowanej przez nasz Wydział, Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu oraz Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie – (Pracowni1 Wiedzy o Dawnej Książce). Konferencja odbędzie się w Sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13) w dniach 24 i 25 listopada 2022 r.
Tegoroczne obrady skoncentrowane są na zagadnieniach „drugiego życia” średniowiecznej spuścizny rękopiśmiennej (po jej wyjściu z obiegu czytelniczego) i tzw. archeologii książki. W ramach konferencji poruszone będą problemy: historycznego uzusu – losów i użytkowania – ksiąg średniowiecznych w czasach dawnych (zwłaszcza: fizycznych śladów użytkowania, nawiązań, przekształceń struktury i opraw, uzupełnień i aktualizacji treści i dekoracji), ich nowoczesnych i współczesnych dziejów jako przedmiotów kolekcjonerskich i części zasobów bibliotecznych a także problematyki ich ochrony, zabezpieczenia i współczesnych działań konserwatorskich.
Pierwszy dzień obrad uświetni wykład gościnny dr. hab. Wojciecha Mrozowicza, prof. UWr, wybitnego specjalisty w zakresie dziejów dawnej książki, pt. „Liber Carthusiensium prope Legnicz, quem […] attulerunt primi patres, qui venerunt ab Erfordia. O drugim i kolejnych życiach rękopisów (z wykorzystaniem zbiorów wrocławskiej Almae matris)”. W piątek tematem przewodnim będą średniowieczne fragmenty pergaminowe – obiekt rozlicznych projektów badawczych i konserwatorskich. Konferencję zakończy okrągły stół wokół problemów opisywania i zabezpieczenia tych szczególnych świadectw historycznych, zyskujących „drugie życie” najczęściej w historycznych oprawach introligatorskich, dziś na nowo odkrywanych dla studiów nad dziedzictwem rękopiśmiennym.
Wśród referentów i gości będą specjaliści w zakresie badań nad dawną książką z kilkunastu ośrodków akademickich, bibliotek i muzeów. Wydział Sztuk Pięknych na konferencji reprezentować będą dr hab. Małgorzata Pronobis-Brzezińska, prof. UMK i dr Dorota Jutrzenka-Supryn oraz absolwentki studiów licencjackich na ODK: Weronika Brączkowska, Anna Putkowska, Justyna Wojnowska, Monika Żyłka; wśród moderatorów znajdą się: dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, dr hab. Michał Woźniak, prof. UMK, dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK i dr Jolanta Czuczko. Główną organizatorką konferencji jest dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK, funkcję sekretarza pełni Lena Rydelska, studentka ODK.
Katedry: Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji oraz Historii Sztuki i Kultury Wydziału Sztuk Pięknych UMK zapraszają do udziału w konferencji naukowej WOKÓŁ ZAGADNIEŃ WARSZTATU ARTYSTY: MALARZA, RZEŹBIARZA, ARCHITEKTA… CYKL III, która odbędzie się 7 i 8 listopada 2022 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.
Program konferencji w PDF: Wokół zagadnień warsztatu artysty_2022.
Celem konferencji jest integracja środowisk historyków sztuki, konserwatorów zabytków i artystów, a także badaczy reprezentujących nauki ścisłe w celu odtworzenia obrazu warsztatu i pracowni artysty ze szczególnym uwzględnieniem następujących tematów: materiały i techniki artystyczne, ewolucja procesu twórczego i realizacji dzieła, organizacja pracy, urządzenie pracowni i akcesoria niezbędne w procesie twórczym, charakterystyka konkretnych warsztatów, traktaty artystyczne a praktyka artystyczna.
Do uczestnictwa w konferencji zapraszamy w szczególności: historyków sztuki i kultury, konserwatorów zabytków i artystów. Propozycje tematów referatów wraz z jednostronicowymi abstraktami prosimy zgłaszać pocztą elektroniczną na adres: warsztatartysty@onet.pl – do dnia 9 października 2022 roku. Opłata konferencyjna wynosi 400 zł. Zgromadzone środki pokryją zarówno bezpośrednie koszty organizacyjne, jak też przygotowanie publikacji pokonferencyjnej. Dojazd i zakwaterowanie uczestnicy pokryją we własnym zakresie. Teksty, zredagowane zgodnie ze wskazówkami wydawniczymi, zostaną opublikowane po pozytywnej opinii redaktorów i recenzentów.
Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz dalsze informacje organizacyjne zostaną przesłane do dnia 10 października 2022 roku.
Komitet organizacyjny: dr Ewa Doleżyńska-Sewerniak – przewodnicząca, prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska, dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK, dr hab. Ryszard Mączyński, prof. UMK, dr Emilia Ziółkowska, dr Przemysław Waszak.
Formularz zgłoszeniowy do pobrania TU.
2019 rok
- WOKÓŁ ZAGADNIEŃ WARSZTATU ARTYSTY: MALARZA, RZEŹBIARZA, ARCHITEKTA…, która odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2019 roku w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Organizatorem sesji jest Katedra Historii Sztuki i Kultury oraz Katedra Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.Celem konferencji jest integracja środowisk historyków sztuki, konserwatorów zabytków i artystów, a także badaczy reprezentujących nauki ścisłe w celu odtworzenia obrazu warsztatu i pracowni artysty ze szczególnym uwzględnieniem następujących zagadnień:
- materiały i techniki artystyczne
- ewolucja procesu twórczego i realizacji dzieła
- organizacja pracy
- urządzenie pracowni i akcesoria niezbędne w procesie twórczym
- charakterystyka konkretnych warsztatów
- traktaty artystyczne a praktyka artystyczna
Komitet organizacyjny:
Przewodnicząca: dr Ewa Doleżyńska-Sewerniak (ewokado@poczta.onet.pl)
dr hab. Ryszard Mączyński, prof. UMK
dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska, prof. UMK
prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz
dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK
dr Emilia Ziółkowska-Ganc
dr Przemysław Waszak
dr Katarzyna Krupska-Łyczak
- Kształcenie i krytyka artystyczna w Europie Środkowej i Wschodniej w XX wieku. Jubileuszowa międzynarodowa konferencja z okazji 100-lecia Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.10.10.2019 – 12.10.2019 – Toruń Zakład Historii Sztuki Nowoczesnej
87-100 Toruń, ul. Sienkiewicza 30/32
+48566113847 - Współorganizatorzy:
Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata
Katedra Historii Sztuki i Kultury Wydział Nauk HistorycznychKierownicy naukowi:
dr. hab. Katarzyna Kulpińska
dr Małgorzata Geron
dr. hab, prof UMK Irena Dżurkowa-Kossowska
prof. dr hab. Jerzy Malinowski
prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz - Sekretarz naukowy:
dr Emilia Ziółkowska - Konferencji towarzyszyć będzie wystawa „Tradycje Wydziału Sztuk Pięknych 1919-2019” – przegląd twórczości artystycznej i humanistycznej, działalności konserwatorskiej i pedagogicznej profesorów i wykładowców Wydziału: pokazująca dzieła, publikacje i materiały z badań głównie ze zbiorów toruńskich, bydgoskich i warszawskich. Muzeum Okręgowe w Toruniu.
2018 rok
- Zabytki – Biologia – Konserwacja. Teoria a praktyka, 18.10.2018 – 19.10.2018 – Toruń, Wydział Sztuk Pięknych, Zakład Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry, Kierownik naukowy: prof. dr hab. Elzbieta Jabłońska, Sekretarz naukowy: dr Joanna Karbowska-Berent, Konferencja będzie poświęcona problematyce związanej z ochroną zabytków przed zniszczeniami biologicznymi, czyli przed biodeterioracją. Zagadnienia będą dotyczyły organizmów żywych, które powodują biodeteriorację, jej przebiegu i mechanizmów, a także warunków prawidłowego przechowywania zabytków oraz metod ich dezynfekcji i dezynsekcji. Do uczestnictwa zapraszamy konserwatorów zabytków, mikrobiologów, entomologów a także archiwistów, bibliotekarzy, muzealników oraz wszystkich zainteresowanych.
- Ogólnopolska konferencja TEXTUS ET PICTURA II. Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną doby średniowiecza, 6–7 VI 2018 r. Druga konferencja z cyklu, poświęconego średniowiecznym manuskryptom, organizowanego przez WSP we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu. Celem kolejnego spotkania była kontynuacja interdyscyplinarnego panelu badawczego z 2017 r. i stworzenie forum dla wymiany doświadczeń i wyników badań nad średniowiecznymi skryptoriami i manuskryptami (historyków, historyków sztuki, filologów, bibliologów, kodykologów, paleografów, historyków sztuki, konserwatorów dzieł sztuki). Przedmiotem obrad była spuścizna rękopiśmienna doby średniowiecza (do początku XVI wieku) z uwzględnieniem uwarunkowań jej powstawania (skryptorium) oraz szerokich relacji kulturowo-artystycznych. Osią obrad pozostał kodeks rękopiśmienny, rozumiany jako istotna część dziedzictwa kulturowego i analizowany zarówno od strony treści i tekstu, jak i struktury materialnej oraz formy artystycznej. Na konferencji wystąpiło 24 referentów reprezentujących 19 ośrodków naukowych (uniwersytety, instytuty PAN, placówki muzealne oraz archiwa i biblioteki). Komitet naukowy: Dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, dr Jolanta Czuczko i mgr Mateusz Marszałkowski (sekretarz) – Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz dr Krzysztof Nierzwicki i dr Marta Czyżak – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniuhttps://www.facebook.com/pg/wydzialsztukpieknychumkwtoruniu/photos/?tab=album&album_id=1047213568764121
- Ochrona Zabytków na Pomorzu i Kujawach. W 100. Rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce, 2018-04-20 – 2018-04-20, Wydział Sztuk Pięknych Zakład Konserwatorstwa, Współorganizatorzy: Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu, oddział toruński Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Kierownik naukowy: dr hab. Janusz Krawczyk, prof. UMK, Sekretarze naukowi: dr Karolina Zimna-Kawecka, dr Maciej Prarat, Celem jest podsumowanie dorobku konserwatorskiego na terenie Pomorza i Kujaw od początku działalności polskich służb konserwatorskich, z odniesieniem do działań pruskich poprzedników. Drugim celem jest prezentacja bieżących problemów organizacyjno-prawnych służb ochrony zabytków oraz realizacji konserwatorsko-restauratorskich. Konferencja jest skierowana do przedstawicieli służb konserwatorskich, praktyków i badaczy zajmujących się konserwacją i restauracją zabytków oraz ochroną dziedzictwa.
2017 rok
- Świat z perspektywy sztuki, sztuka w perspektywie świata. Wyzwania współczesnej edukacji artystycznej, 2017-10-19 – 2017-10-20, Wydział Sztuk Pięknych Zakład Edukacji Artystycznej, Współorganizatorzy: Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu, Kierownik naukowy: dr hab. Marcin Jaworski, Sekretarze naukowi: dr Bernadeta Didkowska, mgr Joanna Cieślikowska, Celem konferencji było zaktywizowanie i zintegrowanie środowiska osób zajmujących się edukacją artystyczną oraz umożliwienie wymiany poglądów, idei, koncepcji związanych z szeroko rozumianą edukacją artystyczną. Organizatorzy kierowali ją do teoretyków, artystów, edukatorów, nauczycieli, zajmujących się problemami edukacji artystycznej w sposób formalny i nieformalny, we wszystkich rodzajach szkół i instytucjach pozaszkolnych, pracujących z różnymi grupami wiekowymi.
- Muzeum a pamięć – forma, produkcja, miejsce, 2017-06-08 – 2017-06-09, Wydział Sztuk Pięknych Zakład Muzealnictwa, Kierownik naukowy: dr hab. Tomasz F. de Rosset, prof. UMK, Sekretarze naukowi: mgr Małgorzata Baka-Theis, mgr Aldona Tołysz, mgr Ewelina Bednarz, Pierwsza konferencja w ramach projektu naukowego “Muzeum w polskiej kulturze pamięci (do 1918 roku): wczesne instytucje muzealne wobec muzeologii cyfrowej”. Celem jej była refleksja nad zakresem semantycznym, a także strategiami i specyficznym językiem kolekcjonerstwa, eksponowania i innej działalności podejmowanej przez instytucje muzealne funkcjonujące do 1918 roku na obszarze kultury polskiej (historyczne państwo polskie, trzy zabory, a także polskie skupiska emigracyjne w Europie).
- Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe Młyny wodne w dorzeczu dolnej Wisły od początku XVIII do początku XXI wieku, 2017-05-26 – 2017-05-26, Wydział Sztuk Pięknych Zakład Konserwatorstwa, Współorganizator: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Honorowy Patronat Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Seminarium zostało wpisane do oficjalnych wydarzeń celebracji 2017 roku jako Roku Rzeki Wisły. Komitet Naukowy: prof. dr hab. Marek Degórski, Dyrektor Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie, prof. dr hab. Elżbieta Basiul-Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dr Rober Rogal, prof. UMK Dyrektor Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu, prof. dr hab. Mirosław Błaszkiewicz Kierownik Zakładu Zasobów Środowiska i Geozagrożeń IGiPZ PAN w Toruniu, dr hab. Janusz Krawczyk, prof. UMK-Kierownik Zakładu Konserwatorstwa UMK w Toruniu, Komitet Organizacyjny: dr Dariusz Brykała- współprzewodniczący, dr Maciej Prarat –współprzewodniczący, dr Piotr Lamparski – sekretarz, mgr Michał Dziembowski, Hanna Bargie. Celem przewodnim Seminarium było ukazanie roli młynów wodnych w zmianach środowiska przyrodniczego i gospodarki człowieka. Zamierzeniem Organizatorów jest przedstawienie tej problematyki w trzech aspektach: czasowym, przestrzennym i jakościowym. Seminarium będzie miejscem prezentacji szerokiego spektrum metod badawczych i wymiany doświadczeń podejmowanych przez naukowców różnych dyscyplin naukowych: historii, geografii, archeologii, etnologii i konserwatorstwa.
- Ogólnopolska konferencja TEXTUS ET PICTURA. Średniowieczny kodeks rękopiśmienny jako nośnik treści, znaczeń i wartości artystycznych, 26–27 I 2017 r. Pierwsza konferencja z cyklu, poświęconego średniowiecznym manuskryptom, organizowanego przez WSP we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu. Celem spotkania było stworzenie interdyscyplinarnego forum badaczy, zajmujących się problematyką średniowiecznych manuskryptów (historyków, archiwistów, kodykologów, historyków sztuki, konserwatorów dzieł sztuki). Przedmiotem obrad był kodeks rękopiśmienny, traktowany jako integralna całość, w której oprawny w skórę blok pergaminowych kart jest nośnikiem pisma i różnego typu zdobień, te zaś są nośnikami treści, znaczeń i walorów estetycznych, a szerzej – wartości kulturowych. Konferencja zgromadziła liczne, interdyscyplinarne grono badaczy, zajmujących się księgą rękopiśmienną w jej różnych aspektach. Na konferencji wystąpiło 32 referentów reprezentujących 22 ośrodki naukowe (uniwersytety, instytuty PAN, placówki muzealne oraz archiwa i biblioteki). Była to pierwsza ogólnopolska specjalistyczna konferencja tego typu w Polsce. Zainteresowanie tym forum przekroczyło przewidywania organizatorów – z planowanego początkowo na jeden dzień panelu roboczego przeobraziło się w dwa pełne dni konferencyjne. Cykl TEXTUS ET PICTURA zaplanowany jest w odstępie półtorarocznym. Komitet naukowy utworzyli: dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, dr Jolanta Czuczko i mgr Mateusz Marszałkowski (sekretarz) – Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz dr Krzysztof Nierzwicki i dr Marta Czyżak – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniuhttps://www.facebook.com/pg/wydzialsztukpieknychumkwtoruniu/photos/?tab=album&album_id=753964248089056
- Konferencja Stare i nowe dziedzictwo Torunia, Bydgoszczy i regionu, 7-8 kwietnia 2017, trzecia edycja z cyklu, poświęconego dziedzictwu kulturowemu regionu kujawsko-pomorskiego, objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego. Forum stworzyło okazję do podsumowania wyników najnowszych badań w zakresie historii, nauk o sztuce, historii sztuki, archeologii; prezentacji prac i odkryć konserwatorskich, przedsięwzięć inwentaryzatorskich oraz do dyskusji nad problematyką upowszechniania i ochrony dziedzictwa kulturowego. W obradach wzięło udział 90 uczestników, w tym 32 referentów reprezentujących dziewięć ośrodków naukowo-badawczych. Komitet naukowy utworzyli: dr hab. Juliusz Raczkowski, dr hab. Michał Woźniak, dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, dr Franciszek Skibiński, mgr Tomasz Kowalski (sekretarz).https://www.facebook.com/pg/wydzialsztukpieknychumkwtoruniu/photos/?tab=album&album_id=804402366378577
2016 rok
- Claritas et consonantia. Formy, funkcje i znaczenia w sztuce średniowiecza. Konferencja naukowa poświęcona pamięci prof. Kingi Szczepkowskiej-Naliwajek w 10. rocznicę śmierci, Wydział Sztuk Pięknych UMK / Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, 16–18 VI 2016. Jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych na Wydziale Sztuk Pięknych w 2016 r., zorganizowane przy współpracy z Warszawskim Oddziałem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu. Było to OGÓLNOPOLSKIE MEDIEWISTYCZNE FORUM, upamiętniające czynną na WSP prof. Kingę Szczekowskiej-Naliwajek (zm. 17 VI 2006). Celem spotkania była integracja środowiska mediewistów, zajmujących się badaniami nad dziedzictwem artystycznym i stworzenie forum dla prezentacji najnowszych ustaleń, wymiany poglądów oraz refleksji metodologicznej. Trzydniowe obrady odbywały się na WSzP oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej, a towarzyszyły im dodatkowe wydarzenia naukowe: wykład wieczorny (Michał Woźniak: Kościół zamkowy w Malborku. Historia – wyposażenie – odbudowa – adaptacja), pokaz średniowiecznych rękopisów iluminowanych z wykładem dr Marty Czyżak w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz spotkanie w katedrze p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu, będące okazją do szerszej promocji najnowszych badań i odkryć, związanych tym ważnym zabytkiem. Forum zebrało grono ok. 80 uczestników, związanych z mediewistyką polską, w tym 41 referentów, zarówno uznanych uczonych, jak i przedstawicieli młodszego pokolenia badaczy, zajmujących się sztuką średniowiecza, a reprezentujących 20 wiodących ośrodków naukowych i akademickich oraz instytucje muzealne: Biblioteka Uniwersytecka UMK [2], Instytut Historii Sztuki UAM Poznań [2], Instytut Historii Sztuki UG Gdańsk [3], Instytut Historii Sztuki UJ Kraków [9], Instytut Historii Sztuki UPJPII Kraków [1], Instytut Historii Sztuki UW Warszawa [2], Instytut Historii Sztuki UKSW Warszawa [1], Instytut Sztuki PAN Warszawa [2], Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu [1], Muzeum Narodowe w Gdańsku [2], Muzeum Narodowe w Krakowie [2], Muzeum Narodowe w Poznaniu [1], Muzeum Narodowe we Wrocławiu [1], Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy [1], Warszawski Oddział SHS [1], WUOZ Gdańsk [1], Wydział Nauk Historycznych UMK [1], Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu [8], Zamek Królewski na Wawelu [1], Zamek Królewski w Warszawie [1]. Harmonogram konferencji został podporządkowany szerszym problemom badawczym i podzielony na sekcje, prowadzone przez zasłużonych badaczy, zajmujących się danym zakresem tematycznym: Ornamenta ecclesiae – średniowieczne rzemiosło artystyczne (prof. Michał Woźniak), Sztuka i sacrum: formy, funkcje, konteksty (prof. Przemysław Mrozowski); Między pobożnością a ostentacją – sztuka w kręgu dworu królewskiego (prof. Jarosław Jarzewicz), Znaczenia i symbole w sztuce średniowiecznej (prof. Andrzej Woziński), Claritas et consonantia w sztuce dawnego państwa zakonnego w Prusach (dr Liliana Krantz-Domasłowska, dr Juliusz Raczkowski). Konferencja okazała się niezwykle owocna pod względem naukowym, obfita w dyskusje, a jej pokłosiem jest wieloautorska monografia Claritas et Consonantia. Funkcje, formy i znaczenia w sztuce średniowiecza. Księga poświęcona pamięci Kingi Szczepkowskiej-Naliwajek w dziesiątą rocznicę śmierci, red. Monika Jakubek-Raczkowskiej i Juliusz Raczkowski, Toruń: Wydział Sztuk Pięknych UMK – Warszawa: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, 2017, ISBN/ISSN: 9788394382544. Konferencję można uznać za jedno z najważniejszych w Polsce forów naukowych w zakresie badań nad sztuką w 2016 roku, i jedno z najważniejszych w Polsce forów w zakresie badań nad sztuką średniowieczną w ostatniej dekadzie. W komitecie naukowym znaleźli się dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, dr hab. Juliusz Raczkowski, mgr Alicja Grabowska-Łysenko (sekretarz) – Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz dr hab. Marek Walczak – Instytut Historii Sztuki UJ / Sekcja Mediewistyczna SHS i Mgr Monika Janiszewska – Oddział Warszawski SHS. Program: >>