Do 8 września 2024 r. w Zamku Królewskim w Warszawie można obejrzeć wystawę twórczości Władysława Hasiora „Trwałość przeżycia”, prezentującą 89 dzieł artysty. Sześć z nich, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, konserwowała w ramach swojej pracy doktorskiej mgr Anna Cecylia Brzóstowicz.
Dzieła Hasiora konserwowane były w Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK. Są to: Św. Sebastian (1962), Rozstrzelanym (1962), Fragment bohatera (1963), Telewizor (1965), Wyszywanie charakteru (1972), Nad wodą wielką i czystą (1975). Praca doktorska zatytułowana Władysław Hasior's works - selected conservation issues, history, and new perspectives on preservation powstaje pod kierunkiem dr. hab. Sławomira A. Kamińskiego, prof. UMK z Katedry Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej.
Więcej pisaliśmy o tym TU.
Wystawa zorganizowana jest w ramach obchodów 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego i symbolicznie nawiązuje do wystawy dzieł Władysława Hasiora, która 50 lat temu miała miejsce w murach Zamku znajdującego się wówczas jeszcze w stanie surowym.
Jak wskazują kuratorzy wystawy, Władysław Hasior, będąc artystą posługującym się własnym językiem w sztuce, dokonuje nieoczywistych, ale przemyślanych zestawień obiektów materialnych, gotowych lub nieznacznie przetworzonych, nadaje im wtórne znaczenia i wplata w nadrzędne konstelacje semantyczne. Znaczącym jest nie tylko sam przedmiot, ale i jego kształt, barwa oraz wszystkie cechy materii, z której jest stworzony.
Więcej o wystawie:
https://www.zamek-krolewski.pl/aktualnosc/2175-hasior-trwalosc-przezycia
https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa
Jedno z odrestaurowanych dzieł - Władysław Hasior, "Wyszywanie charakteru", asamblaż, 1974