Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA W GALERII FORUM

Zdjęcie ilustracyjne

 MOJE OBRAZY - AREK PASOŻYT

Zapraszamy do Galerii Forum na wystawę Arka Pasożyta pt. "Moje obrazy". Wystawa potrwa do 22 lipca, a jej druga odsłona po krótkiej przerwie rozpocznie się 2 sierpnia i potrwa do końca wakacji.

Kolekcja obrazów Arka Pasożyta, które – znajduje, skupuje, wygrzebuje porzucone pod śmietnikami lub wyszukuje w internecie na stronach z drobnymi ogłoszeniami – jest wypadkową radykalnego podejścia artysty do sztuki i jego kontr kapitalistycznej postawy przeciwstawiającej się bezmyślnej nadprodukcji i konsumpcji ponad miarę. Stworzył w ten sposób unikalną bazę dzieł odrzuconych, w której mnogość kontekstów i zebranych historii jest zaledwie prologiem dla całkowicie nowej opowieści, która będzie dopiero pisana. Mogą one być argumentem w rozmowie na temat nadprodukcji sztuki, w której stawiamy pytanie: “Jaki jest sens tworzyć nowe dzieła, skoro nie potrafimy dysponować tymi, które mamy?”, a także pozytywistycznym dowodem na to, że cykl życia dzieła jest zdecydowanie dłuższy niż mogłoby się wydawać. Jego życie po życiu przy tym potrafi być zdecydowanie bardziej dyskursywne niż to miało miejsce na początku. Dochodzimy tym samym do meritum całej sytuacji, gdyż kolekcja Arka Pasożyta nie jest jedynie hołdem względem historii lecz przede wszystkim potężnym magazynem – poczekalnią, w której “śmierć autora” opisywana przez Rolanda Barthesa nabiera nowego wymiaru. Konteksty nadane przez autorki i autorów zacierają się, będąc po prostu bazą dla “Malarstwa Pasożytniczego”. Nie wiadomo kiedy, ani w jakich okolicznościach, każdy z zebranych obrazów stanie się podkładem dla przyszłych narracji.

Wystawa “Moje obrazy” jest unikatowym podejściem do twórczości artysty. Przedstawia dzieła, które jeszcze nie powstały, a jednak poprzez fakt samego umieszczenia ich w kolekcji, stają się automatycznie obrazami będącymi w procesie twórczym Arka Pasożyta.

pozostałe wiadomości