
Wernisaż wystawy In Memoriam w rocznicę śmierci prof. Mirosławy Rocheckiej odbył się 15.04.2025 roku o godz. 17:30 w Galerii Forum. Wystawa czynna od 15 kwietnia do 14 maja 2025 roku.
Galeria Forum znajduje się w budynku głównym naszego Wydziału przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu.
Dzień wcześniej, 14.04.2025 roku o godzinie 18:30 odbył się wernisaż drugiej cześci wystawy zlokalizowanej w Akademickiej Przestrzeni Sztuki "U Teologów", przy ul. Gagarina 37 w Toruniu.
Mirosława Rochecka była wybitną artystką i dydaktykiem. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zrealizowała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego w 1989 roku. W latach 1990-1997 uczyła plastyki w Szkole Podstawowej nr 28 oraz nr 3, gdzie w 1994 roku założyła Galerię Edukacyjną ABC. Organizowała wystawy sztuki artystów profesjonalnych, konkursy plastyczne i prowadziła Dziecięce Warsztaty Plastyczne, rozwijając kreatywność najmłodszych poprzez praktykę artystyczną i analizę wystawianych dzieł.
Od 1996 roku pracowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, gdzie przeszła całą karierę akademicką, prowadząc pracownie rysunku i malarstwa dla konserwatorów Sztuki. Uzyskała doktorat w 2000 roku oraz tytuł doktora habilitowanego w 2006, a w 2021 roku tytuł profesora sztuki. W 2011 roku objęła opiekę artystyczną nad Galerią Forum i Akademicką Przestrzenią Sztuki.
Jako malarka, realizowała prace w syntetycznej formie abstrakcyjnej, koncentrując się na symbolice światła i kolorze. Jej twórczość skierowana była ku duchowym treściom i wartościom chrześcijańskim. Zrealizowała ponad 30 wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą oraz uczestniczyła w ponad 200 wystawach zbiorowych i sympozjach artystycznych. Otrzymała liczne nagrody, w tym Medal na X Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie (2000) oraz wyróżnienie na III Polygonyum w Bydgoszczy (2013), wielokrotnie nagrody i wyróżnienia na przeglądach i konkursach Dzieło Roku
i Annale ZPAP.
Była autorką artykułów o sztuce, w tym książki „Tajemnice światła i koloru”, Abstrakcja i Sacrum”„Hierofanie”. Jako kuratorka organizowała wystawy takie jak: „Wstańcie – Chodźmy”, „Ars Principia:, „Projekt 966”„Znaki Apokalipsy”, „Wyszyński Pater Patriae” i readktorką wydawnictw albumowych do tych wystaw.
Mirosława Rochecka, współtwórczyni ogólnopolskich inicjatyw artystycznych wraz z mężem, prof. Kazimierzem Rocheckim, znacząco wpłynęła na rozwój polskiego malarstwa i edukacji plastycznej realizując sześć edycji ogólnopolskiego imprezy artystyczno-naukowej Forum Malarstwa Polskiego. W jej ramach zrealizowano warsztaty, kilkanaście sesji naukowych oraz blisko 100 wystaw w ponad 40 ośrodkach wystawienniczych w Polsce. Wydano także Zeszyty Forum o łącznym nakładzie blisko 10 tysięcy egzemplarzy.
Owocem działalności Forum Malarstwa Polskiego jest Galeria Forum, założona w 2005 roku przez Kazimierza Rocheckiego. Jej program zakłada prezentację sztuki opartej na wartościach oraz promowanie współpracy w społeczności akademickiej.
W 2011 roku prof. Mirosława Rochecka przejęła kierownictwo galerii, intensyfikując jej działalność dając galerii ogólnopolski zasięg oddziaływania poprzez otwarcie galerii na inne ośrodki wystawiennicze i uczelnie artystyczne oraz wypełniając jednocześnie misje edukacyjną i promocyjna dla pracowników i studentów wydziału.
Przez ponad 9 lat prowadzenia Galerii Forum, zorganizowała blisko 150 wystaw, w tym 40 indywidualnych artystów związanych z różnymi uczelniami artystycznymi, takimi jak ASP we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie Poznaniu, Gdańsku oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytetu w Rzeszowie, UMCS w Lublinie, czy Uniwersytet Śląski w Cieszynie.
W Galerii wystawiali również artyści z macierzystego wydziału, a także emerytowani twórcy i wystawy In Memoriam, w tym zmarłych mistrzów. Organizując te wydarzenia, stworzyła cyfrowe archiwa ich dzieł. Zaprezentowała także wielu wybitnych absolwentów UMK w ramach cyklu wystaw absolwentów UMK.
Aktywność organizacyjna i kuratorska prof. Mirosławy Rocheckiej intensyfikowała się po zainicjowaniu przez nią w 2013 roku Akademickiej Przestrzeni Sztuki UMK. Nowy projekt poszerzył zakres Galerii Forum o wystawy w różnych obiektach uniwersytetu, w tym Collegium Humanisticum oraz na Wydziale Teologicznym „U Teologów”. W ramach Akademickiej Przestrzeni Sztuki okazjonalnie włączano również
przestrzeń ekspozycyjną na Wydziale Matematyki i Informatyki i Galerię Antresola w pracowni witrażu.
Oficjalne rozpoczęcie działalności Akademickiej Przestrzeni Sztuki UMK miało miejsce podczas Międzynarodowej Wystawy Ars Principia, dedykowanej Janowi Pawłowi II z okazji kanonizacji oraz 15. rocznicy jego wizyty na UMK. Wystawa, w której udział wzięło 97 artystów prezentujących ponad 300 dzieł, była eksponowana od 13 maja do 22 czerwca 2014 roku w pięciu obiektach uniwersytetu.
Prof. Mirosława Rochecka tworzą ideę Akademickiej Przestrzeni Akademickiej w 2013 roku nawiązywała do poglądów Stefana Szumana, który uważał, że obcowanie ze sztuką wspiera kształtowanie osobowości oraz rozwój intelektualny i społeczny. Sztuka, pełniąc funkcje terapeutyczne i duchowe, otwiera umysł i stymuluje wyobraźnię. Jej obecność na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika powinna być wykorzystywana do jak najlepszego wsparcia edukacji oraz rozwoju studentów.