Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA "5 X GRAFIKA" W SZCZECIŃSKIEJ AKADEMII SZTUKI

Zdjęcie ilustracyjne
Autorka plakatu: Maria Zwolińska

 

Od 26.04.2022 r. w Galerii R+ Szczecińskiej Akademii Sztuki prezentowana będzie wystawa 5 X Grafika, stanowiąca przegląd twórczości wykładowców i studentów Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Wernisaż wystawy odbędzie się  26.04.2022 o godz. 18.00.

Kuratorzy: Marek Zajko, Michał Rygielski, współpraca: Andrzej Wochnik.

We współczesnej grafice polskiej często pojawia się pojęcie „toruńskiej szkoły grafiki” mające ścisłe powiązanie z historią i tradycją Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z tych źródeł wyrasta postawa artysty grafika, łączącego doskonałe rzemiosło i dbałość o pryncypia warsztatowe z szeroką kulturą i edukacją uniwersytecką. Ideał, który niezmiennie stanowi naczelny cel kształcenia studentów, jest wciąż kultywowany i nadal, trwa.

W ramach posiadanej przestrzeni wystawienniczej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK prowadzona jest Galeria Katedry Grafiki, w której organizowane są wystawy zbiorowe, indywidualne, przeglądy prac studentów oraz pokazy dyplomowe. Całość prezentacji wpisuje się w projekt Galerii Katedry pt. „Polska Grafika Warsztatowa” – reprezentatywnych prezentacji nowych trendów warsztatowych w grafice w najbardziej wiodących ośrodkach druku artystycznego w kraju i za granicą. Cykl prezentacji, związanych z projektem – jest realizowany na zasadzie wymiany wystaw w Galerii Katedry Grafiki i w przestrzeniach galeryjnych siedmiu Akademii Sztuk Pięknych w Polsce, oraz ośrodkach akademickich i szkołach artystycznych w kraju i za granicą. W ramach projektu zrealizowano dotychczas dwadzieścia osiem wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Kolejną jest wystawa, na którą zapraszamy do Galerii R+ w Szczecinie.

 

W wystawie udział biorą:

Wykładowcy - dr hab. Tomasz Barczyk prof. UMK, mgr Oksana Budna Kaczor, mgr Piotr Czyż, dr hab. Agata Dworzak Subocz, prof. UMK, prof. dr hab. Piotr Gojowy, dr Jakub Jaszewski, dr hab. Zdziaław Mackiewicz, prof. UMK, dr hab. Michał Rygielski, prof. UMK, dr Jakub Wawrzak, dr hab. Marek Zajko, prof. UMK.

Studenci i absolwenci - Alicja Lasota, Magdalena Lipowiec, Jagoda Jaworska, Dawid Ławicki, Zuzanna Szymborska, Nina Marszałek, Joanna Jaszkowska, Agata Ciesielska, Roksana Żelazkiewicz, Izabela Stenka, Adrianna Mikułowska, Beata Starczewska, Marta Kotewicz, Ewelina Baśko, Weronika Malinowska, Kornelia Borowska–Beszta, Agata Wyrwicka, Julia Feliksa Wojciechowska, Weronika Olejko, Marta Zadrożna.

pozostałe wiadomości