Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

POGRZEB PROFESORA MIECZYSŁAWA ZIOMKA

Zdjęcie ilustracyjne

Pogrzeb profesora Mieczysława Ziomka odbędzie się 10 maja 2025 roku w Opolu na Cmentarzu Komunalnym Opole-Powieś, ul. Cmentarna. Msza św. rozpocznie się o godz. 11:00 w kaplicy cmentarnej.

 

28 kwietnia 2025 roku zmarł profesor Mieczysław Ziomek, artysta malarz, wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Sztuk Pięknych UMK, wychowawca kilku pokoleń artystów, organizator życia artystycznego. Rodzinie oraz Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. 

Mieczysław Ziomek urodził się w 1941 roku we Lwowie. W 1960 roku ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Opolu. W latach 1964–69 studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesora Stanisława Borysowskiego.

W 1969 roku rozpoczął pracę dydaktyczną w Zakładzie Malarstwa, w Instytucie Artystyczno-Pedagogicznym Wydziału Sztuk Pięknych (obecnie Katedra Malarstwa), gdzie w latach 1992–2018 prowadził pracownię dyplomującą. W latach 1985–1987 i 1996–1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych. Przez wiele lat organizował ponadprogramowe coroczne wyjazdy plenerowe dla studentów, między innymi do Ustki, Nieszawy, Kątów Rybackich, Kazimierza nad Wisłą, a także do Wenecji i Florencji.

Był członkiem „Grupy Toruńskiej”, stowarzyszenia założonego w 1958 roku przez pracowników i absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK z inicjatywy Stanisława Borysowskiego, którego zasługą była aktywizacja środowiska artystycznego w Toruniu oraz jego promocja w kraju i za granicą.

Malarstwo Mieczysława Ziomka charakteryzuje się wyjątkową wrażliwością kolorystyczną. Do jego dorobku artystycznego należą stylizowane kompozycje z figurami lalek i postaciami dzieci, a począwszy od lat 90. zdynamizowane układy barw i rytmów, odzwierciedlające rozległą przestrzeń natury lub strukturę miasta. Artysta tworzył też studia pejzażowe z licznych podróży, realizowane w technice olejnej i szczególnie cenionej przez niego akwarelowej.  

Swoją twórczość prezentował na ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego  im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum im. W. Łęgi w Grudziądzu, BWA w Opolu, Muzeum w Landskronie (Szwecja), Galerii BBK w Oldenburgu (Niemcy) oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Anglii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych.

pozostałe wiadomości