Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

GRAFIKI MARKA ZAJKO NA WYSTAWIE "PRAWDA I WOLNOŚĆ..."

Zdjęcie ilustracyjne

Grafiki dr. hab. Marka Zajko, prof. UMK z Katedry Grafiki, zatytułowane; „Rozkład Pana Staszka gwałtownie postępuje” i „Partageniczne mutacje psychoruchowe”, są prezentowane na wystawie "Prawda i Wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko" w części APOKALIPSA w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (ul. Dziekania 1, Warszawa). Wystawę można zwiedzać do 03.11.2024 r.

 
Marek Zajko wziął udział w wystawie na zaproszenie kuratora - dr. Łukasza Kossowskiego. Na wystawie eksponowane są prace uznanych współczesnych polskich artystów, m.in. Jana Lebensteina, Adolfa Ryszki, Antoniego Fałata, Tadeusza Boruty, Wiesława Szamborskiego, Łukasza Korolkiewicza, Tomasza Tatarczyka, Jacka Sroki, Stanisława Baja. Wystawie towarzyszy wydany drukiem katalog.
 
APOKALIPSA. (…) Ostatnia część wystawy, czyli „Apokalipsa”, jest silnym pytaniem do widza – „kim jest, czego chce i co chce z tym zżyciem zrobić? Narracja ekspozycji prowadzona jest dwutorowo. Wypowiedzi księdza Jerzego Popiełuszki kontrapunktowane są przez zapiski Służby Bezpieczeństwa, a fotografie i filmy dokumentalne z tamtego okresu (akcentujące najważniejsze
wydarzenia polityczne z czasów PRL), korespondują z  dziełami sztuki współczesnej wypożyczonymi z wielu muzeów i kolekcji prywatnych (malarstwo, grafika, rzeźby) ilustrującymi istotę czasu komuny. Prezentowane dzieła sztuki mają unaocznić widzom problemy zasadnicze, takie jak opresję komunizmu i opór społeczeństwa, degradację i dekonstrukcje osoby ludzkiej. Łukasz Kossowski, kurator i autor scenariusza wystawy (z artykułu: https://niezalezna.pl/kultura-i-historia/wystawa-prawda-i-wolnosc-ksiadz-jerzy-popieluszko-mord-niewyjasniony-od-czterdziestu-lat/520018?gid=31998).
 
Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.
Wystawa jest współfinansowane ze środków POLSKIEJ FUNDACJI NARODOWEJ, Oficjalnego Partnera MAW
Autor scenariusza wystawy:  dr Łukasz Kossowski
Organizator: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Współorganizator: Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki
Współpraca: Archidiecezja Warszawska, Fundacja Dobro, Fundacja Promocji Sztuk
Patronat Medialny: Radio Warszawa; Stacja 7, Tygodnik Idziemy, Katolicka Agencja Informacyjna
 
Więcej informacji o wystawie:

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.