Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA W GALERII AMFILADA W OLSZTYNIE - FOTORELACJA

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na otwarcie wystawy drzeworytów Dawida Ławickiego pt. „Graficzny Zagajnik” do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Wernisaż odbędzie się w czwartek 26 września 2024 r. o godz. 18:00 w Galerii Amfilada, Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3 w Olsztynie. Wystawa trwa do 11.10.2024.

Dawid Andrzej Ławicki urodził się w 1996 roku w Płocku i najmłodsze lata spędził na mazowieckiej wsi. To z tego skrawka ziemi, znajdującej się nieopodal Wisły, czerpie swoje inspirację. Przygodę z grafiką zaczął jeszcze w gimnazjum od pierwszego linorytu, przedstawiającego brzozę rosnącą u sąsiadki za płotem. Następnie trafił do I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku. W 2016 roku rozpoczął studia na kierunku Grafika na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pod okiem prof. Marka Basiula w 2021 roku zrealizował dyplom artystyczny pod tytułem „Przednówek”, w którym skupił się na problematyce ukazania pejzażu mazowieckiego przy użyciu charakterystycznego znaku graficznego, jakim jest krowa. Krowa buduje pejzaż mazowieckiej wsi z dzieciństwa artysty. Niestety element ten zanika z krajobrazu w zastraszającym tempie na skutek mechanizacji i industrializacji rolnictwa.

Grafiki z cyklu „Przednówek” dostały wiele wyróżnień i nagród, między innymi: wyróżnienie za najlepszy dyplom i udział w wystawie „Dyplom 2021. Najlepsze dyplomy Wydziału Sztuk Pięknych UMK”, organizowanej w CSW w Toruniu; Wyróżnienie Honorowe Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; II Edycji Konkursu Sztuki Nowe Sytuacje „Kontrasty” w 2022 roku; III Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Inspiracje, organizowanym przez Fundację Sztuki Współczesnej „Paleta” w 2023 roku.

Obecnie artysta studiuje w szkole doktorskiej nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych na UMK w Toruniu, gdzie zgłębia problem badawczy związany z „grafiką o cechach druku wklęsłego i wypukłego wykonanej z jednego nabicia”. W 2024 roku zaczął nowy cykl graficzny inspirowany kontrastami fakturalnymi przydrożnej wierzby. Tworzy głównie w technice drzeworytu, ale także eksperymentuje z takimi technikami jak wklęsłodruk, kolografia i linoryt. Zajmuje się także malarstwem, fotografią otworkową i rzeźbą z kartonu.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.