Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

KONKURS NA OKŁADKĘ KSIĄŻKI O TĘŻNIACH SOLANKOWYCH

Zdjęcie ilustracyjne
Tężnie Solankowe im. dr. Jana Oseta w Inowrocławiu

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na projekt graficzny okładki książki, pt. „Tężnie solankowe – architektoniczny i prozdrowotny fenomen”. Termin nadsyłania zgłoszeń to 16.06.2025 roku.

Regulamin konkursu
Karta zgłoszeniowa
Klauzula RODO

Na 2024 rok przypadł jubileusz 200 lat od powstania tężni solankowych w Ciechocinku, które od zawsze są symbolem tego miasta, ale także istotnym elementem polskiej tradycji uzdrowiskowej.

Główna nagroda w wysokości 3 000 zł przeznaczona jest dla autorki lub autora zwycięskiego projektu, który zostanie zamieszczony na okładce monografii naukowej. Nagrodę funduje Stowarzyszenie Polskie Tężnie. Organizatorzy planują przyznać również drugą nagrodę rzeczową oraz co najmniej jedno wyróżnienie.

Pierwsze tężnie solankowe w Ciechocinku zostały zbudowane w latach 1824-1828 według projektu inżyniera Jakuba Graffa. Każdego roku przyciągają one tysiące turystów i kuracjuszy, którzy przyjeżdżają tam nie tylko dla walorów zdrowotnych, ale także aby podziwiać tę niezwykłą architekturę. Tężnie są również symbolem polskiego dziedzictwa kulturowego i technologicznego, pokazując, jak dawniej wykorzystywano naturalne zasoby do celów leczniczych i przemysłowych.

Wymagania odnośnie projektu zgłaszanego do konkursu:
Projekt graficzny okładki książki dotyczącej tężni solankowych powinien odnosić się do specyficznej, wyjątkowej architektury, elementów konstrukcyjnych takich obiektów. Projekt może dotyczyć wybranej tężni solankowej z terenu Polski, jak i stanowić swoiste połączenie elementów architektury kilku budowli. Projekt może nawiązywać również do prozdrowotnych, jak i rekreacyjnych funkcji tężni solankowych.

Ciechocinek to jednak niejedyne miejsce, w którym zlokalizowane są tężnie solankowe. W ostatnich latach stały się one atrakcyjnym elementem architektury krajobrazu w centrach miast, jak i na ich obrzeżach, w miastach uzdrowiskowych i nie tylko.
Zaobserwowany trend pojawiania się rocznie nawet kilkudziesięciu obiektów tego typu, jak i uroczyste obchody 200-lecia tężni ciechocińskich, stały się dla grupy naukowców i architektów okazją do napisania monografii naukowej, która w sposób kompleksowy przedstawiać będzie problematykę budowania i funkcjonowania tego typu obiektów.

W książce podejmowany będzie temat współczesnych trendów w projektowaniu tężni solankowych, przedstawione zostaną etapy jej budowy, wytyczne odnośnie stosowanych materiałów, zasad jej prawidłowego użytkowania, ale również opisane zostaną właściwości terapeutyczne solanki i możliwości jej wykorzystywania, rodzaje solanek występujących na terenie Polski.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.