Retrofuturystyczne instalacje i gry autorstwa dr. Tomasza Wlaźlaka z Katedry Intermediów, dr. Jana Świerkowskiego oraz Instytut B61 na wystawie „Copernikan Principle” w Singapurze! Wystawa prezentowana jest do 31.12.2024 w Singapore Science Museum.
„Zasada Kopernikańska” odnosi się do filozoficznej myśli, która zakłada, że Ziemia nie zajmuje uprzywilejowanego miejsca we wszechświecie – to tylko jedna z niezliczonych planet, na których mogło powstać życie. Aby zainspirować odwiedzających do głębszej refleksji nad tą ideą, Instytut B61 stworzył serię dziewięciu retrofuturystycznych gier, z których każda jest unikalnym projektem artystycznym. Gracze mierzą się z przewrotnymi zadaniami, udając się w nieznane, aby “betonować” dziewicze planety albo tłumić pokojowe protesty przemiłych kosmitów w odległych zakątkach Galaktyki. Autorem gier jest Tomasz Wlaźlak. Ta unikalna fuzja świata nauki i sztuki pozwoliła połączyć estetykę retro, gry i filozofię w spójną całość, oferując nie tylko rozrywkę, ale również przestrzeń do wielowymiarowej refleksji. Gry arcade to doskonała okazja, żeby zmierzyć się z pytaniami o przyszłość ludzkości i miejsce człowieka we wszechświecie – w sposób, który jest zarazem przystępny i wciągający. Po wernisażu gry będą dostępne online, co pozwoli każdemu, niezależnie od miejsca na Ziemi, doświadczyć prezentowanej na wystawie wizji przyszłości.
Wystawa jest kulminacją projektu, który wcześniej gościł na takich prestiżowych wydarzeniach, jak Sonar w Barcelonie, Berlin Science Week, w Planetarium w Madrycie, Kochi Biennale oraz European Capital of Science w Lejdzie. Teraz, w Singapurze, przez trzy miesiące odwiedzający będą mogli doświadczyć niepowtarzalnej mieszanki sztuki, nauki i filozofii, która przemawia zarówno do miłośników gier, jak i tych, którzy poszukują głębszych refleksji na temat naszej przyszłości.
Organizatorzy: Instytut B61, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Singapore Science Museum
Partnerzy: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Ambasada RP w Singapurze
--------------
Instytut B61 - międzynarodowy kolektyw artystów i naukowców, który łączy sztukę i naukę w innowacyjne projekty. Założony przez Jana Świerkowskiego, Instytut realizuje wydarzenia artystyczno-naukowe na całym świecie, angażując publiczność w unikalne interdyscyplinarne doświadczenia.
dr Jan Świerkowski - kurator i artysta, specjalizuje się w łączeniu nauki ze sztuką (art & science). Wielokrotnie prezentował swoją twórczość w Polsce i za granicą, w tym podczas Biennale Kochi-Muziris 2023. Pełnił rolę kuratora wystawy Zrozumieć Wszechświat na EXPO w Dubaju 2020. Laureat Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za Popularyzację Nauki w Polsce w 2017 roku. Stypendysta portugalskiego rządowego programu dla naukowców FCT.
dr Tomasz Wlaźlak - artysta wizualny oraz wykładowca akademicki w Katedrze Intermediów na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, gdzie ukończył doktorat z zakresu nowych mediów. Jego prace pokazywane były na wielu międzynarodowych festiwalach zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Źródło notatki: https://www.pap.pl/.