Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

20.04 WYDZIAŁOWE SPOTKANIE Z JEFFREYEM PERKINSEM

Zdjęcie ilustracyjne
Autorka plakatu: Jagoda Jaworska

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z nowojorskim artystą, Jeffreyem Perkinsem, współpracującym z Yoko Ono, ikoną sztuki konceptualnej, autorem dokumentalnego filmu "George: Historia Georga Maciunasa i Fluxus". Spotkanie, dedykowane studentom i pracownikom Wydziału Sztuk Pięknych oraz Wydziału Humanistycznego UMK odbędzie się 20 kwietnia 2023 r. w godz. 12.00-14.00 w Sali Tymona na WSzP.

Wydarzenie jest współorganizowane przez Wydział Sztuk Pięknych i Wydział Humanistyczny i jest objęte honorowym patronatem Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych – dr hab. Joanny Kucharzewskiej, prof. UMK oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego – dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK.

Podczas rozmowy z artystą, moderowanej przez dr. hab. Mirosława Wachowiaka, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych oraz dr Małgorzatę Lisecką z Wydziału Humanistycznego, będzie można poznać historie z życia i działalności twórczej artysty, przewidziana jest również dyskusja.

Jeffery Perkins jest pochodzącym z Nowego Jorku twórcą filmów eksperymentalnych i artystą Fluxusu. Kiedy stacjonował w Tokio jako sanitariusz Sił Powietrznych, poznał i zaprzyjaźnił się z Yoko Ono – amerykańską artystką związaną z grupą Fluxus oraz z zespołem The Beatles. Perkins współpracował z Tonym Coxem przy filmie „SHOUT” (Fluxus Film #22) i nakręcił film „Yoko Ono BOTTOMS” (Fluxus Film #4). Pod koniec lat 60. przeniósł się do Los Angeles, gdzie pracował jako kinooperator w Cinematheque 16. Wystąpił w filmie Maysa „SISTER MIDNIGHT”. Współpracował z Maysem, Davidem Lebrunem, Michaelem Scrogginsem i Larrym Janssem przy „Single Wing Turquoise Bird”, popularnym psychodelicznym pokazie świetlnym. Jego nowsze prace obejmują serię nagrań z taksówek zatytułowanych „FILMS FOR THE BLIND” i film „THE PAINTER SAM FRANCIS” (źródło: https://re-voir.com/shop/en/381-jeffrey-perkins).

---

Kontynuacją wydarzenia zainaugurowanego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, jest seria spotkań w CSW "Znaki Czasu" w Toruniu: 22.04.2023, o godz. 16.00 prezentacja filmu dokumentalnego George: Historia Georga Maciunasa i Fluxus i spotkanie z autorem filmu, Jeffreyem Perkinsem; 22.04.2023, godz. 19.00 dyskusja o sztuce Yoko Ono w kontekście twórczości Perkinsa oraz książki Anny Magalskiej Yoko Ono. Wyobraź sobie… wolność międzyludzką.

Więcej o wydarzeniach w CSW: https://csw.torun.pl/sztuka/wyobraz-sobie-spotkanie-z-yoko-ono-i-jeffreyem-perkinsem-42265/.

pozostałe wiadomości