Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

TRIENNALE MAŁE FORMY GRAFIKI W ŁODZI

Zdjęcie ilustracyjne

Toruńscy graficy zostali zakwalifikowani na 18. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki 2023 w Łodzi (18th International Triennial of Small Graphic Forms, Poland – Łódź 2023), organizowane przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Wernisaż Wystawy Głównej odbędzie się 26 października 2023 r. o godz. 18.00 w Galerii Willa / Galerii Chimera (ul. Wólczańska 33 w Łodzi). Wystawa prezentowana jest do 04.02.2024 r.

W Wystawie Głównej udział wezmą następujący artyści związani z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK:
Jan Baczyński (emerytowany pracownik Katedry Grafiki),
prof. dr hab. Marek Basiul,
dr hab. Tomasz Barczyk, prof. UMK,
dr Oksana Budna-Kaczor,
dr Agata Ciesielska-Shovkun (absolwentka),
dr Piotr Czyż,
dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK,
prof. dr hab. Piotr Gojowy,
Elżbieta Janusz (studentka V roku),
dr Jakub Jaszewski,
mgr Jagoda Jaworska (doktorantka),
mgr Dawid Andrzej Ławicki (doktorant),
dr Weronika Marszelewska (absolwentka),
dr hab. Michał Rygielski, prof. UMK,
dr Martyna Rzepecka,
dr hab. Marek Zajko, prof. UMK.
 
Na konkurs napłynęło 1282 małych form graficznych z 44 krajów świata. Na wystawę główną międzynarodowe jury zakwalifikowało 602 prace 233 artystów z 37 krajów. Na wystawę kwalifikowane są odbitki z płyt graficznych o formacie 12x15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”. Podczas każdej edycji konkursu dziesięciu artystów jest wyróżnianych Medalem Honorowym.
 
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi już po raz 18. będzie prezentowała prace nadesłane na triennale. Pomysł międzynarodowej wystawy ukazującej miniaturę graficzną zrodził się w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki pod koniec lat 70. Inicjatorami wystawy byli wieloletni przewodniczący Towarzystwa - Michał Kuna i prof. Grzegorz Matuszak – komisarze pierwszych edycji wystawy. Impreza od ponad 40 lat stanowi niezwykłe spotkanie ze współczesną grafiką warsztatową z kilkudziesięciu krajów. Jest jednym z najstarszych wydarzeń cyklicznych na świecie poświęconych tej dyscyplinie sztuki i największą międzynarodową prezentacją grafiki warsztatowej w Łodzi. Dzięki organizacji dotychczasowych edycji Triennale w latach 1979-2020, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła kolekcję miniatur graficznych liczącą 13 690 prac, promując tym samym twórczość graficzną uczestników ekspozycji w Polsce i za granicą.
 

pozostałe wiadomości