NABÓR ZGŁOSZEŃ NA KONFERENCJĘ "RZEŹBA PLENEROWA W POLSCE..."

Narodowy Instytut Dziedzictwa w partnerstwie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowuje ogólnopolską Konferencję Naukową RZEŹBA PLENEROWA w POLSCE – zjawisko artystyczne lat 60. i 70. XX wieku oraz problematyka ochrony.

Celem konferencji jest dostrzeżenie i możliwie szeroki przegląd zjawiska społeczno-artystycznego, jakim była rzeźba plenerowa lat 60. i 70. XX wieku w Polsce oraz próba zdefiniowania potrzeb, możliwości i mechanizmów ochrony rzeźb plenerowych, jako cennego elementu dziedzictwa. Łączenie charakterystyki historyczno-artystycznej dokonań epoki, z rozważaniami na temat ochrony dóbr kultury z perspektywy teorii i praktyki konserwatorskiej wymaga interdyscyplinarności programu konferencji. Informacje o konferencji, w tym jej kluczowe zagadnienia, można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa: TU.

Konferencja planowana jest w formie online, w języku polskim 15 listopada 2023 r. Konferencja ma charakter otwarty i bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja (liczba uczestników ograniczona).

Zachęcamy do zgłaszania propozycji wystąpień, zgodnie z informacjami zawartymi w załączonym komunikacie PDF. Zgłoszenia (call for papers) należy przesłać na adres: mdankowska@nid.pl do 5 września 2023 r.

Komitet naukowy: dr hab. Maciej Aleksandrowicz, prof. ASP w Warszawie; dr hab. Monika Bogdanowska; dr hab. Katarzyna Chrudzimska-Uhera, prof. UKSW; dr Aleksandra Gralińska-Grubecka; dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK w Toruniu; prof. dr hab. inż. arch. Marek Pabich; dr hab. Aneta Pawłowska, prof. UŁ; prof. dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach; dr hab. Katarzyna Zalasińska; konsultacje merytoryczne prof. dr hab. Bogumiła J. Rouba.

Kontakt w sprawie konferencji: konferencja-rzezba-plenerowa@nid.pl.