Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.
"Miejsce sztuki (self-made)" - kolektyw "Sienkiewicza sześć przez osiem"
07.06.2024-07.07.2024
Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.
Prezentowana w Szatni instalacja-kolaż jest cytatem z wnętrza budynku przy Sienkiewicza 6/8. Stworzona przez artystyczny kolektyw trojga pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK - Agnieszkę Basak-Wysotę, Ireneusza Kopacza, Tomasza F. de Rosseta, zawiązany w celu realizacji "Miejsca sztuki self-made" i nazwany "Sienkiewicza sześć przez osiem".
Budynek przy Sienkiewicza 6/8 to pierwotnie szkoła powszechna, ale przez ostatnie pięćdziesiąt lat był on miejscem sztuki, żyjąc życiem Wydziału Sztuk Pięknych UMK, sprawami jego studentów i ich profesorów, pracowniami, korektami, prezentacjami, wystawami, dyskusjami i ideami. Od roku opuszczony i wystawiony na sprzedaż, z wolna ulega entropii.
W tym przypadku entropia nie jest jednak jednoznaczna z destrukcją, posiada bowiem moc kreatywną, której trzy aspekty łatwo da się dostrzec. Pierwszy ma charakter samoistny. Umieszczone na strychu pozbawione sprzętów mieszkanie dawnej portierki, co zajmowała je aż do śmierci, jest w trakcie ostatecznego rozpadu całej jego intymności, barw, zapachów, atmosfery. Naddarte tapety, wystające ze ścian rury i jakieś urządzenia, kłęby pajęczyn i roje zdechłych much tworzą wielki kolaż, a dzięki temu wnętrze staje się immersyjnym w pełni samodzielnym dziełem, powstałym bez niczyjej ingerencji – self-made (od ready-made Duchampa). Drugi aspekt tworzą kolaże Ireneusza Kopacza, jakie znalazły tu sobie właściwy kontekst. Jednakże moc tego miejsca-dzieła jest krótkotrwała, bo nie przetrwało ono nawet godziny – tyle tylko, ile konieczne było Agnieszce Basak-Wysocie do utrwalenia go na fotografii; i to byłby ten twórczy aspekt trzeci (photobook).