WYDZIAŁ Z WYRÓŻNIENIAMI MARSZAŁKA

Żródło zdjęcia: https://kujawsko-pomorskie.pl fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego to okazja, by docenić twórców i animatorów wartościowych przedsięwzięć w trzynastu obszarach działalności publicznej, społecznej i gospodarczej. Grono uczonych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymało nagrody i wyróżnienia za wartościowe przedsięwzięcia, które przyczyniły się do rozwoju i promocji regionu w ostatnim roku. Uroczysta gala odbyła się w 12 czerwca 2024 r. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Podczas wydarzenia wręczono 27 nagród, 54 wyróżnienia i jedno wyróżnienie specjalne.

Podczas uroczystej gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego specjalne wyróżnienie trafiło do UMK za utworzenie Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, jednego z najnowocześniejszych w kraju ośrodków konserwacji zabytków.

Najnowocześniejsza aparatura naukowa, którą badacze i badaczki mają do dyspozycji, pozwala na wykorzystywanie innowacyjnych technologii w rozwijaniu i opracowywaniu nowych metod konserwacji. W uzasadnieniu podkreślono także, że CBiKDK otwiera kolejne możliwości rozwoju uznawanej na całym świecie toruńskiej szkoły konserwacji zabytków – zarówno w dziedzinie badań naukowych i kształcenia, jak i współpracy z zarządcami oraz właścicielami zabytkowych obiektów i dzieł sztuki.

Nagrodę specjalną odebrała prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP, źródło zdjęcia: https://kujawsko-pomorskie.pl

W kategorii "Promocja województwa" wyróżniono prof. dr. hab. Krzysztofa Mikulskiego z Wydziału Nauk Historycznych i dr. hab. Piotra Bireckiego, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych oraz Michała Kłosińskiego za koordynowanie i merytoryczny wkład w przygotowanie stałej ekspozycji "Misterium Słońca. Kopernik. Syn renesansu". Ten międzynarodowy projekt powstał w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, która była świętowana w ubiegłym roku.

Ponadto w kategorii "Całokształt działalności" nagrodę otrzymała Galeria Rusz w składzie: Joanna Górska, Rafał Góralski za 25 lat działalności najdłużej na świecie działającej galerii bilbordowej oraz organizację 16 edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk na Bilbordach Art Moves. Joanna Górska i Rafał Góralski są obecnie naszymi doktorantami w Szkole Doktorskiej "Academia Artium Humaniorum".

Lista wszystkich laureatów