PRZYZNANY MEDAL IM. TYMONA NIESIOŁOWSKIEGO

U góry: SLAB, strefa dzieci © Katarzyna Ekwińska, poniżej artystka podczas udzielania wywiadu dla TVP3 Bydgoszcz.

Z dumą informujemy, że w roku 2023 Medal im. Tymona Niesiołowskiego został przyznany mgr Katarzynie Ekwińskiej  z Architektury wnętrz. Dyplom pt. "SLAB – adaptacja hali przemysłowej na centrum wspinaczkowe" powstał pod kierunkiem dr. hab. Grzegorza Maślewskiego, prof. UMK, we współpracy z mgr inż. arch. Aleksandrą Truchel. GRATULUJEMY!

Medal ten jest dla artystów z Wydziału Sztuk Pięknych UMK najważniejszą nagrodą, przyznawaną nieprzerwanie od 1985 roku. Honoruje on absolwentkę lub absolwenta kierunku z dyscypliny sztuk plastycznych i w danym roku akademickim przyznawany jest tylko jednej osobie. W tym roku walczyło o niego 26 młodych artystów. To pierwszy w historii Medal im. Tymona Niesiołowskiego przyznany absolwentowi/ce kierunku Architektura wnętrz.

Nagrodzony dyplom stanowi kompleksowe opracowanie centrum wspinaczkowego wyposażonego w niezbędne narzędzia do uprawiania wspinaczki sportowej. Oprócz ścian przeznaczonych do wspinania z liną, tzw. bulderowni oraz strefy dla dzieci, projekt przewiduje zaplecze treningu ogólnorozwojowego i kawiarnię. Obiekt spełnia wymogi jakie stawia przed nim uprawianie wspinaczki w różnym stopniu zaawansowania, umożliwia organizację zawodów, a także stanowi dobre miejsce spotkań i popularyzacji tego sportu poprzez przyjazną i nowoczesną przestrzeń. Centrum zyskało nazwę „SLAB”, co w języku angielskim oznacza „połóg”, a w slangu wspinaczkowym – jedną z formacji wspinaczkowych. W obliczu dużego rozkwitu wspinaczki sportowej, temat tej pracy wydaje się być bardzo aktualny.

Do 12 marca 2022 r. dyplom można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu na wystawie "DYPLOM 2022". Autorka przygotowała także wirtualny spacer po projekcie SLAB.

Z dokumentacją dyplomu można zapoznać się także na stronie pisma Architektura i Biznes, w związku z tym, że dyplom został zgłoszony na konkurs "Najlepszy Dyplom Wnętrza 2021/2023", o czym informowaliśmy TU.

SLAB, © Katarzyna Ekwińska, od góry: ściana do wspinania z liną, centralne ujęcie na kawiarnię i wejście, strefa fitness, klatka schodowa.