Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

HISTORYK SZTUKI W.J.T. MITCHELL W DWORZE ARTUSA

Zdjęcie ilustracyjne

Serdecznie zapraszamy na spotkanie „Wtajemniczeni”, które odbędzie się 7 sierpnia 2025 roku o godzinie 18.00 w Dworze Artusa w Toruniu. Gośćmi spotkania bedą światowej sławy naukowcy: historyk sztuki W.J.T. Mitchell oraz literaturoznawca Chleb Powell Haun Saussy.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Dariusz Pniewski, prof. UMK z Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Rozmowie towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Janice Misurell-Mitchell i Wojciecha Konikiewicza.

WTAJEMNICZENI 
Światowej sławy naukowcy ujawniają swoje nieakademickie pasje, tajemnice, obsesje. Jak każdego z nas, codzienne życie czasem ich nieoczekiwanie nagradza, czasem przytłacza. Nie ukrywają tych doświadczeń, ale rzadko kto o nie pyta. My pytamy. O śmierć dziecka (prof. W.J.T. Mitchell, University of Chicago), o jazzowe i intelektualne improwizacje ojca (Haun Saussy, University of Chicago), o artystyczną inwencję chirurga (i twórczą przyjaźń) (Maciej Śmietański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Jacek Kornacki, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Gwarancją, że będzie odkrywczo, ciekawie i przystępnie jest doskonalona latami przez naszych Gości zawodowa umiejętność analizowania i konstruowania spójnych przekazów. Na pewno będzie szczerze, a nawet wzruszająco, bo Gości wyróżnia otwartość, empatia i talent. Z naukowcami rozmowy o tym, co dla nas wszystkich ważne. Każde z trzech spotkań składa się z rozmowy-opowieści, artystycznego pokazu i występu muzycznego. Zapraszamy, bo takiej popularyzacji wiedzy dotąd nie było. 

Spotkanie składać się będzie z trzech części:
1. Syn, ojciec i podróż przez schizofrenię
William John Thomas Mitchell, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu w Chicago, autor publikacji, które ukształtowały współczesne badania sztuk wizualnych, literatury i mediów, w roku 2020 opublikował niezwykłą książkę. Jest to pamiętnik zakończonej niepowodzeniem walki o życie syna – Gabe’a, utalentowanego młodego człowieka zmagającego się z chorobą psychiczną. W pierwszych zdaniach książki Mitchell, profesor i ojciec, tak wyjaśnił powód jej powstania:
„Istnieją dwa typy książek: te, które chcesz napisać i te, które napisać musisz. Napisałem sporo tych pierwszego rodzaju, ale ta nie jest jedną z nich. To wspomnienie życia i śmierci mojego syna, Gabriela Mitchella, który zmagał się ze schizofrenią przez dwadzieścia lat, aż do samobójstwa w wieku trzydziestu sześciu lat. Nie jest to książka, którą chciałem napisać, nigdy nie spodziewałem się, że taką napiszę, aż do fatalnego dnia 24 czerwca 2012 roku.”
W czasie spotkania z Państwem Tom Mitchell podzieli się tą głęboko zanalizowaną, szczerą opowieścią o szczególnej relacji ojca z synem.
Rozmowie towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Janice Misurell-Mitchell, flecistki, wokalistki, kompozytorki, wykładowczyni  w Instytucie Sztuki w Chicago, matki Gabe’a.

2. Czy teorie spiskowe są częścią naszej kultury? 
Caleb Powell Haun Saussy, profesor literatury porównawczej Uniwersytetu w Chicago, badający siłę oddziaływania imperiów za pośrednictwem kultury. Tematem rozmowy będzie nieusuwalna obecność i wirusowe rozprzestrzenianie się teorii spiskowych w kulturze amerykańskiej, chińskiej i europejskiej. Problem to zarówno dzisiaj bardzo aktualny, jak uniwersalny i odwieczny. 
Muzycznym uzupełnieniem spotkania będą utwory Hauna Sausy’ego - Taupera, amerykańskiego jazzmana, który jest jednym z powodów opowieści o teoriach spiskowych, bo sam takie tworzył.

3. MetaMistic Misterium 
Metamistic Misterium Macieja Śmietańskiego (prof. dr hab. nauk medycznych, wykładowca GUM) i Jacka Kornackiego (prof. dr hab., ASP Gdańsk) to performance, w którym znaki i symbole z otaczającego nas świata zamieniają się w mozaikę kulturową stanowiącą podstawę ikonografii zbiorowej świadomości. Projekt METAMISTIC operuje kodem wzorowanym na DNA. Zapisane takim kodem znaczenie świata łączy biologiczną tajemnicę życia z kulturą, religią nadającymi jej sensów i wyrażających przyrastającą z biegiem historii, rozwojem cywilizacji ludzką samoświadomość. 
Używanie tak określonego, „wiecznego” kodu pozwala połączyć przeszłość z współczesnym sposobem postrzegania świata i przekazać je przyszłym pokoleniom. W przestrzeni gotyckiego kościoła artyści proponują przeżycie misterium na miarę średniowiecznego postrzegania nabożeństwa  przez wiernych z tamtych czasów. Imponujące rozmachem misterium znaczeń, światła, barw i dźwięków.

Wydarzenie na Facebook'u TUTAJ

pozostałe wiadomości