Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

ARTYKUŁ WSPÓŁAUTORSTWA JAKUBA JASZEWSKIEGO W JOURNAL OF MAPS

Zdjęcie ilustracyjne

  

"Supernatural beings of Pomerania: postmodern mapping of folkloristic sources" to artykuł opublikowany 11 grudnia 2024 roku w czasopiśmie Journal of Maps na platformie Taylor and Francis Online. Współautorem artykułu jest dr Jakub Jaszewski z Katedry Grafiki WSzP.

Artykuł jest dostępny w formie open access TUTAJ

Współautorami publikacji są:
- dr Włodzimierz Juśkiewicz, Zakład Zasobów Środowiska i Geozagrożeń, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania z Polskiej Akademii Nauk, Warszawa (IGiPZ PAN),
- dr Dariusz Brykała, Zespół Interdyscyplinarnych Badań nad Antropocenem, IGiPZ PAN,
- dr Robert Piotrowski, Zespół Interdyscyplinarnych Badań nad Antropocenem, IGiPZ PAN,
- K. M. Alexander, Independent Researcher, Seattle, WA, USA,
- Kacper B. Juśkiewicz, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Politechnika Gdańska, Gdańsk, Polska,

Mapa w skali 1:720 000 „A New and Extensive Geographical Description of Supernatural Phenomena in Polish and German Pomerania” (POMERANIÆ POLONICÆ ET GERMANICÆ PHÆNOMENA SUPERNATURALIA NOVA ET EMPLA DESCRIPTIO GEOGRAPHICA) przedstawia przestrzenne rozmieszczenie istot nadprzyrodzonych na terenach polskiego i niemieckiego Pomorza. Wśród nich znajdziemy znane z ludowych wierzeń diabły, duchy, dzikich myśliwych, gnomy, wilkołaki, olbrzymy, smoki, syreny, duchy, wilkołaki, zjawy i koszmary. Wiedzę na ich temat oparto o XIX i XX-wieczne źródła folklorystyczne zebrane następnie w geoprzestrzennej bazie danych. Mapa łączy techniki GIS i linorytu z symbolami graficznymi inspirowanymi renesansową kartografią, w tym ozdobnymi kartuszami i winietami. Integrując nowoczesne metody kartometryczne z tradycyjną techniką druku i stylistyką, mapa posiada walory zarówno artystyczne, jak i czysto funkcjonalne prezentując bogaty zasób informacji na temat wierzeń kulturowych. Projekt łączy historyczną i współczesną kartografię ze sztuką w celu uzyskania unikalnego spojrzenia na folklor w tym zróżnicowanym kulturowo regionie.

Projekt prezentowany był przez dr. Włodzimierza Juśkiewicza oraz dr. Jakuba Jaszewskiego podczas dwóch wystąpień podczas pierwszego ogólnopolskiego seminarium poświęconego tematyce geomitologii: "Geomitologie w ujęciu interdyscyplinarnym" które odbyło się 26.06.2024 w Toruniu.
- Magia starych map: Stylizacja jako klucz do wzmocnienia przekazu treści geomitoligicznych Włodzimierz Juśkiewicz Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Toruń
- Pomeraniae Polonicae et Germanicae Phaenomena Supernaturalia Nova et Ampla Descriptio Geographica autorstwa: dr. Włodzimierza Juśkiewicza (IGiPZ PAN), dr. Jakuba Jaszewskiego (UMK), dr. Dariusza Brykały (IGiPZ PAN) i dr. Roberta Piotrowskiego (IGiPZ PAN).

Mapa oraz składające sie na nią grafiki zostały zaprezentowane podczas konferencji w formie wystawy.

Seminarium organizowane było przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk im. Stanisława Leszczyckiego w Warszawie, Zespół Interdyscyplinarnych Badań nad Antropocenem
Seminarium towarzyszyło wydawnictwo: https://rcin.org.pl/dlibra/publication/278042/edition/241729 zrealizowane w ramach grantu naukowego pt. „Dziedzictwo lodowych gigantów. Od geomitologii do geomorfologii kulturowej eratyków na obszarze młodoglacjalnym w Polsce”, grant Narodowego Centrum Nauki nr 2023/49/N/HS3/02181.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.