Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM Z UDZIAŁEM ARTYSTÓW WYDZIAŁU

Zdjęcie ilustracyjne

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu, do października 2022 r. trwa wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”. W gronie współautorów wystawy znajdują się również pracownicy naszego Wydziału: dr hab. Sebastian Mikołajczak, prof. UMK, dr Jakub Wawrzak oraz absolwentki kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna: Patrycja Parzych i Magdalena Zwolińska. Zapraszamy!

Spot promocyjny autorstwa Jakuba Wawrzaka, który można zobaczyć w mediach społecznościowych i w przestrzeni miejskiej: https://www.facebook.com/watch?v=482404803678907.

Klip z wystawy z migawkami prac wydziałowych artystów: https://www.facebook.com/etnomuzeum.torun/videos/5180789452006657.

Wystawa prezentuje zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Kuratorzy z antropologiczną wrażliwością badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała.

Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata – od artystów fotografików, podróżników, tatuatorów, fotoreporterów, kolekcjonerów, ekspertów zajmujących się badaniem tego zjawiska oraz z uznanych kolekcji muzealnych. Uzupełnieniem wystawy są unikatowe obiekty: preparaty, czyli ponad 100-letnie skóry z tatuażami, a także, obrazy, japońskie drzeworyty, filmy oraz artefakty związane z techniką tatuowania, np. narzędzia do wykonywania tatuaży etnicznych, wzorniki i więzienne „dziergałki”.

Kuratorzy: Aleksandra Jarysz, Piotr Dąbrowski, oprawa graficzna: Matylda Sutuła Yoyo Design, patronat medialny: Tatoofest.

 

pozostałe wiadomości