Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWY W WOZOWNI Z WYDZIAŁOWYMI REPREZENTANTAMI

Zdjęcie ilustracyjne

  

 Zapraszamy do Galerii Sztuki WOZOWNIA na dwie nowe wystawy z udziałem Wydziałowych pracowników i absolwentki.

1) /Nie/oczywistości – wystawa zbiorowa

Artyści i artystki: Tomasz Barczyk (pracownik Katedry Grafiki WSzP UMK), Sławomir Brzoska, Jakub Cikała, Darek Gajewski, Filip Gajewski, Tomasz Tomaszewski, Katarzyna Tretyn (absolwentka Malarstwa na WszP UMK), Andrzej Wochnik.

03.06–03.07.2022

Otwarcie wystawy: 03.06.2022 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny.

Kurator: Sebastian Dudzik (pracownik Katedry Historii Sztuki i Kultury WszP UMK).

Wystawa „/Nie/oczywistości” w założeniu ma być próbką ukazania artystycznej eksploracji rozdarcia między racjonalnością i prawami a różnego rodzaju nieoczywistościami oraz nieuświadamianym na co dzień obszarem naszej wizualności. Prezentowane na niej prace na różne sposoby łączą ze sobą te dwa, pozornie wykluczające się światy. Więcej informacji o wystawie: https://wozownia.pl/nie-oczywistosci-wystawa-zbiorowa/.

--------------

2) Katarzyna Tretyn: Somnium - wystawa indywidualna

03.06–03.07.2022

Otwarcie wystawy: 03.06.2022 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny.

Kuratorka: Natalia Cieślak.

Co łączy Cycerona, Keplera i współczesną artystkę wizualną Katarzynę Tretyn, zapraszającą nas do zanurzenia się w jej wystawę “Somnium”? Z jednej strony – wspólne jest im nawiązanie do motywu snu. Drugi aspekt to balansowanie na granicy sztuki i rzeczywistości naukowej. Katarzyna Tretyn nie jest zawodową astronomką, jednak rozliczne wizyty w obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach oraz wieloletnia kooperacja z jego pracownikami pozwoliły jej zgłębić wiele aspektów prowadzonych w tej placówce obserwacji. Jej prace powstają pod wpływem analiz astronomów, jednak nie są ich ilustracją, a artystyczną interpretacją. Przeniesienie w pole sztuki pozwala odkryciom naukowców zarezonować w wymiarze pozaempirycznym, jako fenomenom odczytywanym także w kontekście metaforycznym czy humanistycznym. Więcej o wystawie i artystce: https://wozownia.pl/katarzyna-tretyn-somnium/.

pozostałe wiadomości