Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

GRAFICY NA MIĘDZYNARODOWYM BIENNALE EKSLIBRISU WSPÓŁCZESNEGO

Zdjęcie ilustracyjne

3 czerwca 2023 r. w Muzeum Zamkowym w Malborku odbył się wernisaż oraz uroczyste wręczenie nagród XXVIII Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego – Malbork 2023. Na pokonkursowej wystawie znalazły się prace wykładowców Katedry Grafiki: dr. hab. Tomasza BARCZYKA, prof. UMK, dr hab. Agaty DWORZAK-SUBOCZ, prof. UMK, dr Oksany BUDNEJ, dr. Piotra CZYŻA, prof. Piotra GOJOWEGO (poza konkursem – Przewodniczący Jury). Wystawa czynna jest do października 2023 r.

Miło nam poinformować, że dr hab. Tomasz BARCZYK, prof. UMK został wyróżniony Medalem Honorowym za najlepszy zestaw prac graficznych nadesłanych na Biennale.

Po prawej dr hab. Tomasz Barczyk, prof. UMK

Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego organizowane przez Muzeum Zamkowe w Malborku to najstarsza cykliczna impreza artystyczna w Polsce o zasięgu światowym. Odbywa się od 1963 r. zatem od pierwszej wystawy minęło 60 lat. Wysoki poziom artystyczny prezentowanych dzieł współczesnych mistrzów małej formy, przyniósł malborskim wystawom sławę najważniejszego forum prezentacji najlepszych światowych osiągnięć w tej kameralnej, ale jakże ważnej dziedzinie grafiki. Muzeum w swojej kolekcji posiada blisko 23 tysiące ekslibrisów. Zbiór zbudowany jest z dzieł podarowanych przez artystów uczestniczących w latach 1963-2023 w wystawach pokonkursowych.

Na obecny, XXVIII konkurs napłynęła imponująca liczba prac – 834 prace wykonane przez 243 artystów z 33 krajów z całego świata. Do ekspozycji Jury wyłoniło 311 ekslibrisów stworzonych przez 130 artystów pochodzących z 23 krajów Europy, Azji i obu Ameryk. Wystawa prezentuje różnorodne formy techniczne i stylowe odzwierciedlające spektrum artystycznych poszukiwań wśród twórców.

Wystawie towarzyszy 300 stronicowy katalog. Katalogi kolejnych edycji biennale są zapisem myśli twórczej kształtowanej w obszarze grafiki kilku pokoleń artystów.

 
Więcej informacji na temat wydarzenia:
https://zamek.malbork.pl/aktualnosci/xxviii-miedzynarodowe-biennale-exlibrisu-wspolczesnego-lista-zakwalifikowanych-prac/
https://www.facebook.com/Muzeum.Zamkowe.w.Malborku/
https://www.grafika.umk.pl/
https://www.facebook.com/grafikaumk/

Foto: Muzeum Zamkowe w Malborku, Agata Dworzak-Subocz, Tomasz Barczyk.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.