Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

"PUTIN'S VICTIMS" LEXA DREWINSKIEGO W GALERII BO

Zdjęcie ilustracyjne

Kolejna outdoorowa odsłona Galerii BO w przestrzeni miasta Torunia. Na fasadzie głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK możemy zobaczyć billboard autorstwa znanego na całym świecie plakacisty i designera - prof. dr. hab. Lexa Drewinskiego, zatytułowany "Putin's victims".

O galerii. Celem Galerii BO jest prezentacja plakatów społecznych, ekologicznych i kulturalnych w formie billboardu. Nazwa galerii nawiązuje do sylaby z wyrazu billBOard. BO w języku polskim to także część mowy - spójnik wyjaśniający wcześniejszą informację lub ostrzegający przed konsekwencjami niewykonania tego, o czym była mowa wcześniej. Spójnik BO wzmacnia, wprowadza pytanie retoryczne. Prace artystyczne często właśnie stawiają takie pytania, niekiedy podają odpowiedzi np.: Nie, BO nie! lub komentują wybrany problem np.: BO mi się tak podoba. Kurator Galerii BO - dr Piotr Florianowicz.
 
Prof. dr hab. Lex Drewinski urodził się w 1951 roku w Szczecinie. Studia i dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Doktorat w Akademii Sztuki w Poznaniu. Habilitacja na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Nominacja na profesora sztuk plastycznych (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Od roku 1981 współpraca w charakterze plakacisty z Pol-Filmem w Warszawie. 1983-1985 reżyser i scenarzysta w Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. W roku 1985 emigruje do Berlina Zachodniego gdzie m.in. kształci się w dziedzinie grafika komputerowego (Instytut CIMDATA GmbH). W roku 1992 wygrywa konkurs na stanowisko profesora na Wydziale Grafik Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie (Niemcy), gdzie prowadził własną pracownię Grafik-Design Konzeption und Entwurf do roku 2017. Równolegle od roku 2010 do chwili obecnej jest kierownikiem Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2002 do 2016 roku stały felietonista kwartalnika dla projektantów 2+3D. Członek honorowy STGU (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej) oraz Union of Designers. Honorowy Obywatel Miasta Szczecin. Człowiek Roku 2017 (plebiscyt GS24.pl Głos Szczeciński). Jego prace zostały pokazane w ponad 50 wystawach indywidualnych min. w Atenach, Barcelonie, Berlinie, Damaszku, Guadalajarze, Krakowie, Londynie, Madrycie, Meksyku (mieście), Odense, Salonikach, Sztokholmie, Quito, i innych. Lex Drewinski uzyskał ponad 130 nagród oraz wyróżnień głownie międzynarodowych.

pozostałe wiadomości