Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA TKANINY ARTYSTYCZNEJ MAGDALENY CHOMIAK

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wystawę dr Magdaleny Chomiak pt. "Nieistnienie" z cyklu "Nieobecność". Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 17 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Galerii Centrum Kultury i Sztuki w Koninie "Wieża ciśnień" (ul. Kolejowa 1, Konin). Ekspozycja czynna do piątku 07.04.2023 r.

Link do wydarzenia: https://www.ckis.konin.pl/wystawa-magdaleny-chomiak-nieistnienie/

Wystawa tkaniny artystycznej autorstwa Magdaleny Chomiak pt. „Nieistnienie” z cyklu „Nieobecność” jest wynikiem namysłu nad tym, co jest „absurdem równie niemożliwym, co niewątpliwym”. Smuga cienia, jaka spowija prace, wydaje się wynikać z potrzeby stawienia czoła przed obojętnością świata i ludzi wobec naszej obawy przed nieistnieniem i próbą nieprzeniknionego doświadczenia; bramą tajemnicy, której mimo mitów nie daje się oswajać. Forma prac ukorzeniona w stereotypowo postrzeganych praktykach „kobiecych” potęguje napięcie doświadczeń wizualnych widza jako nie/realność wtórna, szyfr, zdeterminowany przez mityczny świat bezwarunkowy. Robert Brzęcki

Cykl "Nieobecność" powstał w latach 2019-2021 w ramach realizacji pracy doktorskiej pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Wysockiej.
Na otwarciu wystawy wystąpi duet Pola Berensdorff i Tomasz Kurjata (gitary klasyczne).

Tworząc, kontemplowałam przemijalność świata materialnego, wyrażonego poprzez medium tekstylne, przywołujące skojarzenie z wiotką, miękką, kruchą tkanką, ulegającą powolnemu rozkładowi. Szyjąc tkaniny przy użyciu delikatnej, włóknistej materii, łączyłam aspekt cielesny, biologiczny z geometryzacją i uproszczeniem form. Chciałam zasugerować stan oczekiwania, zawieszenia między trwaniem a jego kresem. Wykonane obiekty z cyklu NIEOBECNOŚĆ odzwierciedlają w pewnej mierze poczucie lęku, zwątpienie w sens istnienia człowieka. Ciche, milczące są znakiem ludzkich słabości. Wyrażają melancholię, nostalgię za utraconą bliskością, czyimś życiem. Zawieszone w przestrzeni, symbolizują proces odchodzenia. (…) Odnosząc się do ponadczasowych wartości, stanowią odbicie nurtujących mnie zagadnień, krążących wokół kwestii piękna – brzydoty, trwania – zaniku, odrodzenia i śmierci. Magdalena Chomiak

O ARTYSTCE
Magdalena Chomiak – artystka, konserwatorka dzieł sztuki. Urodzona 25 października 1987 roku w Oleśnicy. W 2013 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie konserwacji i restauracji malarstwa i rzeźby polichromowanej pod kierunkiem prof. dr hab. Bogumiły Rouba. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w zakresie sztuk pięknych i konserwacji dzieł sztuki, tworząc cykl obiektów przestrzennych NIEOBECNOŚĆ. Od 2019 roku pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta, prowadząc zajęcia w Pracowni rysunku, Technologii malarstwa sztalugowego. Zajmuje się malarstwem, kolażem, tkaniną artystyczną. Podejmuje zagadnienia związane z egzystencją człowieka. Tworzy prace w różnorodnych technikach, eksperymentuje z materią. Bierze udział w międzynarodowych i ogólnopolskich plenerach malarskich, wystawach zbiorowych. Organizuje wystawy indywidualne. Uczestniczy w konferencjach naukowych poświęconych różnym zagadnieniom z dziedziny historii sztuki.

pozostałe wiadomości