Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA ZABYTKOWYCH TABLIC NAGROBNYCH "PAMIĘĆ PRZYWRÓCI TOŻSAMOŚĆ"

Zdjęcie ilustracyjne
Żródło zdjęcia: www.kalisz.pl

Do 22 września 2024 r. w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7 można oglądać wystawę „Pamięć przywróci tożsamość” prezentującą tablice nagrobne z kościoła św. Wojciecha na Zawodziu w Kaliszu. Wystawa jest współorganizowana przez Wydział Sztuk Pięknych UMK. Konserwacja-restauracja zbioru metalowych tablic została przeprowadzona przez studentów w Katedrze Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby UMK w Toruniu, pod kierunkiem mgr Agaty Ogińskiej.

Na wystawie są prezentowane metalowe tablice nagrobne ze zlikwidowanego cmentarza przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu w Kaliszu, które zostały odnalezione w 2016 roku, podczas prac remontowych dachu kościoła. Jest to jeden z niewielu zbiorów XIX-wiecznych metalowych tablic nagrobnych, powstałych w podobnym okresie i pochodzących z jednego cmentarza. Zbiór liczy 76 tabliczek stanowiących unikalne zabytki XIX-wiecznej sztuki funeralnej. Wśród nich zidentyfikowano te poświęcone m.in. prezydentowi miasta, dyrektorowi szkoły, sędziemu trybunału, malarzowi, uczniowi, czy żołnierzowi.

Tabliczki były w złym stanie - blachy skorodowały, drobne elementy dekoracyjne odpadły, a inskrypcje stały się nieczytelne. Z początkiem 2022 roku rozpoczęły się prace konserwatorsko-restauratorskie 20 najgorzej zachowanych tablic. Pozostałe obiekty były konserwowane w 2023 r. Ze względu na liczebność obiektów w prace włączyli się również studenci należący do Koła Naukowego Studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, podczas zajęć w Pracowni Konserwacji Zabytków Metalowych.

Najstarsze tabliczki datowane są  na 1816 rok, ostanie pochodzą z 1885 roku. W większości wykonane zostały z cynowanej blachy stalowej. Wczesne tablice mają kształt tarczy otoczonej wieńcem z liści lub ornamentem pióropuszowym. Tablice powstałe po 1870 roku składają się z tarczy umieszczonej pomiędzy dwoma geniuszami trzymającymi gałązki palmowe, zwieńczone koroną.

Opis przygotowano na podstawie artykułu umieszczonego na portalu www.kalisz.pl, z jego pełnym tekstem można zapoznać się TU.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.