Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

POLSKIE RADIO W ROZMOWIE Z PROF. LUBOW ŻWANKO Z CHARKOWA - REZYDENTKĄ NA WYDZIALE

Zdjęcie ilustracyjne
Archiwalne zdjęcie Charkowa sprzed wojennych zniszczeń

Prof. Lubow Żwanko, historyczka, która od wielu lat zajmuje się polską historią Charkowa, a obecnie w ramach programu naukowego Polonista z Narodowej Agencji Wymiany Nauki (NAWA) od stycznia 2022 r. przebywa w Toruniu i realizuje na naszym Wydziale projekt badawczy, udzieliła wywiadu dla Polskiego Radia.

W rozmowie opowiada o swoich zainteresowaniach badawczych, w tym o realizowanym projekcie pt. „Życie czterech architektów polskich w Charkowie”. Dzieli się także ze słuchaczami refleksjami na temat serdeczności i pomocy Polaków w tragicznej dla Ukrainy sytuacji. Opowiada o inicjatywach pomocy podjętych przez studentów i pracowników naszego Wydziału wobec całej społeczności ukraińskiej, a także o wsparciu jakiego osobiście doświadcza.
 
Polska była jednym z pierwszych krajów, które pomagały nam od 24 lutego. Czytam polską prasę i widzę, że Hymn Ukrainy jest wydrukowany na jednej ze stron, piszą o naszym prezydencie, że jest bohaterem. I generalnie ta energia wsparcia pomoże nam przetrwać, wygrać. Jestem bardzo wdzięczna każdemu Polakowi, jestem gotowa kłaniać się nisko za pomoc i wsparcie, które jest nam udzielane. Zapewne łączą nas niewidzialne więzy wzajemnej pomocy, wzajemnego współistnienia. JESTEŚMY RAZEM. Lubow Żwanko
 
Całego wywiadu w języku rosyjskim można wysłuchać TUTAJ.
 

pozostałe wiadomości