Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

40 LAT PRACY TWÓRCZEJ MARIANA STĘPAKA

Zdjęcie ilustracyjne

    

Wystawa prof dr hab. Mariana Stępaka z Katedry Intermediów WSzP UMK, pt.: Przekrój, czterdzieści lat minęło. Retrospektywa z okazji 40-lecia pracy twórczej. Wernisaż wystawy odbył się 18 października 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii ZPAP przy ul. Ducha Świętego w Toruniu. Wystawa do 22 listopada 2024 roku.

Profesor Marian Stępak z Katedry Intermwdiów WSzP UMK urodzony 1957 r. w Koronowie, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, studia odbył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, dyplom artystyczny zrealizował w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego w roku 1983. Od 1984 r. był asystentem w tejże pracowni. Od 1995 r. do teraz pracuje w Zakładzie Plastyki Intermedialnej, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Kwalifikacje I i II stopnia uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tytuł profesora w dziedzinie sztuk plastycznych uzyskał w 2017 r. W latach 1991 – 1996 pracował również w prywatnej Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu i w Liceum Rzemiosł Artystycznych działającej przy tej szkole, którego przez jeden rok był zastępcą dyrektora ds. dydaktycznych.

W latach 2000 – 2002 był zatrudniony na drugim etacie w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu jako specjalista d.s. rewalidacji i z-ca kierownika, a przez ostatnie pięć miesięcy pracy pełnił obowiązki kierownika. W roku 1991 zainicjował działalność galerii Nad Wisłą, która funkcjonuje do chwili obecnej, jednoosobowo zorganizował w niej ponad 130 wystaw, w tym również prac pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. W 1992 r. został współzałożycielem Fundacji Praktyk Artystycznych „i...”, która m.in. zorganizowała kilkanaście dużych wystaw, tj.: Ogólnopolskie Spotkania Twórców i Wystawy Wielkanocne. Za tego typu działalność, w roku 2000 został uhonorowany odznaką Zasłużonego Działacza Kultury przyznaną przez Ministra Kultury.

Od 1994 jest konsultantem Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie, prowadzi również plenery dla stypendystów Funduszu. W latach 1996 – 1999 był członkiem zespołu redakcyjnego Przeglądu Artystyczno – Literackiego, z którym to pismem współpracował przez prawie cały okres jego istnienia.

Jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą; m.in.: Galeria Miejska Arsenał, galeria ON - Poznań; Galeria Szyperska - Poznań, galeria Otwarta Pracownia - Kraków, galeria Dziekanka, Galeria Działań, Galeria Krytyków Pokaz - Warszawa, Galeria Bielska BWA w Bielsku – Białej, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej - Słupsk, BWA Kielce, Galeria W Pasażu, galeria X, galeria Zamek - Wrocław, Instytut Polski - Rzym, Muzeum Ziemi Prudnickiej - Prudnik, Muzeum Papiernictwa - Duszniki Zdrój, galeria Wozownia, Galeria Muz - Toruń, galeria Wieża Ciśnień, Galeria Autorska - Bydgoszcz, Atelier du Nord - Fribourg (Szwajcaria), Galeria Primus - Lwów, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej – Rypin, Galeria BWA – Olsztyn, Galeria Sztuki Współczesnej - Włocławek. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in.: Kassel, Berlin, Wiedeń, Budapeszt, Rzym, Bruay la Buisierre (Francja), Sztokholm, Fribourg (Szwajcaria), Charków (Ukraina), Brześć (Białoruś), Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Legnica, Szczecin, Orońsko, Zielona Góra, Bydgoszcz, Toruń, Bytom, Gorzów Wlkp., Biała Podlaska, Grudziądz.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.