Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

Galeria Forum

Galeria Forum to galeria Wydziału Sztuk Pięknych UMK, otwarta na różnorodne inicjatywy twórcze, związane zarówno z rodzimym Wydziałem, jak i pozaakademickim środowiskiem artystycznym. Wspiera absolwentów, wystawia dyplomy studenckie i te towarzyszące przewodom naukowym, prezentuje wystawy uznanych twórców, promuje też eksperymentujące postawy twórcze, organizuje progresywne wydarzenia i działania performatywne. Jest forum dla tworzących we wszystkich technikach i mediach.

Galeria jest żywym miejscem wymiany poglądów, twórczych konfrontacji, bliskiego obcowania ze sztuką o wysokim poziomie warsztatowym, ideowym i intelektualnym. Stawia sobie za cel prezentację jak najszerszego spektrum sztuki współczesnej oraz zaistnienie na mapie cenionych, progresywnych galerii sztuki naszego kraju.

Galeria Forum powstała w 2005 r. z inicjatywy prof. dr hab. Kazimierza Rocheckiego. Ma bogatą historię i szereg udanych inicjatyw – poza zaprezentowaniem ponad 100 wystaw, to między innymi organizacja kilku edycji Forum Malarstwa Polskiego, wydanie siedmiu Zeszytów Forum, organizacja wykładów, prezentacji, spotkań i debat artystycznych. Z pełną historią Galerii Forum można zapoznać się TU.

Od 2019 r. kierownikiem Galerii jest dr Tomasz Wlaźlak. Przy Galerii zawiązała się nieformalna grupa NIEMIEJSCE, złożona z pracowników i studentów Wydziału, mająca na celu wspólną pracę na rzecz szeroko pojętej działalności wystawienniczej. Pierwszą z inicjatyw jest przestrzeń sztuki o nazwie SZATNIA, która powstała na miejscu dawnej szatni w holu głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Przestrzeń wystawiennicza Galerii Forum to dwa wnętrza galeryjne, wyposażone w mobilne oświetlenie montowane na szynoprzewodach, dostosowane do pokazów multimedialnych i prezentacji obiektów przestrzennych oraz site-specific.

Galeria mieści się w budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu. Jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00. Wstęp jest bezpłatny.

Kontakt:

facebook galerii: www.facebook.com/galeriaforumwydzialusztukpieknych.umk

kontakt z kierownikiem galerii: tomaszwlazlak@umk.pl, tel. 666138380

Galeria zdjęć: