Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

GRAFIKI O. BUDNEJ-KACZOR I M. ZAJKO NA WYSTAWIE "PORTRET PODWÓJNY"

Zdjęcie ilustracyjne
Projekt identyfikacji wystawy: Oksana Budna-Kaczor

Gorąco zapraszamy na wystawę wykładowców Katedry Grafiki WSzP UMK: dr Oksany Budnej-Kaczor i dr. hab. Marka Zajko, prof. UMK pt. "PORTRET PODWÓJNY – GRAFIKA", prezentującej dwa graficzne spojrzenia na zagadnienie portretu. Otwarcie wystawy odbędzie się 12 maja 2023 r. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Muzeum Stanisława Staszica w Pile, ul. Browarna 18. Wystawę można oglądać do 20 czerwca 2023 r.

Kurator wystawy: Wojciech Beszterda
 
Więcej informacji o wystawie:
 
 
Oksana Budna-Kaczor. W 2012 r. rozpoczęła studia na Wydziale Sztuk Pięknych, UMK w Toruniu. Od drugiego roku studiów wybrała jako specjalizację Grafikę Warsztatową - Pracownię Wklęsłodruku, prowadzoną przez prof. Bogumiłę Pręgowską i dr hab. Marka Zajko, prof. UMK. Dyplom artystyczny, pod kierunkiem dr hab. Marka Zajko, obroniła w 2017 roku z wyróżnieniem. W 2022 roku uzyskała tytuł doktora w Dyscyplinie Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknym UMK w Toruniu. Artystka w swoich działaniach twórczych odnosi się głównie do człowieka, jego przeżyć, emocji oraz spotykanych sytuacji. Wciela się w rolę obserwatora, starając się wyłapać pewne nurtujące ją zagadnienia, które później przenoszone są na matrycę. Techniki metalowe stały się idealnym „narzędziem” do wyrażenia jej ekspresji - grubo trawiona linia akwafortowa czy płaska plama czerni-akwatinty są jednym z głównych środków wyrazu. W swoich kompozycjach używa także cytatów fotograficznych w celu nadania pewnej autentyczności zaobserwowanych przez nią zjawisk. Idąc dalej w swoich działaniach łączy technikę wklęsłodruku z innym technikami graficznymi poszukując nowych środków wyrazu. Obecnie w jej pracach pojawiają się elementy sitodrukowe, które doskonale komponują się z mięsistością technik wklęsłodrukowych. Nie bez znaczenia w jej kompozycjach jest także kolor, który pojawia się jako akcent lub duża płaszczyzna dopełniająca całą kompozycje. W dorobku artystycznym posiada sześć wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Marek Zajko. Urodził się 28.10.1972 r. w Białymstoku. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki w 1998 r. w Pracowni Wklęsłodruku prof. Mirosława Piotrowskiego. Od 1998 r. pracownik Katedry Grafiki (Pracownia Wklęsłodruku), aktualnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od 2015 r. pełni funkcję kierownika Katedry Grafiki. Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej i rysunku. Przedmiotem jego badań warsztatowych są przede wszystkim eksperymenty formalne w obrębie druku wklęsłego (zarówno trawionego jak i technik rytowanych) z wykorzystaniem niestandardowych narzędzi i materiałów m.in.: syntetyków, poliestrów i korundu. Prezentował swoje prace na 74 wystawach indywidualnych. Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych, konkursach i prezentacjach artystycznych w kraju i za granicą. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach graficznych.

pozostałe wiadomości